Işık Şener’den Otopark Çözümü Üzerine

Artık Hatay ili geneli coğrafi yönden kentsel merkezi konumda sıkışmış durumda. 2002′ de üniversitedeyken gördüğüm sorun geçen haftada Antakya ziyaretimde devam ettiğini gördüm.
Park Sorunu!
Sadece Antakya değil, İskenderun, Kırıkhan, Dörtyol, Belen, Payas, Reyhanlı ve hatta belki de göremediğim bir çok yerlerde çarşı merkezi binlerce vatandaş park yeri sorunu yaşamaktadır.
Hatay’ ın bir çok ilçesinden tarafıma park ile ilgili sorunlar aksettiriliyor.
En basiti İskenderun gibi bir çok ilçede yasal olmadığı halde araçlar yola yan değil dikey koyulması kent merkezlerinde resmen ikinci şeritleri ihlal ediyor ve akabinde trafik durma noktasına geliyor.
HBB alternatif yol çalışmalarına yaptığı yenilikler takdire şayandır fakat bu genelde şehirdışı çıkışlarında işe yaramaktadır.
Bunun için yapması gerekilen en etkin çözüm özellikle açık hava otopark yerlerine iki-üç katlı çelik otopark sistemleridir.
Mesela Antakya’ da Belediye’ ye ait açık otoparklar var İskenderun’ da mesela iki yer biliyorum ortalama 80 araç kapasitesi varsa bu 3 katına çıkacaktır.
Hem Belediye’ ye gelir hem vatandaşın yaşamını kolaylaştırma hem de trafiğe ciddi anlamda çözüm sağlayacaktır.
Amerika’ yı yeniden keşfetmeye gerek yok, İstanbul, Ankara, Bursa ve sayamayacağımız bir çok illerde bu uygulama başarıyla icra ediliyorken ülke geneli kişi başı otomobil oranı yüksek olan Hatay’ da bu uygulamanın henüz yapılmaması ciddi anlamda sorun teşkil etmektedir.
Otopark yetkisini elinde bulunduran HBB ivedikle bu soruna çözüm getirmesi hem maddi, hem yaşam kalitesi hemde istihdam açısından Hatay genelinde olumlu yansımaları olacağı kanaatindeyim.
Çünkü HBB yeni park yerleri alıp otoparka çevirmesi ciddi anlamda maddi külfettir ve en uygun çözüm bu çalışmanın derhal başlatılmasıdır.
Aklın yolu bir ise Dünya’ da ve Türkiye’ de bir çok şehirde yapılan uygulama Hatay’ da da uygulanmalıdır.
Esen Kalın,

oto