Hatay’da Kaçak Buffalo Eti Satacaklardı!

Geçtiğimiz ay İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonda 15 ton kaçak et yakalanmıştı.

Yakalan etler Hatay Valiliği Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne incelenmek üzere gönderilmişti.

Hatay Valiliği Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik elemanları tarafından yapılan incelemede etin DNA’sına bakılarak hangi hayvana ait olduğunun tespit edildiği açıklandı.

Konuyla ilgili olarak Hatay Valiliği Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü resmi internet sitesinde açıklama yapıldı. Yapılan Açıklama şu şekilde;

26.09.2013 tarihinde, İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü tarafından 15.000 Kg. gümrük kaçağı et yakalanmıştır.

Yakalanan ve İl Müdürlüğümüze teslim edilen bu etler üzerinde Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca yapılan incelemeler sonucunda; beyaz karton paketler içerisinde şeffaf beyaz poşetlere sarılmış, poşetlerin üzerinde mühür ve mürekkep kalıntılarının olduğu, bu kısımların özellikle şüpheli bir şekilde kesilerek ayrılmış olduğu tespit edilmiştir.

Etlerin elde edildiği hayvan türünün DNA düzeyinde belirlenmesi için numuneler alınmış olup alınan numunelerin Ankara Gıda Kontrol Laboratuar Müdürlüğünde yaptırılan analiz sonucunda ele geçirilen bu etlerin BUFFALO eti olduğu tespit edildiği açıklandı.
El konulan 15.000 Kg Et İl Müdürlüğü elemanlarının gözetiminde Antakya Belediyesine ait çöp merkezinde çukurlar açtırılarak, kireçle muamele edilip gömülerek imha edildi.

kaçak-buffalo-eti-hatay-2