Huzursuzluktan Nemalananlar

Huzur arayanların huzuru kaçtığı, huzur kaçıranların mutlu olduğu bir ortamlarda saygı çerçevesinde, edebinde olanların kolay lokma göründüğü bir çok durumlar vardır.
Uysal olanları koyun zannedenler atın tekmesini yemeyenlerdir aslında!
İskenderun’ da doğup büyümüş bu kentin M. Kemal mahallesinden, Barbaros’una.. Gültepesine, Dumlupınar’ından Sahil evleri semtine, Çarşısından Meydan mahallesine kadar mert dostlar edinmiş, çocukluğunu, gençliğini yaşamış biri olarak her grup, her statüde insanların kalbine inmiş, dostluklar edinmiş biriyim.
Bugün kara dediğine yarın ak demenin ne kadar utanç verici olduğunu, sözünün eri olmanın paradan, puldan ne kadar önemli olduğunu 20’li yaşlarda çabaladığımızda gördük.
Susmak, yalandan eşek olmak gibi gözükse de hep huzuru seçmiş, kimsenin de kolay kolay tavuğuna kışt demediğimiz ve bunun karşılığında bırakın kendi tavuğumuza kışt denmeyi kümesimize kadar girmeye çalışanları da gördük.
Aslında güzel bir deyim vardır hep kullandığım, “Göbeğimizi gören bizi balık sanıyor!”
Bu gün sizi susturmaya çalışanlar, yarın ekmeğinizle oynamaya çalışır, çalışıyorda! Yarın ekmeğinizle oynamaya çalışanlar sonrasında kişiliğinizle…
Demek ki tek taraflı huzur aramak veya saygı göstermek bir anlam ifade etmiyor…
Değerli okuyucularım; İskenderun huzur arayan bir memleket bu memleketin genelde en yenisi 70-80’lerde gelmiştir. Yani herkes bu memleketin geçmişini babasından, dayısından(!) duyar, öğrenir görür.
Çok huzursuzluklar yaşandı, çok canlar yandı ve son 5 yıldır bu memleket huzur aradı aslında!
Kolay lokma görünmek sana karşı çıkarılan dişlerin sayısını gösterse de boğazdan geçmenin zor olduğunu ispatlatır aslında. Ama biz isteriz ki kimse kimseye diş geçirmesin, yutmaya çalışmasın! Çünkü ilk lokmadan mideye kadar vücudu huzursuz eder bazı lokmalar.
Tabi bu yazım her zaman dik, mert durmuş, kimsenin boyundurluğu altına girmemiş, boğazına tasma geçirilmemiş, ortamda bukalemun olmayan tüm karakterlere.
Çünkü onlar memlekete hatta geleceğimize sahip çıkan güzel örneklerdir. Bundan sonra ben huzuru bir kenara bıraktım.
Ekmeğimle oynayanların ekmeğini rahatlıkla boğazlarından geçirmeyeceğim.
Veya bu memleketin, yetimin hakkını kendinde zannedenler, adil davranmayanlara karşı her türlü mücadelemi verme kararı aldım.
Tek amacım bu memlekette iyilerin kazanmasıdır.
Bedeli ne olursa olsun!
Esef sizin, esenlik dostlarımızın olsun.