Işık Şener’ den İlçe Yönetimi Üzerine

Okumayı yazmayı hatta düşünmeyi sevmeyen okumasın! Çünkü Ankara’ dan kongreye kadar uzun bir zaman tüneli yapacağız.
—ANKARA—
Ak Parti Genel Merkezi aday olan 5 adaya “Başkan olacak arkadaşa bu 4 isim önceliktedir.” ifadesinden sonra ve kesin kaynaktan edindiğim bilgi dahilinde Bestami Bilgili ile Abdülkerim Güven arasında karar aşamasında uzun bir görüş hatta telefon trafiği oluşturulduğunu ve 1 saate yakın adaylar bekletildiğine şahit oldum neyse Başkan Bestami Bilgili olarak açıklandı akabinde Bilgili; “Üç gün yetmez çok istişare oluşturulacak önemli kişilerle görüşmem olacak” diyerek zaman istediğinde bu süre 10 gün uzatıldı.
Tabi (Başkanlık için kimlerin nasıl devreye girdiğini veya kimlerin sıtmayı görünce ateşe razı olduğunu ilerleyen günlerde kamuoyuna lanse edeceğiz.)
—İSKENDERUN—
Bu süre zarfında Bestami Bilgili fiziken çok yoğun tempoya girmesi ama fikren aynı tempoda olmayışı veya oldurulmayışı beni şaşırttığı halde çok duyumlara yelken açıldı. Duyumları ben mahalle aralarındaki işsizlere veya o zihniyettekilere bıraktığım için önemsemiyorum. Şaşırdık çünkü doğruların arasında ciddi hatalar silsilesi yaşandı.
—NELER Mİ?—
100′ den fazla kişiye yönetime başvuru kaydı yaptırıldı. Kimilerine zamanı geçti, kimilerine “neden gelip doldurmadın?” dendi, kimilerin de adresine form gönderildi!
Bu formun doldurulması yönetime giriyor ümidi taşıyan bir çok kişiye hüsran yaşattı. Ne gerek vardı ki buna?
Bestami Bilgili ile henüz gazeteci- siyasetçi diyaloğumuz başlamadığı için sorularım tazeliğini koruyor.
Birinci ağızlardan duyduğum listeyi “Bana bırakmadılar ki” şikayetinin doğruluğunu bilmem ama sanırım Orhan Karasayar’ ın 12-13 yıl önce İlçe Başkanı olduğu dönemde dahil 2017 sürecinde hiç bu kadar Orhan Karasayar’ ın istediği talep bu yönetime bu sayıda adam girmemişti…
—İŞİN HANDİKABI—
Yönetimde değerli, güzel isimler var fakat ” Süreyi 1 hafta uzatacak kadar önemli isimlerle görüşülecek kadar da istişare edilecek bir yönetim değil.
İlçe Başkanları desteğinin liste açıklandıktan sonra tepkisel olarak ciddi anlamda bulduğumu ve Bestami Bilgili’ nin ciddi anlamda bir kitlesel tepki alabileceğini yazmıştım. Hazır olsun isim vermiyorum ama bizzat tepkiler hiç görülmediği kadar yıpratıcı olacak. Bunu da bir kenara yazalım. E tabi risk büyük olursa kazançta kayıpta büyük olur. Resmen kumardı bu.
Ayhan Bodur’ un yönetiminin neredeyse 2/3′ ü alınmış. Ayhan Bodur’ un bana bizzat “Kimin alınması ne de kimin alınmaması sorulmadı” dediğinde çok şaşırdım.
Demek ki Bestami Başkan 1-2 kişi haricinde kimseye sorma tenezzülünde bulunmadı.
—SONUÇ?—
Sonuç ciddi anlamda yaş oranı yüksek ve ciddi anlamda kadın ortalaması düşük ve ciddi anlamda birilerinin referansı ile oluşturulan fast food bir liste. Şimdiden yönetimde olan sayısı çok az yönetimdeki gençlere Allah yardım etsin, seçimlerde 3. adresten sonra tabure veya tekerlekli sandalye ile seçim çalışmalarına devam ederler artık!
Sakın Bestami Bilgili bana “Kendi inisiyatifimle listemi yaptım” demesin. 5 kişiden 4′ ü yönetimde iken Abdülkerim Güven’ i ne yönetim için teklifte dahi bulunmayıp hatta Delege dahi yazamayan Bestami Bilgili olamaz. Bir çok sorularda neden Abdülkerim bir çok eskiler yazıldığı halde delege bile yazılmadığını sorduklarında onu bana değil listeyi Bestami Bilgili’ den alanlara sorun” diyorum.
Ama bir güruh başarılı oluyor. Bu kentte bu partiden çok derin taktik ile bu dava sevdalılarını uzaklaştırmaya, yıldırmaya, soğutmaya çalışıyor ama bende hem tüm iyi niyetiyle destek açıklaması yapan ilçe eski başkanlara hem de bu davaya hizmet etmiş eskilere sesleniyorum. Sakın ola pire, bit, sirke, böcek için yorgan yakmayın. Ama o yorgana da girenlerden olmayın!
Sadece İskenderun değil Türkiye geneli içinde söylüyorum. Ama beni İskenderun ve sanırım yakında Hatay’ da hüsrana uğratacak.
Allah dik duran ama diklenmeyen, samimi olanlarla bu kutlu yolda omuz omuza yürütmeyi nasip etsin.
Esen kalın…
IŞIK ŞENER/BÜYÜKŞEHİR GAZETESİ