02 Aralık 2020 Çarsamba
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
15 Kasım 19:36
Yorum Yok
1774
İbrahim Gül Yazdı: Yerel Seçim Kriterleri

İbrahim Gül Yazdı: Yerel Seçim Kriterleri

Tüm Türkiye’de olduğu gibi, yerel seçimler yaklaştıkça İskenderun’da siyasi hareketlilik artıyor.

 

Siyasi partiler; İskenderun Belediyesini kazanmak için şimdilerde planlar yapıp, seçim çalışmalarına hazırlanıyor.

 

• Peki, önümüzdeki yerel seçimlerde kimler ne vaat edecek.

• Hangi konular öne çıkacak.

• Seçmen neye göre, nasıl oy verecek.

• Ben olsam oy verirken nelere dikkat ederim

gibi sorular sorulmaya başlandı. Bugünlerde hangi meclise, toplantıya gitsem bu konu gündeme geliyor. Yerel seçimlerde aday olacakları ve oy verecekleri dikkate alarak en çok konuşulanları şöyle bir özetleyelim. Bu özeti yaparken şu andaki durumu dikkate alalım, yarın ne olur bilinmez. Bu anda yerel seçimlerde kentleşme, kent dokusunu koruma, yeşil gibi konular çok fazla öne çıkacak gibi görünüyor.

 

Çünkü yaşanan göçlerle İskenderun’a gelenler şu anda geldikleri noktada değiller. O günlerde başını sokacak evi yeterli bulanlar artık ulaşımdan sosyal ünitelerine kadar uygun bir kentte yaşamak istiyor. Bu nedenle kentsel dönüşüm önümüzdeki yerel seçimlerin en önemli olgusu olacak. Sadece binaların yıkılıp yerine yenisinin yapılması da kentsel dönüşüm anlamına gelmeyecek. Çünkü beklenti çok yüksek. Kentsel dönüşüm yeşil alanları, oyun parklarını ve diğer sosyal donatıları da kapsayacak şekilde koordine edilmesi halinde sempati yaratacak. Aksi halde beklentilerin altında kalması nedeniyle hayal kırıklığı olarak herkesi üzecek. Bu nedenle artık kentsel dönüşümün yerini ‘kentsel tasarım’ ifadesi almaya başladı ya da başlayacak. Bir başka önemli nokta kenti geliştirecek projeler hazırlamalı adaylar. Seçmenin ilgisini çekecek bir başka husus yeşil ve çevre ile ilgili kararlar. Bir de yıldız projelerle ortaya çıkmak önemli. Bütün bunlar önümüzdeki yerel seçimlerdeki önemli noktalar. ‘’Daha fazlası olabilir ama daha azı olmayacaktır.’’

 

İBRAHİM GÜL

ibrahim-gul

 

Bir Yorum Yazın

iskenderun post

  • Yazar Email: sametfindik@gmail.com

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Diğer “KÖŞE YAZILARI ” Haberleri

Sokağa Çıkma Yasağı

Hafta içi sokağa çıkma yasağı var mı? 30 Kasım sokağa çıkma yasağı var mı? Sorularının yanıtlarını sıklıkla araştırmaya başladı. Günlük corona vaka... Devamı..

FLAŞ!DÜNYA BU VİRÜSÜ KONUŞUYOR

Dünya bu son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs yine mutasyona uğradı, 17 milyon vizon öldürülecek…Dünya Danimarka’dan gelen son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs salgını... Devamı..

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

Nevzat Güneş’ ten Özçelik-İş’e Ziyaret

Halkın Huzur ve Güvenliği Ortak Paydamız İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, Özçelik İş Sendikası’nı ziyaret ederek yeni binayı gezdi, hayırlı olsun... Devamı..

HBB’den Fidan Dikimi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Arsuz’da fidan dikimi yaptı. Arsuz ilçesinde meydana gelen son yangınlar nedeniyle Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın talimatlarıyla Belediye... Devamı..

Savaş’tan Yılmaz’ a Ziyaret

HATAY BŞB BAŞKANI LÜFTÜ SAVAŞ’TAN,   ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ’A ZİYARET  BAŞKAN YILMAZ; “ HATAY İÇİN, ANTAKYA İÇİN BİRLİK BERABERLİĞE   SİYASET ÜSTÜ... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: