23 Eylül 2020 Çarsamba
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
29 Temmuz 02:06
Yorum Yok
671
“Hatay’da Milli Park ve Tabiat Parkı Olmalı”

“Hatay’da Milli Park ve Tabiat Parkı Olmalı”

Orman ve Su İşleri 7.Bölge Müdürü Ethem Boz, Orman ve Su İşleri Hatay Şube Müdürlüğü görevine başlayan Cüneyt Çağlar eşliğinde Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’i ziyaret etti.
Orman ve Su İşleri 7.Bölge Müdürü Ethem Boz, kabulden dolayı Vali Lekesiz’e teşekkür ederek, pek çok açıdan büyük bir zenginliğe sahip ilimizde henüz bir Milli Park ve Tabiat Parkı bulunmadığını ancak bu yönde somut çalışmaların devam ettiğini ifade ederek söz konusu çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Orman ve Su İşleri Hatay Şube Müdürü Cüneyt Çağlar da, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ülke genelinde başlattığı “Doğa Turizmi Master Planı” çerçevesinde Hatay’da da bir çalışma yapıldığını söyledi.
Vali Lekesiz de, ziyaretten dolayı teşekkür ederek, Şube Müdürü Çağlar’a yeni görevinin hayırlı olması dileğinde bulundu.
Hatay’ın, Türkiye’nin özeti gibi olduğunu ve pek çok değeri bulunduğunu ifade eden Lekesiz, “Hatay’ın zenginliğe dönüştürülmeyi bekleyen pek çok serveti var. Burada uçsuz bucaksız ova da var, dağlar da var, liman var, kara sınırı var, sanayi ve ticaret var, doğa turizmi, mutfak turizmi, inanç turizmi var, iklimi muhteşem. Hatay pek çok şeye sahip” dedi.
Bu kadar zenginliğe sahip Hatay’da Milli Park olmamasının kabul edilebilir bir durum olmadığını vurgulayan Vali Lekesiz, “Bir yerin Milli Park olması uluslararası turizm sektöründe oranın tanınır ve bilinir olmasında çok önemli bir faktördür. Amanoslar, 5 ila 35 kilometre arasında eni olan, 200 kilometre uzunluğunda bir dağ, florası faunası, içerisinde barındırdığı tıbbi ve aromatik bitkiler, endemik bitkiler, içerisinde yaşattığı diğer canlılarla büyük bir değer. İlimizde hem Milli Park hem de en az 3 tane Tabiat Parkı olmalı” dedi.
Bu yöndeki çalışmalara titizlikle devam edilmesini de isteyen Lekesiz öte yandan yaklaşık 300 dağ ceylanımız olduğu halde bilinirliğinin arzu ettiğimiz düzeyde olmadığını ifade ederek, Hatay dağ ceylanlarının tüm dünyaya tanıtılması için de çalışmaların devam etmesini istedi.

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Güven: Kaldığımız Yerden Devam

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av. Abdülkerim Güven bugün İskenderun 7. Olağan İlçe Kongresi için açıklamalarda bulundu. Güven; “Salgın sebebiyle ara vermek... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: