Hatay’da Başkanlık Sınavı

Hükümet bir çok ilde yapmış olduğu Başkanlık sistemi üzerine anket çalışmasında Hatay’ da veriler çok kötü çıktı.
1 Kasım seçimlerine istinaden %1 artışı zorla sağlaması İl adına büyük bir handikap. Yeni yapılan anket verilere göre Hatay halkı %43-44 civarında evet oyu kullanacağı belirlenmiştir.
Şimdi bu veriler doğrultusunda başta Hatay’ daki Ak Parti koltuklarında oturanlara sormak gerekiyor. 1 Kasım seçimlerine kıyaslarsak %1 bile artış gösterilmeyen çok önemli Başkanlık sisteminde bu kaybın sorumluları kimlerdir?
MHP’ nin de en azından %50-60 destek vereceği bu oylamada veriler neden çok komik bir artış gözüküyor?
Hatay’ da sorumluluk sahibi kaç siyasetçi Başkanlık sistemi ile ilgili tam teşekküllü bilgi ve donanıma sahip ve en önemlisi bildiği kadarıyla dahi halka bunu anlatma çalışmaları düzenlemekte?
Hatay’ da kaç il, ilçe, belediye başkanları bununla ilgili yeterince programlar düzenledi?
Mesela dün Ahmet Atıç Antakya’ da esnaf gezilerinde bulundu çok hoş, hem mutlu oldum hem bir takım mesajımızın yerine gittiğini farkettim. Tabi Antakya ile sınırlı kalmamalı! (Bu arada Ahmet Başkan esnaf programında kulaklarımı çınlatmışsın!)
Şimdi İl Başkanı esnafı geziyorsa diğer ilçe başkanlarına da oturmak yakışmaz! Biz Ahmet Atıç’ ı gençlik kollarındaki yüksek performansı ile çalışmalarıyla sevdik, yazdık, takdir ettik. Böyle çalışmalarında yine en büyük savunucusu da ben olacağım.
Yeter ki kısır döngü ve dar ekip ile yapmasın bunu.
Değerli okurlarım önümüzde ülke kaderini belirleyecek ciddi anlamda sınavdan geçeceğiz ve Hatay’ da yapılan anket sonucunda bu %44’lük oran en az %55-60′ lara getirmek için tüm ilçe teşkilatlar derhal istişarede bulunmalı, organizasyonlar için belediyeler değerlendirilmelidir.
Mesela Ankara’ da iki parti liderleri, vekilleri bir araya gelirken Hatay il ve ilçeler düzeyinde iki parti bir araya gelmemesi, aynı karede fotoğraf vermemesi, istişarelerde bulunmaması hem ülke adına hem Hatay adına büyük kayıp.
İki partinin sağduyulu siyasetçileri derhal oturmalıdır ortak fikir üretip çalışmalara başlamalıdır. Tıpkı Ankara’ daki fotoğraf gibi.
Bu %44 Hatay’ ın hakketmediği bir yüzdelik. Umuyorum bu rakam yukarılara doğru çıkacak ve çıkartacaksınız…
Bekleyip göreceğiz, esen kalın.
Işık Şener / Büyükşehir Gazetesi