23 Haziran 2018 Cumartesi
    Hava durumu güncelleniyor...
6 Mart 17:49
Yorum Yok
274
Işık Şener’ den KHK ve Üniversite Üzerine

Işık Şener’ den KHK ve Üniversite Üzerine

Devlet yani akabinde millet parası ile doğru orantılı bir kazanma-harcama sistemi bazı kurumlarda çark yanlış dönmekte.
Bildiğiniz üzere özellikle üniversiteler devlet denetleme kurulu tarafından yani bildigim kadarıyla Sayıştay tarafından yapılmaktadır.
Işin özü Üniversiteler dışa kapalı bir durum içerisinde neredeyse bir ihaleyi bile nasıl yaptığı şartlara gerçekten uygun mu yaptığını veya bunu kamuoyunda dikkat çekmemize dahi imkan olmuyor.
Mesela 28 şubat olaylarında üniversitelerde nasıl kurallar işliyordu hepimiz biliyoruz. Mesela en ufak ihalede kapalı zarflar nasıl korunuyor, bakılıyor şeffaf olmak gerekiyor.
Biz üniversitelerin dış vitrinini görebiliyoruz.
Mesela 15 Temmuz Kalkışması’nın 5.ci günü çıkmaları, Zeytindalı operasyonunun 12. Gününde destek açıklamaları vs…
Üniversitelerin içinde “EVET HAYIR REFERANDUMU”unda kimleri rahat bırakıp kimlere baskı yapıldığını sadece görüyor veya duyuyoruz.
OHAL kapsamında hükümetimiz derhal üniversitelere KHK ile yenilikçi bir müdahale ile el atmalıdır. Hangi cemaat oluşumu, ihale alan işadamları oluşumu, akademik kadro oluşumu incelemelidir ve kanuni hamle ile ivedikle müdahale edilmelidir.
Yıllık bütçenin harcanması, nereye nasıl harcandığı, Hangi kalemlerde hangi yönlere yol verilmesini inceleyen bir kanun hükmü çıkartılmalıdır.
Üniversite kraliyet, rektörde kendisini kral sandığı bir düzende eğitim üzerine maddi ve manevi bir ilerleme sağlanamaz, siyasi veya ülke bekası üzerine hele hiç verim sağlanamaz!
Bu sebepten bu yazıyı neden yazdigimi ilerleyen günlerde elime geçen bütçe harcamaları, ihale durumları ile tamamladığımda sizlere belgeleyeceğim.
Ondan sonra devletin parası nereye nasıl ve hangi zihniyete veya oluşuma gitmiş göreceğiz.

Yorum Kapalıdır.

Işık Şener

  • Yazar Email: buyuksehirhatay@gmail.com

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Çekmece Stadı Çalışmaları Başladı

Defne Belediyesi Çekmece Futbol Sahası Projesi, futbol sezonunun kapanması ile hayata geçirildi. Defne Belediyesi’nce; stadyum ve güvenlik sınıflandırma kriterleri açısından 3. Lig... Devamı..

Lütfü Savaş’ tan Gündeme Dair Açıklama

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 21 Haziran Perşembe günü Hrt’de yayınlanan ve Erkan Şirin’in sunduğu ‘Gündeme Dair’ adlı programda... Devamı..

ÇELIK-İŞ’ten İstikrara Destek

Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci; “TÜRKİYE’NİN KAYBEDİLECEK İKİ HAFTAYA BİLE TAHAMMÜLÜ YOKTUR” “EMEKÇİLER OLARAK SANDIKTAN İSTİKRARIN ÇIKMASINI BEKLİYORUZ” ANKARA-Hak-İş Konfederasyonuna bağlı... Devamı..

Yayman ve Güven’den İTSO Ziyareti

Ak Parti Hatay milletvekili Adayları İTSO’da İş dünyası ile bir araya geldi. İTSO Başkanı Yılmaz, “Güçlü Türkiye’nin Tesis edilmesi ile istikrar ve... Devamı..

24 Haziran Ülkemiz İçin Milattır

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI SEYFİ DİNGİL: 24 HAZİRAN TARİHİ ÜLKEMİZ İÇİN BİR MİLAT İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Ülkemiz için çok büyük bir... Devamı..

Çocuğunuzda Bu Belirtiler Var mı?

Eğer çocuğunuzun bel ve sırt bölgesinde asitmetri yani eşitsizlik varsa, bir omuzu diğerinden yüksekse, kalça ve omuz seviyesi arasında eşitsizlik görülüyorsa, kürek... Devamı..

AK Parti-Basın Kahvaltıda Buluştu

Hatay’ ı karış karış gezen Abdulkadir Özel ve Abdülkerim Güven hem İskenderun’ u hem de basın ile bir araya gelmeyi ihmal etmiyor.... Devamı..

Arsuz’ da Bayram Kutlaması

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, TCDD Kamp alanında gerçekleşen “Bayramlaşma Törenine” katıldı. TCDD Kamp Alanı’nda gerçekleşen “Bayramlaşama Töreninde” Arsuz Belediye Başkanı Nazım... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: