Işık Şener Yazdı…

“Siyasette ebedi dostluk ve ebedi düşmanlık olmaz.” tezi Mete Aslan ve Milliyetçi Hareket Partisi için söylenmiş desek yeridir.
Mete Aslan’ın ülke çapında milli duygularını, savunmasını, icraatlarını bilmeyen yok.

Diğer yanda MHP gibi köklü ve bu ülkenin milli sigortası misyonuna sahip olan Milliyetçi Hareket Partisi ezelden beri bilinir…
2009 seçimleri İskenderun’da Mete Aslan ve MHP ayrılığı İskenderun’un kaderini belirledi. Kimse kimseyi hafife almasın. Geçen seçimlerde CHP’ nin seçim çalışmalarını büyük rahatlıkla geçirmesinin baş sebebi bu iki oluşumun ayrı düşmesiyle oy potansiyelinin bölünmesiydi.
Ayrılık bölümüne girmemize lüzum yok. Zaten girilmemesini ve geride olanları çöp kutusuna atılmış olmasının göstergesidir bu birleşim…
Bende köpekler gibi çöp kutusu karıştırma niyetinde değilim.

Bu niyette olan varsa buyursun, çöp kutusu orada!
Şimdi Hatay geneli 16 belediye alarak hatırı sayılır bir yerel başarı yakalamış olan MHP, İskenderun’da ve çevre ilçelerde yine bir parti gibi hatırı sayılır oy’a sahip olan Mete Aslan birleşiminden mutlak üst düzey bir başarı çıkacaktır şüphesiz.

Tabi bu Büyükşehir seçimlerini alabilecek düzeyde mi?

Göreceğiz.
CHP Lütfü Savaş’ı seçmesi ile MHP’ nin tabanından oy alma mantalitesini, beklentisini bu MHP-METE projesi bozmuştur.
İskenderun’ da sıkı bir ekip kurmak için düğmeye basan Lütfü Savaş bence başka bölgeye ağırlık versin çünkü bu oluşumda MHP’nin tabanı kesinlikle MHP kökenli Lütfü Bey’e oy atma düşüncesinde olmayacaktır. Lütfü Bey’i bu sebepten aday gösterenlerin bu düşüncesi suya düşürmüştür.
Hatta Mete Aslan’ ı isteyen İskenderun’daki Chp tabanını hülasa Hatay’daki CHP tabanını kaptırmamak için uğraşsın derim.
Siyaset bu..
Mete Aslan’ a şöyle böyle geçmişindeki yapılanları sıralayan CHP’ liler, Lütfü Bey ile geleceği sorgulama korkusuna girmiştir.
Çok gitmeyin Antakya’ da Gezi olaylarında vefat eden gençlerin aileleri yakın zamanda Lütfü Bey’in adaylığına baya tepki koymuştu.
İskenderun’ a gelecek olursak. Mete Aslan hali hazırdaki oy potansiyelini TC IbrahimGül’e yansıtırsa İskenderun’ da Gül Bahçesinin metrekaresi genişler. O zaman MHP’nin İskenderun’ da iddiası yok diyenlerin burnuna o Gül kokusu bir hayli fazlaca gelir.
Şimdi İskenderun’ da MHP’ nin kazanma ihtimali en az CHP kadardır.
IŞIK ŞENER

BÜYÜKŞEHİR GAZETESİışıklogo