11 Aralık 2018 Salı
    Hava durumu güncelleniyor...
6 Mart 17:49
Yorum Yok
337
Işık Şener’ den KHK ve Üniversite Üzerine

Işık Şener’ den KHK ve Üniversite Üzerine

Devlet yani akabinde millet parası ile doğru orantılı bir kazanma-harcama sistemi bazı kurumlarda çark yanlış dönmekte.
Bildiğiniz üzere özellikle üniversiteler devlet denetleme kurulu tarafından yani bildigim kadarıyla Sayıştay tarafından yapılmaktadır.
Işin özü Üniversiteler dışa kapalı bir durum içerisinde neredeyse bir ihaleyi bile nasıl yaptığı şartlara gerçekten uygun mu yaptığını veya bunu kamuoyunda dikkat çekmemize dahi imkan olmuyor.
Mesela 28 şubat olaylarında üniversitelerde nasıl kurallar işliyordu hepimiz biliyoruz. Mesela en ufak ihalede kapalı zarflar nasıl korunuyor, bakılıyor şeffaf olmak gerekiyor.
Biz üniversitelerin dış vitrinini görebiliyoruz.
Mesela 15 Temmuz Kalkışması’nın 5.ci günü çıkmaları, Zeytindalı operasyonunun 12. Gününde destek açıklamaları vs…
Üniversitelerin içinde “EVET HAYIR REFERANDUMU”unda kimleri rahat bırakıp kimlere baskı yapıldığını sadece görüyor veya duyuyoruz.
OHAL kapsamında hükümetimiz derhal üniversitelere KHK ile yenilikçi bir müdahale ile el atmalıdır. Hangi cemaat oluşumu, ihale alan işadamları oluşumu, akademik kadro oluşumu incelemelidir ve kanuni hamle ile ivedikle müdahale edilmelidir.
Yıllık bütçenin harcanması, nereye nasıl harcandığı, Hangi kalemlerde hangi yönlere yol verilmesini inceleyen bir kanun hükmü çıkartılmalıdır.
Üniversite kraliyet, rektörde kendisini kral sandığı bir düzende eğitim üzerine maddi ve manevi bir ilerleme sağlanamaz, siyasi veya ülke bekası üzerine hele hiç verim sağlanamaz!
Bu sebepten bu yazıyı neden yazdigimi ilerleyen günlerde elime geçen bütçe harcamaları, ihale durumları ile tamamladığımda sizlere belgeleyeceğim.
Ondan sonra devletin parası nereye nasıl ve hangi zihniyete veya oluşuma gitmiş göreceğiz.

Yorum Kapalıdır.

Işık Şener

  • Yazar Email: buyuksehirhatay@gmail.com

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

İSTE, İSDEMİR’e ‘Teknik Gezi’ Düzenledi

Türkiye’ nin önemli bir sanayi şehrinde okumanın, rahatlıkla bilgilerini artırabiliyor ve mesleki kariyerlerini geliştirebiliyor olmanın mutluluğunu yaşayan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik... Devamı..

Habib-i Neccar Cami’ nde Sabah Çorbası

Antakya Belediyesi ve Hatay İl Müftülüğü işbirliği ile her Cumartesi günü Habib-i Neccar Camii’nde sabah namazına müteakip vatandaşlara çorba ikramında bulunmaya devam... Devamı..

HBB’den Hıristiyan Vatandaşlara Noel Hediyesi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, Noel Bayramı öncesinde Hatay’daki kiliselere yüzlerce Noel ağacı hediye etti.Attığı her adımda hemşehrileriyle... Devamı..

Işık Şener’ in Kaleminden Arsuz Üzerine

“ARSUZ’ A “DEĞER” VERİLSİN” Arsuz kentimiz turizmde beklenen sıçramayı bir türlü yapamıyor. Buna vizyon eksikliği, dünya görüşü yetersizliği veya yanlış meşgalelerden ötürü... Devamı..

Böyle Konser Görülmedi

İskenderun’ da Çocuk Konseri Damgasını Vurdu. İskenderun Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvar’ ın da gerçekleşen ilk Çocuk Konseri okul öncesi öğrencilerle doldu taştı.... Devamı..

Karaağaçspor’dan İskenderunspor Açıklaması

Sosyal Medya’da yapılan provokasyonlara Arsuz Karaağaçspor’dan kınama mesajı geldi. Arsuz Karaağaçspor yönetiminden yapılan açıklama şöyle: “Sosyal Medya’da Kulübümüzün adını kullanıp sahte hesap açarak... Devamı..

Özçelik-İş Yeni Binası Yıkıma Başladı

Özçelik-İş Sendikası yeni binasının yapılması için start verdi. Süleymaniye mahallesinde bulunan Özçelik-İş Sendikası merkez şube binası daha modern bir bina yapılması için... Devamı..

Denizciler Spor Kompleksi Tamamlandı

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI SEYFİ DİNGİL: DENİZCİLER SPOR KOMPLEKSİNİN YAPIMI TAMAMLANDI İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Denizciler’de yapılmakta olan spor kompleksinin yapımının tamamlandığını... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: