Işık Şener Yazdı: İl Olacak Mıyız?

Hakkari, Şırnak il olmaktan çıkıyor ve Cizre ile Yüksekova ilçeleri il statüsüne getiriliyor.
Cizreli bir iki dostum yıllar önce Cizre il olmayı hem nüfus hem ekonomi anlamında hakkediyor dediğinde aklıma hep İskenderun gelmişti. Nasıl koskoca İskenderun Hatay’ a boyun eğdiriliyorsa, il olmayı sadece Hatay değil Türkiye’ de şartlarına göre hem nüfus hem ekonomi olarak ülkeye damga vuran ve en önemlisi önemli konumuyla stratejik bölgede olan kentimizin de il olması gerekmektedir.
Askeri birliklerinde bu denli yoğun olduğu İskenderun 15 Temmuz gecesi nasıl bir projenin, tehlikenin içinde yer aldığını tüm dünya okudu. Darbe girişiminin yaşandığı gece bürokrasi sıkıntısının 60 km uzaktan telefonla direktif verilmesi olası bir askeri hareketlenmeye fırsat vermekti.
Bu yüzden İskenderun İl olmalı, Valimiz olmalı ve Emniyetimizin sayısı arttırılmalıdır. Devletimiz İskenderun körfezine, limanına, ekonomisine, siyasetine, iç dış huzursuzluklarına müdahale etmesinin en etkin yolu Cizre ve Yüksekova gibi burayı da il yapmasından geçmektedir.
Değerli okurlarım; Başbakan Binali Yıldırım’ ın yaptığı ” Akıncıları kapatacağız, Tankların, Helikopterlerin şehir merkezinde ne işi var” açıklaması beni mutlu etti. Çünkü bu çileyi en çok İskenderunlular yaşamaktadır. Denizciler tarafından giriyorsunuz bir kent coğrafyası kadar büyük 39.Mknz Tugayı, İskenderun’ dan çıkıyorsunuz yine büyük bir Deniz Alayı Komutanlığı, bitmiyor, sahilimiz bir askeriye kışlasıyla başlayıp bir askeriye arazisi ile bitiyor.
İki kışla arasında kapanan 3,5 km sahil şeridimizde bir de iki ordu evi ve tam ortasında Şükrü Kanatlı Kışlası gibi yapıya teslim olmuşuz. Sahilimiz büyümüyor ve en çok sosyal alanımız olan sahilimiz Askeriye arazileriyle engellenmiş vaziyette. Üstüne tanklar ve sahile inen helikopterlerde cabası.
Sayın Başbakanımıza sesleniyorum Ankara ve İstanbul için düşündüğünüz bu değişiklikleri İskenderun için ve hatta İskenderun gibi kenara sıkıştırılan kentler içinde hamle yapmanızdır.
Mesela 39.Mknz Tugayı’ nın 2013 yılında gazete manşetiyle Hassa’ ya nakil edileceğini yazmıştım. Bence çok mantıklı ve 3 yıldır bu nakil neden durdu?
İskenderun, Antakya gölgede kalır mantalitesi ile ilçe bırakılması söylentisi yıllardır konuşulur. Eğer İskenderun il olursa en büyük meyveyi Antakya yani Hatay yiyecektir özellikle de ekonomik olarak. Eğer Hataylı nakliyecileri iş hacmini sadece Suriye’ ye bağladıysa, Ortadoğu’ ya hatta Avrupa’ ya açılamadıysa bu İskenderun’ un bürokrasi eksikliği, makam yaptırım güçsüzlüğü ve akabinde dış pazara açılacak yeterli angajmanların olmayışındandır.
Eğer bölgemiz maddi manevi ilerlemek, büyümek dünyaya açılmak istiyorsa, Antakya, Osmaniye, Gaziantep, hatta Adana, hulasa Türkiye daha da büyümek istiyorsa İskenderun’ u il yapmalıdır.
Esen Kalın,