İKEM Koleji Birleşmiş Milletler’ de

İKEM KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDE

İKEM Koleji öğrencileri Antalya’da düzenlenen Model United Nations (MUN) konferansı çerçevesinde çalışmalar yapmak üzere Antalya’ya gitti.

6 gün sürecek olan konferansta ağırlıkta Suriye meselesi olmak üzere “Birleşmiş Milletler Mülteci hakları, Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik, İnsan Hakları ve Barışçıl Uzay Çalışmaları” komisyonlarına aktif olarak katılım gösterecekler. Kıbrıs’ ın günümüzdeki durumunun şekillendirilmesi “Kofi Annan Planının” taslağı ve ana hatları MUN konferansında ortaya çıktığını belirten Yabancı Diller Bölüm Başkanı Funda Özbay Birleşmiş Milletler simülasyonu olan MUN (Model United Nations) amacı dünya gündeminde bulunan global sorunlara çözüm bulmalarını sağlamak diyebiliriz.” dedi.

Birleşmiş Milletler üyesi 192 ülkeden temsilcilerin katıldığını konferansın ortak dilinin İngilizce olduğunu , MUN'da amacın akademik bilgiye yabancı dil becerilerini kullanarak kültürler arası etkileşim ve paylaşım sağlamak olduğunu belirten Özbay, MUN konferansının sonuç bildirgeleri tavsiye niteliğinde Birleşmiş Milletlere gönderildiğini ayrıca MUN Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve başta Harvard olmak üzere önemli destekler aldığını ve en prestijli Akademik Aktivite olarak kabul edildiğini sözlerine ekledi.

Altı günlük çalıştay sonrası İKEM öğrencileri Zülal Akel, Bartu Ersoy, Emre Akdeniz, Zerrin Öz, Yağmur Kerimoğlu, Necip Yaşar, Önder Yüksekbaş, Ahmet Göçmen, Doğa Seküçoğlu İskenderun'a döndüklerinde alınan kararları ve konferansta edindikleri tecrübelerini İKEM Koleji öğrencileri ile paylaşacaklar.