Işık Şener’ den Hatay Günlerine…

Hatay günlerinde neşe, eğlence, heyecan, sunum, damak tatları gibi bir çok bölgeye has paylaşımlar yapılır.
Ünlü iş adamlarımız gelir, siyasilerimiz gelir hatta bir tüccar gibi bölge ürünlerini tanıtır belediye başkanları.
Bir künefemiz var iyi ki var yani. Biri ucundan tutar diğeri şire döker, öteki bıçak kaşık ayırır arasından peyniri sündürdü mü şovun zirvesine ulaşılır. Gelsin alkışlar.
Bu Hatay Günlerinde kavun, portakal, belben ve bunun yanında künefe ustalarının o hoş edalarına başka bir atmosferde karşılaşamazsınız.
Hoş… Durumu idare eden bazı bilinçli ziyaretçiler gülümseyip geçer ve tarihi dokusuna yönelir.
15′ e yakın belediyemiz gider, üstüne üstlük esnafta tezgah açar ama bir tanesi şu Hatay’ ın tarihine değinmez.
Pardon, değinir ama ilk kavunu bulan adamı, bilmem kaç yılında en uzun künefeyi açan adamı anlatırlar hemde doya doya…
Bir kişi çıkıpta Hatay’ ın St. Pierre Kilisi’ nin önemini, Habibi Neccar, Beyazıt Bestami Hazretleri, Ötiken’ i, Kırıkhan adını nereden aldığını, İskenderun’ un geniş tarihini, Antakya’ nın dünya üzerindeki önemini, stratejik konumunu ziyaretçilere empoze etmez. Tamamen yeme, içme kültürü üzerine.
Bir Yaşar Toksoy çıktı Dörtyol’ un İlk Kurşun mazisini konuştu. O da sitem dolu konuştu haklı olarak.
Oraya gelenler tarihin önemini ne yapacak? Peynirin en iyisi, salçanın en hası, belbeni, künefeyi, döneri, tereyağı yesin, iki kiloda eve götürdü mü tamam! İlk kurşunu kim atmış, son kurşunu kim atmış kimin umrunda?
Ben Mustafa Kemal Üniversitesi’ ni yıllardır o stantlarda adam akıllı projelerle görmedim. Gerçi Tıp Fakültesi var da ne yapıyor?
MKÜ Rektörü Hasan Kaya’ nın başında olduğu bu okulun bir çok bölümleri zaten ölü doğum yapıyor.
Kimin umrunda? Önemli olan okulun öğrenci sayısı. Neyse MKÜ’ ye ayrıca ve uzunca yazacağız.
Değerli Hataylı sorumluluk sahipleri sizden ricam oraya gelen gençlerimize, çocuklarımıza atalarımızın neler yaptığını da anlatalım. Hadi sizi kırmayalım hem künefe yiyin hem anlatın. Belediye olarak yaptığınız (Bir ilk, çok önemliler hariç) kimse umursamaz. Hele Ankara Belediyesini yaşayan bir ilde sizin belediye faaliyetleriniz kimsenin umrunda değildir.
Bir sonraki Ankara günlerinde buradan Gıda firması gibi yük taşıyacağınıza bilgi taşıyın! Kitap taşıyın, belge taşıyın. Uzun yıllar hep mideye hizmet ettiniz birazda beyne hizmet edin!
Belki Hatay’ dan uzun yıllar önce ayrılmış veya doğmuş gitmiş ve bir daha hiç görememiş olan memleketleriyle gurur duyacağı bilgilere sahip edersiniz.
İyi olmaz mı?