18 Eylül 2020 Cuma
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
15 Kasım 19:36
Yorum Yok
1684
İbrahim Gül Yazdı: Yerel Seçim Kriterleri

İbrahim Gül Yazdı: Yerel Seçim Kriterleri

Tüm Türkiye’de olduğu gibi, yerel seçimler yaklaştıkça İskenderun’da siyasi hareketlilik artıyor.

 

Siyasi partiler; İskenderun Belediyesini kazanmak için şimdilerde planlar yapıp, seçim çalışmalarına hazırlanıyor.

 

• Peki, önümüzdeki yerel seçimlerde kimler ne vaat edecek.

• Hangi konular öne çıkacak.

• Seçmen neye göre, nasıl oy verecek.

• Ben olsam oy verirken nelere dikkat ederim

gibi sorular sorulmaya başlandı. Bugünlerde hangi meclise, toplantıya gitsem bu konu gündeme geliyor. Yerel seçimlerde aday olacakları ve oy verecekleri dikkate alarak en çok konuşulanları şöyle bir özetleyelim. Bu özeti yaparken şu andaki durumu dikkate alalım, yarın ne olur bilinmez. Bu anda yerel seçimlerde kentleşme, kent dokusunu koruma, yeşil gibi konular çok fazla öne çıkacak gibi görünüyor.

 

Çünkü yaşanan göçlerle İskenderun’a gelenler şu anda geldikleri noktada değiller. O günlerde başını sokacak evi yeterli bulanlar artık ulaşımdan sosyal ünitelerine kadar uygun bir kentte yaşamak istiyor. Bu nedenle kentsel dönüşüm önümüzdeki yerel seçimlerin en önemli olgusu olacak. Sadece binaların yıkılıp yerine yenisinin yapılması da kentsel dönüşüm anlamına gelmeyecek. Çünkü beklenti çok yüksek. Kentsel dönüşüm yeşil alanları, oyun parklarını ve diğer sosyal donatıları da kapsayacak şekilde koordine edilmesi halinde sempati yaratacak. Aksi halde beklentilerin altında kalması nedeniyle hayal kırıklığı olarak herkesi üzecek. Bu nedenle artık kentsel dönüşümün yerini ‘kentsel tasarım’ ifadesi almaya başladı ya da başlayacak. Bir başka önemli nokta kenti geliştirecek projeler hazırlamalı adaylar. Seçmenin ilgisini çekecek bir başka husus yeşil ve çevre ile ilgili kararlar. Bir de yıldız projelerle ortaya çıkmak önemli. Bütün bunlar önümüzdeki yerel seçimlerdeki önemli noktalar. ‘’Daha fazlası olabilir ama daha azı olmayacaktır.’’

 

İBRAHİM GÜL

ibrahim-gul

 

Bir Yorum Yazın

iskenderun post

  • Yazar Email: sametfindik@gmail.com

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Diğer “KÖŞE YAZILARI ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: