HBB’ den Teleferik Projesi Hızlanıyor

TELEFERİK PROJESİ’NDE ÇALIŞMALAR HIZ KAZANIYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay’ın geçmişten bugüne taşıdığı zenginlikleri ve değerleri gelecek nesillere aktarmak ve kenti hak ettiği hizmetlerle buluşturarak tanınırlığını arttırmak için var gücüyle çalışıyor.

HBB’nin çok önem verdiği Teleferik Projesi’nin alt ve üst istasyonlarına ilişkin projelerin Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmasıyla, alt istasyon alanında uygulama çalışmalarına başlandı. Proje alanı içerisinde bulunan arkeolojik kalıntıların teleferik hattı ile birlikte değerlendirilmesi projeye farklı bir konsept kazandırdı.
Teleferik Projesi, farklı dönemlere ait tarihi alanların birleştirildiği bir köprü vazifesi görmesi açısından ayrı bir önem taşıyor. Teleferik Projesi’nin tamamlanması, Hatay’ın marka kent olma yolunda önemli bir adım olmasının yanı sıra kentin turizm potansiyeline üst düzey pozitif katkı sağlayacak.
Antakya ile Habibi Neccar Dağı arasında başlangıç noktası olan alt istasyon alanı, Selçuk Caddesi’nin bitiş noktasında, Şeyh Ali Camii’ nin güneyinde; üst istasyon alanı ise Habib-i Neccar Dağı’nda, Antakya Kalesi kalıntılarının güneyinde yer alıyor. Projeye ilişkin ilk işlemler 2012 yılında alt istasyon alanındaki sondaj çalışmaları ve sonrasında bulunan kalıntılar ışığında, arkeolojik kazılar ile devam etmişti.