27 Kasım 2020 Cuma
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
29 Temmuz 02:06
Yorum Yok
729
“Hatay’da Milli Park ve Tabiat Parkı Olmalı”

“Hatay’da Milli Park ve Tabiat Parkı Olmalı”

Orman ve Su İşleri 7.Bölge Müdürü Ethem Boz, Orman ve Su İşleri Hatay Şube Müdürlüğü görevine başlayan Cüneyt Çağlar eşliğinde Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’i ziyaret etti.
Orman ve Su İşleri 7.Bölge Müdürü Ethem Boz, kabulden dolayı Vali Lekesiz’e teşekkür ederek, pek çok açıdan büyük bir zenginliğe sahip ilimizde henüz bir Milli Park ve Tabiat Parkı bulunmadığını ancak bu yönde somut çalışmaların devam ettiğini ifade ederek söz konusu çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Orman ve Su İşleri Hatay Şube Müdürü Cüneyt Çağlar da, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ülke genelinde başlattığı “Doğa Turizmi Master Planı” çerçevesinde Hatay’da da bir çalışma yapıldığını söyledi.
Vali Lekesiz de, ziyaretten dolayı teşekkür ederek, Şube Müdürü Çağlar’a yeni görevinin hayırlı olması dileğinde bulundu.
Hatay’ın, Türkiye’nin özeti gibi olduğunu ve pek çok değeri bulunduğunu ifade eden Lekesiz, “Hatay’ın zenginliğe dönüştürülmeyi bekleyen pek çok serveti var. Burada uçsuz bucaksız ova da var, dağlar da var, liman var, kara sınırı var, sanayi ve ticaret var, doğa turizmi, mutfak turizmi, inanç turizmi var, iklimi muhteşem. Hatay pek çok şeye sahip” dedi.
Bu kadar zenginliğe sahip Hatay’da Milli Park olmamasının kabul edilebilir bir durum olmadığını vurgulayan Vali Lekesiz, “Bir yerin Milli Park olması uluslararası turizm sektöründe oranın tanınır ve bilinir olmasında çok önemli bir faktördür. Amanoslar, 5 ila 35 kilometre arasında eni olan, 200 kilometre uzunluğunda bir dağ, florası faunası, içerisinde barındırdığı tıbbi ve aromatik bitkiler, endemik bitkiler, içerisinde yaşattığı diğer canlılarla büyük bir değer. İlimizde hem Milli Park hem de en az 3 tane Tabiat Parkı olmalı” dedi.
Bu yöndeki çalışmalara titizlikle devam edilmesini de isteyen Lekesiz öte yandan yaklaşık 300 dağ ceylanımız olduğu halde bilinirliğinin arzu ettiğimiz düzeyde olmadığını ifade ederek, Hatay dağ ceylanlarının tüm dünyaya tanıtılması için de çalışmaların devam etmesini istedi.

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

Nevzat Güneş’ ten Özçelik-İş’e Ziyaret

Halkın Huzur ve Güvenliği Ortak Paydamız İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, Özçelik İş Sendikası’nı ziyaret ederek yeni binayı gezdi, hayırlı olsun... Devamı..

HBB’den Fidan Dikimi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Arsuz’da fidan dikimi yaptı. Arsuz ilçesinde meydana gelen son yangınlar nedeniyle Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın talimatlarıyla Belediye... Devamı..

Savaş’tan Yılmaz’ a Ziyaret

HATAY BŞB BAŞKANI LÜFTÜ SAVAŞ’TAN,   ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ’A ZİYARET  BAŞKAN YILMAZ; “ HATAY İÇİN, ANTAKYA İÇİN BİRLİK BERABERLİĞE   SİYASET ÜSTÜ... Devamı..

Başkan Güngör’den Açıklama

Hak iş Hatay il başkanı veÖzçelik iş İskenderun şube başkanı Mehmet Güngör açıklamalarda bulundu. Başkan Güngör; “Torba yasa teklifinde bulunan belirli iş... Devamı..

Kara Gün Dostu Abdülkerim Güven

AK Parti İskenderun ilçe başkanı Abdülkerim Güven yangından zarar gören bölge vatandaşlara destek çıktı. Başkan Güven yaptığı açıklamada; “AZGANLIK, SARISEKİ VE AKARCA’... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: