Işık Şener’ den Maaşları Ödemeyen Envitec’ e

Tesadüftür işte geçtiğimiz günlerde nazik, kibar bir hanım teyzemiz ” Oğlum İskenderun Lisesi’ nden Havuzlu Çarşı kavşağına kadar yürüdüm önüme bir çöp kutusu çıkmadı, yolum bu tarafından gidenlere çöp atma yasağı mı uygulanıyor?” dediğinde şaşırdım. Eline baktığımda bir su şişesi iki de ambalajlı yiyeceğin artıkları vardı ve öylece yürümüş, gitmiş.
Dedim ya bakmakla görmek farklıdır diye. Biz günde beş kez geçtiğimiz o kaldırımda bir çöp kutusunun bile eksikliğini görememişiz.
Hal böyleyken yere çöp atan için 50 duvar yazısı yazanların haksız olduğunu hissettim. Yahu yere atmasında o çöpü yesin yutsun mu vatandaş?
Yinede yere atmayıverin…
Zaten Envitec büyüyen İskenderun’ da araç sayısını ve çalışan temizlik işçilerini de yarı yarıya indirmişken, yılda milyon TL’ler kazandığı halde yine Envitec her yıl kronikleşen işçi maaşını 2-3 ay ödemezken üstüne bir de sizde yere çöp atarsanız olası “Oğlum Bak Git” vakası ile karşılaşabilirsiniz.
Bugün çöp tenekeleri doluydu sebebi ise işçiler 2 ay maaşlarını alamamaları. Geçenlerde garibim iki aydır kayınvalide de tencere pişiriyoruz deyince aklıma sıcak koltukta kaba etini ısıtan kapitalist uşaklara daha çok kızdım.
Envitec’ in bu vurdumduymazlığına işçilerin bağlı bulunduğu Sendika’ nın nasıl mücadele verdiğini merak ediyorum!
Envitec ile Belediye arasındaki yapılan sözleşmelerin ne kadar uyulduğunu merak ediyorum!
Envitec’ in İskenderun’ a ne kadar hizmet ettiğini, edebildiğini merak ediyorum!
Araç sayısı kaçtan kaça düştüğünü, yetersiz olan işçi sayısını daha yetersizleştirip kaç işçi çalıştırdığını merak ediyorum!
Hem kentimize hem de kendi işçisine böyle vurdum duymaz davranışındaki rahatlığını nereden aldığını merak ediyorum!
Temizlik imandan gelir diyeceğim ama Envitec’ i pek bağlamaz onu biliyorum!
Yarın iş bırakma, iş yavaşlatma, iş durdurma eylemleri olacak mı göreceğiz ama gördüğüm tek şey üç kuruşa gece gündüz en zahmetli işte çalıştırdığınız işçilerin bile maaşını geciktiriyorsunuz ya sizi Allah’ a havale ediyorum Envitec…