Işık Şener Yazdı

Gerçeklerin acı olduğu bir sıkıntı ile karşı karşıya geldim dün. Çok açık konuşmanın her zaman faydalı olduğu karakterlerde kimilerinin daha çok sinsileşip sustuğu bir yaşam tarzına karşı dik durmanın sorumluluğunu üstümüzde daha çok hisseder olduk!
Daha 25 yaşında geçtiğimiz pazartesi tüm unsurlarını yerine getirip işe başlayan bir güvenlikçi arkadaşımız daha sigortalı ve işinin tazeliği ile ekmeğini kazanırken hiçbir durum söz konusu olmadan tam 1 hafta sonra yani iki gün evvel işine son veriliyor.
Kendisine işten çıkarıldınız sebebini sunan Belediye müdürümüz nedenin ” İşçi alımı ve mevcut bölümde çalışan kişi sayısının fazla olmasından ötürü seni çıkartmak” mış!
Belediye daha 1 hafta olmuş bir elemanını neden geri çıkartır?
Kendisine “Görevini kötüye mi kullandın? uygunsuz davranışlarda mı bulundun? veya herhangi bir tartışma, hakaret mi oldu?” diye sordum..
Bana kesinlikle böyle birşey olmadığını dile getirdi. O zaman arkadaş ne oldu ki işine son verildi dediğimde işte o şok edici cevap ile karşı karşıya geldim.
Ülkü Ocaklarının “Zafer Bayramı Yürüyüşüne” katıldığı ve Ocak tarafından görevlendirildiğini söyledi!
Çıkarılmasına sebep tek bu muydu acaba? diye sordum kendime.
Ben bu makalemi sadece analiz üzerine yazıyor ve soruların cevabını size bırakıyorum. Bir başka siyasi partinin üyesi olduğu ve etkinliğine katıldığı için mi çıkartıldı bu arkadaş?
Ben başka sebep bulamadım ama bulursam bunu dile getireceğim.
Farzedelim ki evet sebep o! Peki bir MHP’li siyasetçi tarafından referans gösterilerek işe alınan bu arkadaşımızı bile bile lades derken en başta bilmiyor muydunuz?
Güvenlik görevlisini siyasi partilere göre mi? Yoksa sertifika ve çalışabilirlilik raporuna göre mi alıyorsunuz? diye sormak farz oldu bize.
Bu kardeşimiz şuan işsiz ve çok üzgün! Cumartesi günü yürüyüşe katılıp kendisine pazar günü telefon açarak pazartesi müdürlüğe gel diyen ve o müdürlüğe davet eden, o müdüre aklınca ispiyon edip tertemiz bir genci ekmeğinden eden bu işin mimarlarını biraz insafa davet ediyorum.
Bu arkadaşımızın tek suçu Ülkü Ocaklarında yer almak mı? Eğer yer almak değilse lütfen bana daha geçerli bir sebebini söyleyebilir mi?
Lütfen arkadaşlar her kim nerede görev alıyorsa, görev alacaksa bilin ki yarın sizde o makamdan inecek ve o arkadaşımız gibi İskenderun sokaklarında gezeceksiniz. Kimsenin küçük veya büyük dünyasıyla oynamayalım, oynatmayalım. Haklı sebepten çıkartılan her kişiye karşı bende varım ama farklı sebeplerden çıkarmalara var gücümle karşıyım.

Esen kalın.

Işık Şener / Büyükşehir Gazetesi

ulku