Işık Şener’ in Kaleminden HSK Düzeni

Bölgemiz ve görev yaptığı süreçte Ankara’ nın da takdir, güven ve en önemlisi özveriyle HSYK’ da ülke bekası için emek harcadığını bilmeyen yoktur.
Haktan yana hukuk adamlığı, mütevazi karakter yapısıyla ve devletine bağlılığıyla gönüllerde taht kuran Mehmet Durgun HSK’ da görev verilmemesi herkesi şaşırttı.
Özellikle kulislerde Devlet Bahçeli’ nin ve hatta Başkan R.T.E’ nin Mehmet Durgun ile devam edeceği sözcüklerini duymayan kalmamışken bu durumda ulusal haberlerde de çıkan bazı iddiaları beraberinde getirdi.
Son dakika değişimleri, liderlerin hukuki güven duyduğu bazı isimlerin Mehmet Durgun’ a son dakika değişikliği ile yollarını ayırması gibi bir çok vakaları gündeme yansıtan vahim durumlar meydana getirdi.
Gerçekten son dakikada Mehmet Durgun’ un ismi değişti mi?
Değiştiyse kim, neden, niçin değiştirdi?
Referandum öncesi Mehmet Durgun senet gibi söz aldığı halde neden dışarıda kaldı?
Karakter, sicil, mesleki ahlakı, tüm siyasiler ve partilerle mesafeli duruş sergilemesi gibi şu süreçte önemli özelliğe sahip olan Mehmet Durgun’ a kim dur dedi?
Üzücü bir çok tarafı olan bu kararın hem Hatay’ a hem ülkeye hemde hukuka karşı yapılmış bir tercih hatası olarak görülmektedir.
HSK tercih bakımından bir değişikliğe düzenlemeye gider mi bilmem ama şu tabloda kanımca kaybedenin Mehmet Durgun olmadığı aleni bir gerçektir.
Biz Mehmet Durgun’ u HSK’ ya tekrar seçilmedi diye değil, böyle bir hukukçuyu ülke bekasında değerlendiremediğimiz için üzüntüsünü yaşıyoruz.
Zaman neyi gösterir, neyi değiştirir neyi güzelleştirir bekleyip göreceğiz. Tıpkı İbrahim Hakkı Hazretleri “Tefvizname”si gibi
Allah ülkemizi, doğru insanların, doğru mevkilerde, doğru işler yapabildiği makamlara nasip etsin.