20 Eylül 2020 Pazar
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
7 Ekim 13:50
Yorum Yok
259
Independent: Hatay ve Mersin ‘Pakistanlaşıyor’

Independent: Hatay ve Mersin ‘Pakistanlaşıyor’

İndependent yazarı Patrick Cockburn, Türkiye’deki Alevilerin korku ve endişelerine dikkat çekerken “Türk hükümetinin Suriye iç savaşında Sünni militanlarına tam destek vermesi sonucunda mezhebi nefret zehri Suriye’den Türkiye’ye yayılıyor” Türkiye’deki “mezhebi farklar giderek derinleşiyor”, Hatay ve Mersin gibi iller için “Pakistanlaşıyor” görüşlerini öne sürüyor.

 

LONDRA- İngiliz The independent gazetesinin tanınmış köşe yazarı Patrick Cockburn, Türkiye’de edindiği izlenimlerine dayandırdığı yorumunda Türkiye’deki Aleviler ve Suriye’den kaçıp Türkiye sınırını geçen Alevilerin Türkiye’de karşılaştıkları sorunları irdelerken “Türk hükümetinin Suriye iç savaşında Sünni militanlarına tam destek vermesi sonucunda mezhebi nefret zehri, Suriye’den Türkiye’ye yayılıyor” diyor.

“MEZHEBİ FAYLAR GİDEREK DAHA DERİN, DAHA ACI”
Alevilerin “hükümetin Suriye konusundaki Sünni yanlısı tutumu nedeniyle tehdit altında hissettiklerini” kaydeden Cockburn, Türkiye’de “Sünni çoğunluk ile Türkiye’nin en büyük dini azınlığı olan Aleviler arasındaki mezhebi farklar daima vardı ama giderek daha derin, daha acı ve daha açıkça ifade ediliyor” diye yazıyor.

Cockburn, Suriye’den kaçan Alevilerin, sık sık Türk sınırını geçtikten sonra çok daha güven içinde hissetmediklerini, hükümetin kurduğu mülteci kamplarına ise Özgür Suriye Ordusunca saldırılma korkusu yüzünden girmeye cesaret etmediklerini söylediklerini de kaydediyor.

“SÜNNİ-Şİİ DÜŞMANLIĞI TEHLİKESİ TÜRKİYE İÇİN NE KADAR BÜYÜK?”
“Son 10 yılda Irak, Suriye ve Bahreyin’i yıkan Sünni-Şii düşmanlığının Türkiye’de patlak vermesi tehlikesi ne kadar büyük?” sorusunu da soran Cockburn, Alevilerin Türkiye’de muhalefetin çok önemli bir unsuru oluşturduklarına, geçen yaz Gezi protestoları sırasına ülke çapında öldürülen beş göstericinin tümünün Alevi olduğuna işaret ediyor.

İndependent yazarı, İstanbul’da bir Cemevinde yapılan toplantıya katıldığını anlatırken de toplantı sırasında “ayrımcılık şikayetlerinin yoğun biçimde dile getirildiğine” dikkat çekiyor.

“ALEVİ TALEPLERİNİN ÇOĞUNU KARŞILAYABİLECEK KADAR GÜÇLÜ BİR HÜKÜMET VAR”
Buna karşın Cockburn, Türkiye’de halen Alevilerin taleplerinin birçoğunu karşılayabilecek kadar güçlü bir hükümetin olduğunu, Başbakan Erdoğan’ın Dersim konusunda özür dilediğini, Türk güvenlik güçlerinin Erdoğan döneminde daha az şiddete başvurduklarını, göstericilerin de devlet tarafından hapse edilmeleri veya taciz edilmeleri olasılığının daha az olduğunu da yazıyor.

“HATAY VE MERSİN İÇİN ‘PAKİSTANLAŞIYOR’ DENİLİYOR”
Cockburn bunun ardından Suriye’deki iç savaşın dünyadaki 1.6 milyar Müslüman arasındaki mezhebi farklılıkları derinleştirdiğini savunduktan sonra şu savları da dile getiriyor:

“Türkiye, bu trendin bir istisnası değil, büyük bir Şii azınlığı var ve kargaşanın merkezine yakın. Şimdiden Hatay ve Mardin gibi Suriye’de savaşan El Kaide’ye bağlı gruplarca arka üssü olarak kullanılan Türk illeri için ‘Pakistanlaşıyor’ deniliyor. Türkiye’nin isyancılara yönelik açık sınır politikası, Suriye savaşının sınırın ötesine sıçradığı anlamına geliyor.”

Patrick Cockburn, yazısını “Türkiye son 10 yılda siyasi ve ekonomik olarak başarılı olmuş olsa da AKP ile otoriter laik devlet arasındaki uzun güç müdahalesi, toplumda kalıcı bölünmelere yol açmış durumda. Türkiye’de ve bölgede yükselen siyasi ateş, mezhebi farklılıkları her zamankinden fazla patlamaya hazır hale getiriyor.” (Anka)

 

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: