03 Aralık 2020 Perşembe
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
7 Ekim 13:50
Yorum Yok
326
Independent: Hatay ve Mersin ‘Pakistanlaşıyor’

Independent: Hatay ve Mersin ‘Pakistanlaşıyor’

İndependent yazarı Patrick Cockburn, Türkiye’deki Alevilerin korku ve endişelerine dikkat çekerken “Türk hükümetinin Suriye iç savaşında Sünni militanlarına tam destek vermesi sonucunda mezhebi nefret zehri Suriye’den Türkiye’ye yayılıyor” Türkiye’deki “mezhebi farklar giderek derinleşiyor”, Hatay ve Mersin gibi iller için “Pakistanlaşıyor” görüşlerini öne sürüyor.

 

LONDRA- İngiliz The independent gazetesinin tanınmış köşe yazarı Patrick Cockburn, Türkiye’de edindiği izlenimlerine dayandırdığı yorumunda Türkiye’deki Aleviler ve Suriye’den kaçıp Türkiye sınırını geçen Alevilerin Türkiye’de karşılaştıkları sorunları irdelerken “Türk hükümetinin Suriye iç savaşında Sünni militanlarına tam destek vermesi sonucunda mezhebi nefret zehri, Suriye’den Türkiye’ye yayılıyor” diyor.

“MEZHEBİ FAYLAR GİDEREK DAHA DERİN, DAHA ACI”
Alevilerin “hükümetin Suriye konusundaki Sünni yanlısı tutumu nedeniyle tehdit altında hissettiklerini” kaydeden Cockburn, Türkiye’de “Sünni çoğunluk ile Türkiye’nin en büyük dini azınlığı olan Aleviler arasındaki mezhebi farklar daima vardı ama giderek daha derin, daha acı ve daha açıkça ifade ediliyor” diye yazıyor.

Cockburn, Suriye’den kaçan Alevilerin, sık sık Türk sınırını geçtikten sonra çok daha güven içinde hissetmediklerini, hükümetin kurduğu mülteci kamplarına ise Özgür Suriye Ordusunca saldırılma korkusu yüzünden girmeye cesaret etmediklerini söylediklerini de kaydediyor.

“SÜNNİ-Şİİ DÜŞMANLIĞI TEHLİKESİ TÜRKİYE İÇİN NE KADAR BÜYÜK?”
“Son 10 yılda Irak, Suriye ve Bahreyin’i yıkan Sünni-Şii düşmanlığının Türkiye’de patlak vermesi tehlikesi ne kadar büyük?” sorusunu da soran Cockburn, Alevilerin Türkiye’de muhalefetin çok önemli bir unsuru oluşturduklarına, geçen yaz Gezi protestoları sırasına ülke çapında öldürülen beş göstericinin tümünün Alevi olduğuna işaret ediyor.

İndependent yazarı, İstanbul’da bir Cemevinde yapılan toplantıya katıldığını anlatırken de toplantı sırasında “ayrımcılık şikayetlerinin yoğun biçimde dile getirildiğine” dikkat çekiyor.

“ALEVİ TALEPLERİNİN ÇOĞUNU KARŞILAYABİLECEK KADAR GÜÇLÜ BİR HÜKÜMET VAR”
Buna karşın Cockburn, Türkiye’de halen Alevilerin taleplerinin birçoğunu karşılayabilecek kadar güçlü bir hükümetin olduğunu, Başbakan Erdoğan’ın Dersim konusunda özür dilediğini, Türk güvenlik güçlerinin Erdoğan döneminde daha az şiddete başvurduklarını, göstericilerin de devlet tarafından hapse edilmeleri veya taciz edilmeleri olasılığının daha az olduğunu da yazıyor.

“HATAY VE MERSİN İÇİN ‘PAKİSTANLAŞIYOR’ DENİLİYOR”
Cockburn bunun ardından Suriye’deki iç savaşın dünyadaki 1.6 milyar Müslüman arasındaki mezhebi farklılıkları derinleştirdiğini savunduktan sonra şu savları da dile getiriyor:

“Türkiye, bu trendin bir istisnası değil, büyük bir Şii azınlığı var ve kargaşanın merkezine yakın. Şimdiden Hatay ve Mardin gibi Suriye’de savaşan El Kaide’ye bağlı gruplarca arka üssü olarak kullanılan Türk illeri için ‘Pakistanlaşıyor’ deniliyor. Türkiye’nin isyancılara yönelik açık sınır politikası, Suriye savaşının sınırın ötesine sıçradığı anlamına geliyor.”

Patrick Cockburn, yazısını “Türkiye son 10 yılda siyasi ve ekonomik olarak başarılı olmuş olsa da AKP ile otoriter laik devlet arasındaki uzun güç müdahalesi, toplumda kalıcı bölünmelere yol açmış durumda. Türkiye’de ve bölgede yükselen siyasi ateş, mezhebi farklılıkları her zamankinden fazla patlamaya hazır hale getiriyor.” (Anka)

 

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Bağışıklığınızı Güçlü Tutun

KIŞ MEVSİMİNDE METABOLİZMA VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÖNERİLERArtan duygusal yeme atakları, kendini sürekli yorgun hissetme durumu, azalan hareketsizlik ve beraberinde gelen... Devamı..

BAŞKAN SAVAŞ’A BİR ÖDÜL DAHA

BAŞKAN SAVAŞ “YILIN BÜYÜKŞEHIR BELEDİYE BAŞKANI” SEÇİLDİ“HATAY’IN NERESİNE DOKUNURSANIZ TARİH FIŞKIRIR”Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Özelkalem Dergisi tarafından bu... Devamı..

Güven’den “Dünya Engelliler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, engellilerin haklarını elde etmeleri, sosyal hayata iştirak... Devamı..

Sokağa Çıkma Yasağı

Hafta içi sokağa çıkma yasağı var mı? 30 Kasım sokağa çıkma yasağı var mı? Sorularının yanıtlarını sıklıkla araştırmaya başladı. Günlük corona vaka... Devamı..

FLAŞ!DÜNYA BU VİRÜSÜ KONUŞUYOR

Dünya bu son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs yine mutasyona uğradı, 17 milyon vizon öldürülecek…Dünya Danimarka’dan gelen son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs salgını... Devamı..

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: