18 Eylül 2018 Salı
    Hava durumu güncelleniyor...
6 Mart 17:49
Yorum Yok
307
Işık Şener’ den KHK ve Üniversite Üzerine

Işık Şener’ den KHK ve Üniversite Üzerine

Devlet yani akabinde millet parası ile doğru orantılı bir kazanma-harcama sistemi bazı kurumlarda çark yanlış dönmekte.
Bildiğiniz üzere özellikle üniversiteler devlet denetleme kurulu tarafından yani bildigim kadarıyla Sayıştay tarafından yapılmaktadır.
Işin özü Üniversiteler dışa kapalı bir durum içerisinde neredeyse bir ihaleyi bile nasıl yaptığı şartlara gerçekten uygun mu yaptığını veya bunu kamuoyunda dikkat çekmemize dahi imkan olmuyor.
Mesela 28 şubat olaylarında üniversitelerde nasıl kurallar işliyordu hepimiz biliyoruz. Mesela en ufak ihalede kapalı zarflar nasıl korunuyor, bakılıyor şeffaf olmak gerekiyor.
Biz üniversitelerin dış vitrinini görebiliyoruz.
Mesela 15 Temmuz Kalkışması’nın 5.ci günü çıkmaları, Zeytindalı operasyonunun 12. Gününde destek açıklamaları vs…
Üniversitelerin içinde “EVET HAYIR REFERANDUMU”unda kimleri rahat bırakıp kimlere baskı yapıldığını sadece görüyor veya duyuyoruz.
OHAL kapsamında hükümetimiz derhal üniversitelere KHK ile yenilikçi bir müdahale ile el atmalıdır. Hangi cemaat oluşumu, ihale alan işadamları oluşumu, akademik kadro oluşumu incelemelidir ve kanuni hamle ile ivedikle müdahale edilmelidir.
Yıllık bütçenin harcanması, nereye nasıl harcandığı, Hangi kalemlerde hangi yönlere yol verilmesini inceleyen bir kanun hükmü çıkartılmalıdır.
Üniversite kraliyet, rektörde kendisini kral sandığı bir düzende eğitim üzerine maddi ve manevi bir ilerleme sağlanamaz, siyasi veya ülke bekası üzerine hele hiç verim sağlanamaz!
Bu sebepten bu yazıyı neden yazdigimi ilerleyen günlerde elime geçen bütçe harcamaları, ihale durumları ile tamamladığımda sizlere belgeleyeceğim.
Ondan sonra devletin parası nereye nasıl ve hangi zihniyete veya oluşuma gitmiş göreceğiz.

Yorum Kapalıdır.

Işık Şener

  • Yazar Email: buyuksehirhatay@gmail.com

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

HGC’ DEN KINAMA

HGC Yönetim Kurulundan, HATİAB Başkanı İbrahim Güder’ e Kınama Katıldığı bir basın toplantısında düşünmeden ve içeriğini bilmeden bir haberle ilgili olarak, cemiyet... Devamı..

Erol Akın HESOB Başkan Vekili Oldu

İskenderun şoförler oda başkanı Erol Akın HESOB Başkan Vekili Oldu Hatay Esnaf Odaları Birliği Başkanı Abdulkadir Teksöz İskenderun ve diğer ilçelerin sorumluluğunu... Devamı..

Bu Anaokulu Bambaşka

Naciye Suna Oktay Tekin Anaokulu’nda Merhaba Etkinliği Okul yönetimi öğretmenleri, veliler ve minik öğrencileri unutulmayacak etkinlikle yeni öğretim yılına Merhaba dedi. Okul... Devamı..

Seyfi Dingil’ den Savaş’ a Ağır Cevap

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI SEYFİ DİNGİL: İSKELE İSKENDERUN HALKINA TAMAMEN KAPATILMAK İSTENİYOR İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, iskelenin İskenderun halkına tamamen kapatılmasına asla... Devamı..

Yayladağı Hizmete Devam Ediyor

Yayladağı Belediyesi’ nden Halka Hizmet Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan yol çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Başkan yaptığı açıklamalarda; “Kurtuluş, Görentaş ve Kışlak mahallelerimizde... Devamı..

Seyfi Dingil’ den Otogar Ziyareti

BAŞKAN SEYFİ DİNGİL’DEN OTOGAR ESNAFINA ZİYARET İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, halk hizmet noktasında toplumun her kesimi ile fikir alış verişinde bulunduklarını... Devamı..

İskenderun KentPark Projesi Başlıyor

KENT PARKI PROJESİ 100’GÜNDE HİZMETE AÇILACAK İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, bir süre önce yer teslimi yapılan kent parkı projesinin 100 gün... Devamı..

Kimyeci’ den Bakımevine İnceleme

BAŞKAN KİMYECİ ÇOCUK BAKIMEVİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU  Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci hizmet denetimleri programı kapsamında Saraykent Mahallesi’nde bulunan Antakya Belediyesi Çocuk Bakım... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: