İskenderun GÜL’ecek mi?

İskenderun GÜL’ecek mi?

Büyükşehir Gazetesi Sahibi ve iskenderunpost.com Genel Yönetmeni Işık Şener,  MHP İskenderun İlçe Başkanı İbrahim Gül ile önemli bir röportaja imza attı.

 

İşte o röportaj:

 

Işık Şener: İbrahim Gül’ü Tanıyabilir miyiz?
İbrahim Gül: İskenderun 1973 doğumluyum evli ve 3 çocuğum var. İlk,orta, lise ve Üniversite eğitimimi (MKÜ) İskenderun’da aldım. İş hayatına kardeşlerimle birlikte kurmuş olduğumuz taşımacılık üzerine seyahat firmamız var.
14 yaşından beri Ülkü Ocaklarında Lise-Üniversite Teşkilatında görev yaptım. İlk başkanlığım Esentepe Ülkü Ocakları Başkanı oldu akabinde 2002-07 arasında İskenderun Ülkü Ocakları Başkanlığı yaptım. 2009 yılında MHP’den Belediye Başkan Adayı olarak seçime girdim ve daha önceki oy oranlarımıza göre %1500 civarında artış ile oyumuzu 15bine getirdik ve seçimleri tamamladık. Seçimlerden sonra büyüklerimizin teveccühü ile İskenderun İlçe Başkanı oldum ve 2009’dan bu yana yükselen grafik ile görevime devam ediyorum.

 

Işık Şener: Ülkemizde uzun süre gündemde kalan Gezi Parkı eylemi için neler düşünüyorsunuz?
İbrahim Gül: İstanbul’da başlayan ve gerçekten çevreyi koruyanların başlatmış olduğu bir eylem olarak gördük ve ilk günlerde ülkücüler, partimiz bu eyleme destek oldular fakat ilerleyen günlerde bu eylemcilerin içine sızan marjinal gruplar eylemin amacından saptırarak gayri yasal hükümeti düşürme amacına kadar değiştirdiler ve biz Genel Başkanımız Devlet Bahçeli öngörüsü ile Türkiye’ye hiçbir hayrı faydası olmayan bu eylemlerden desteğimizi geri çektik. Ve gün geldi bu eylemlerin hangi noktalara geldiğini hangi amaca geldiğini hepimiz gördük!

Işık Şener: Hatay Büyükşehir Hakkında neler düşünüyorsunuz?
İbrahim Gül: Hatay’ın Büyükşehir olmasına MHP olarak karşı çıktık çünkü sıkıntılara gebe olan, alt yapısı sağlam olmayan bir projeydi. Bir çok beldemiz ve köyümüz bu güne kadar elde etmiş tüzel kişilik haklarını bağlı bulunduğu merkez ilçe belediyelere devredecek. O bölgelerde yaşayan insanlarımızın yıllardır yaptığı kazanımlarını başka kişi ve kurumlara devredilmesi o insanları sıkıntıya sokacağını düşünüyorum. Bunun yanı sıra bu yasa ile yeni köy beldelerde yeni vergi yeni yükler gelecek ve köylüyü olumsuz etkileyecek. Zaten Hatay olarak coğrafik çizilen sınırlar yüzünden hizmette zaman aşımı ve sıkıntıları yaşanacak ve harcamada artış olacaktır. Eyalet sistemine geçişte bu Büyükşehir projesini kabul görmek mantıken doğru değil.

 

Işık Şener: İskenderun Belediyesi hizmetleri hakkındaki düşünceleriniz neler?
İbrahim Gül: 2009 da göreve gelen 4 yılı aşkın görevde olan CHP’li Belediye Başkanı ve  Belediye meclis üyeleri vatandaşlarımızdan ve Milliyetçi Hareket Partisi’nden geçerli not alamamıştır. Şehrin bir çok önemli sorunlarına bakıldığında bir çoğunu yapamamış ve sorunlar artarak büyümeye devam etmektedir. Bunun yanı sıra temel hizmetlere baktığımızda şehrin temizlik, hava, sağlık açısından kalitesi giderek düşmüştür. Şöyle bir bakıldığında İskenderun’a yakışan, vizyonunu değiştiren bir proje görülememektedir. 4 yıldır içme suyu şebekesi yenilenmesi ne dair bir tesisat projesi bile düzenleyememiştir. 4 yıldır vatandaş olarak bunun mağduriyetini yaşamaktayız ve bu hızla, bu idare ile giderse bu proje 10 yıl daha sürer diye düşünüyorum.
Her şeyi bir kenara bırakın insanların gündelik yaşamına karşın gündelik rutin hizmetlerde bile sıkıntılı olduğu gözüken bir belediyecilik anlayışı var.

 

Işık Şener: İbrahim Gül Belediye Başkanı Adayı mı? Adayı ise Projeleri nelerdir?
İbrahim Gül: Belediye Başkanlığı adayı sadece şahsımın tasavvufunda değildir. Ben Partimizin İlçe Başkanıyım ve ekip arkadaşlarımız var bu adaylık süreci başlaması ile birlikte bu konu ile ilgili kararımızı vereceğiz. Fakat hem Partimizden hem kamuoyundan aldığımız tepkiler ve beklentiler İskenderun Belediye Başkanlığına adım adım hazırlanmamız gerektiğini, kamuoyuna ve İskenderun halkına hizmet borcumuzun olduğu bilincindeyiz ve bu görevi en iyi şekilde yerine getireceğime inanıyorum.
İskenderun’da Allah nasip ederse Belediye Başkanlığı bana ve ya partimizin başka şahsına kısmet olursa nasıl belediyecilik yapılır,
belediyenin hizmetleri herkese nasıl eşit dağıtılır herkes görecektir diyorum.

gulrop

Benim elimde İskenderun’un çehresini değiştirecek önemli projeler var. Kentimizin en önemli sıkıntısı olan kentsel dönüşüm ile o gece kondu mahallelerin öncelikli olması gerektiğini düşünüyorum. Burada yaşayan insanlarımızın hakedip de alamadığı bu hizmetleri sunacağımızın sözünü veriyorum. İskenderun’a hiç yakışmayan, hastalık saçan feyezan kanalına yönelik çok güzel projemiz var. 2009 seçim çalışmamızda birebir görüşüp ilişki içinde olacağımızı örnek sosyal belediyeciliği gösteren bir Belediyecilik anlayışımız olacaktır.

Işık Şener: İktidar Parti yönetimi hakkında neler düşüyorsunuz?

İbrahim Gül: Ülkemizde nasıl bir kamplaşmaya sebebiyet verdiği, gerginlikler yaratarak,çarpıştırarak siyaseten semirmeye hedefleyen ve iktidarda kalmak için insanların birbirini kırmasına bile müsade edebilecek bir yapıyı Türkiye’ye tesis ettiğini görmekteyiz. Bu da çok tehlikeli bir yapıdır! 30 yıldır mücadele edilen terörün, AK Parti iktidarı zamanında bir çok isteğinin yapıldığı ve müsaade gösterildiği, tavizler veren bir yönetim şeklini görüyoruz. Ülkemize karşı manevi duygulara sahip olmayan iktidarın ülkemizin başına neler açtığını görmekteyiz ve bir an önce milli düşünen milli manevi değerlere sahip olduğunu tüm milletimize ispat etmiş Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidara gelmesini arzu ediyoruz.

 

Işık Şener: Cizre’de bir zafiyet var mı? Ülkemizin doğusunda yaşanan olayları hakkında düşünceleriniz neler?
İbrahim Gül: Cizre’de yaşanan,Lice’de yaşanan olayların olacağı belliydi. Diyarbakır’da toplanan sözde Kürdistan Konferansında bölücüler isteklerini ve taleplerini sıralamışlardı. Apo’nun serbest kalmasından özerklik istemeye kadar şımartılan, kendi polis teşkilatlarını kuran, devlet içinde devlet yapılanmasını gördük. Bu hiç bir egemen, bağımsız bir devletin kabul ve izahı asla olamaz. Hükümet yetkililerin derhal sanal gündemlerden kurtararak bu ülkenin gerçek gündemi olan sorunlarla ilgilenmesi, alternatif devlet kurma hayallerini sonlandıracak kararlılıkta ülkeyi yönetmesini, mücadele etmelidirler.

 

Işık Şener: Kerkük ve diğer ülkelerdeki Türkmen kardeşlerimizin yaşadıkları olaylara yorumunuz nedir?
İbrahim Gül: Kerkük’ te herkesi üzen olaylar yaşadık geçtiğimiz günlerde. Orada yaşayan hem Türk hemde müslüman kardeşlerimizin nasıl sistemli bir şekilde katledildiklerini nasıl soykırıma maruz kaldıklarını hepimiz maalesef gördük. Bunlar ne ilk nede son olacak çünkü Dünya’nın bir çok ülkesinde Türkmenlerimiz bu tür acıları yaşamak zorunda kalıyor. Hükümet’e sesleniyorum. Gazze’de, Myanmar’ da salya sümük ağlayanlar acaba Kerkük’te yaşananları nasıl görmezden geliyor? Biz MHP ve Ülkücüler burada soydaşlarımıza yapılanları görmezlerden gelmeyeceğiz ve bunun takipçisi olacağız. Şimdi olmasa dahi günü geldiğinde bu yapılanların hesabı Milliyetçiler tarafından bir gün sorulacaktır.

 

Işık Şener: Halkımızın merak ettiği sorularımıza içten cevap verdiğiniz vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum.
İbrahim Gül: Halkımızın isteklerine, ümit ettiği refaha, hizmete kavuşması için elimizi taşın altına koymaya hazırız. Halkımız bize o
izni verirse biz Hakk için hizmet etmeye varız. Bize misafir olduğunuz için size teşekkür ediyor çalışmalarınızın devamını diliyorum.