Işık Şener Yazdı; “Fransız Aday Olsun”

Hatay’ da en çok övündüğümüz mesele “77 milletten, görüş ve inançtan bir arada yaşıyoruz.” lafları iken icraatta ne yazık ki mikro milliyetçilik almış başını gidiyor.
Tabi bu fikir sahipleri inanç şuurunu benimseyememiş, küçük dünyasında küçük bakış açısıyla yaşayan kesimdir.
Kültür seviyesi düşük çağdaş dünya seviyesine yetişememiş, bir çizgide takılıp kalmış insanların yaşadığı bölgelerde insanları ırkıyla, mezhebiyle, inancıyla, doğduğu yerle yadırgar.
Her partide Kürt, Arap, Ermeni, Hristiyan, Musevi vatandaşlarımız listelerde yer alsa. Bu değil midir Türkiye’ nin tablosu? Hele sen Hataylı olarak buna daha da kucak açman gerekmez mi? Ya da hangi inancında senin bölgende, renginde veya ırkında üstünlük belirtilmiş?
Hani üstünlük takvada idi? Takva taklaya mı geldi?
Hangi partinin Hatay’ a koyduğu adaylar İskenderunlu? İsim yazmayalım isterseniz! En basitinden 11 yıl vekillik yapan Orhan Karasayar bile Arsuzlu hatta daha derine gidersek Malatya çıkıyor! Şimdi ki tüm parti adayların memleketlerini yazıp nüfus müdürlüğüne soyunmaya gerek yok.
Ha yok illa İskenderun yerli olsun istiyorsanız vallahi bu memleketin asıl yerlisi Fransızlar! Hadi yerlicilik yapanlara çağrıda bulunuyorum bundan sonra Fransız, hatta daha eski İngilizleri listeye koyalım!
Hatta işi ilerletelim Meclis üyelerini, kaymakamları, güvenlik güçlerini yerli yapalım. Memlekete Emniyet Müdüründen, tüm kurumlara kadar yerli olsun, Türkiye’ de özerklik ilan edelim sınırlarımızı da ayıralım. Hatta İskenderunlu olmayan Cumhurbaşkanı’ nı veya Parti genel Başkanı’ na da oy vermeyelim olsun bitsin…