Işık Şener’ in Kaleminden HBB

Öncelikle 15 ilçede yaşayan vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyorum. Haşere ile mücadele, ilaçlama Büyükşehir Belediyelerine aittir.
İnanması zor ama bir o kadar da komik bir durumu sizinle paylaşmadan edemeyeceğim.
Geçtiğimiz yıl HBB’ nin yapmadığı ve ilçe belediyelere ait dediği bu ilaçlama durumuna Belediyeler kanununu değil 2002 yılındaki Mali Idareler Genel Müdürlüğü hukuk müşaviri kararı ile ilçe belediyelere “Kanun sizin yapacağınızı söylüyor” ifadesi ile işi yine çıkmaza sokuyor.
Değerli okuyucularım dün Dörtyol’ da idim uzun süredir Iskenderun’da unuttuğumuz sinek ilaçlama aracını görünce durdurdum ve HBB mi yapıyor diye sorduğumda şoför “bu HBB de fakat yapmadıkları için Dörtyol Belediyesi olarak biz üstleniyoruz” dedi.
Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy yanlış hatırlamıyorsam geçtiğim süre zarfında HBB meclis oturumunda bu yetkiyi sormuş önerge bermiş ve yakınlarda bu yetkinin Büyükşehirde olduğu bilgisi gelmişti ve buna rağmen hala HBB yapmamakta.
Yine ilginç bir olayı sizinle paylaşayım geçtiğimiz sene Iskenderun Belediyesi yetkisi olmadığı halde ilaçlama yaptığı için Kamu zararı işleme suçundan tutanak yedi. İskenderun Belediyesi ilaç tutarını HBB ödenmediği için soruşturma yedi ve sonuç halkı rahat yaşasın diye hizmet etmeyenin işini yetkisi olmadan yapmanın cezası KAMU ZARARI olarak cezalandırılmak oldu.
Şimdi HBB bu iş çarpıklığını neden yaşıyor? FETÖ’den alınan bazı müdürlerin yeri doldurulamıyor mu? Yoksa bu halka hizmet etmek işlerine mi gelmiyor?
Düşünün ki koskoca HBB ilaçlama yapmamak için 2002 tarih ve öncesi ve 6360 kanun maddesinin değiştiğini bilmiyor ve ilçe belediyelere hukuk müşaviri yazısını üst madde göstererek sadece halkı değil belediye başkanlarını da kandırmaya çalışıyor!
Yıllık denetleme komisyonuna da ayrıca teşekkür ediyorum. Oluşturdukları yıllık faaliyet raporunda resmen Lütfü Savaş’ ın yanında yer almışlar. Sanırım rapor tutmayı bilmiyorlar yoksa HBB’ ye böyle rahat bir tutanak hazırlanmazdı!
Değerli okurlarım yakın zamanda 9745 sayılı kanun üzerine ve bazı spor kompleksleri konusuna gireceğim. Belki bazı Büyükşehir Belediye meclis üyeleri oturmaya değil memleket için mücadele etmeye başlar!
Esen Kalın