Işık Şener’in kaleminden AFRİN

2017 yılı özellikle yaz aylarında Türkiye’ nin Afrin’ e girmesinin stratejik hatta bölgenin coğrafik dengelerini koruyacak hamle olduğunu bir çok uzmanlar dile getirdi.
Çünkü gece gündüz Türkiye’ ye umut tazeleyen Ermenistan, proje biçen İsrail ve bölgedeki söz sahipliğini kaybetmek istemeyen ABD, ticari varlığını kaybetmek istemeyen İngiltere gibi bir çok ülkelerin leş yiyici gibi Suriye’ de plan yapması Türkiye’ yi daha dikkatli hamle yapmaya mecbur kıldı.
Türkiye öyle bir ülke ki bu başarılı, akılcı hamlelerinde aklı bulansın diye içerideki sözde siyasetçiler tarafından düğmeye basılıp, gereksiz konularda muhalefet kanadıyla ülkeyi meşgul etmeye, ABD yargılama süreciyle , Almanya it dalaşı davranışları ve Ermeni tohumu Kürt görünümüne bürünmüş PYD’ yi ülke kurup bağımsızlaştırma gibi destekle üstümüze salma planlarıyla bir türlü Türkiye’ nin aklını karıştırmak isteyenler şimdi de içimizdeki dostları aracılığıyla belgeler, havaleler, Ege Adalar gibi basit, çukur siyaseti ile gündemi kendi iç melesesine çekmeye çalışmakta.
Türkiye şüphesiz uzun vaatte Afrin olayını son ana kadar çözüm yolunu kullanmaktan yana olduğunu ve özellikle son istihbarat kayıtları ve artık büyük devletlerin aleni karıştırma hamleleri ile Türkiye Hatay’ dan Afrin’ e girme kararını dün aldı.
Artık Türkiye Suriye’ yi kendi haline bırakmayacak istikrar ve güçtedir. Kentimiz Hatay’ ın bir çok açık ve gizli projelerde, haritalarda dahil edildiğini gözlemlersek bu Afrin operasyonunun aslında yine Türkiye ve özellikle Hatay’ ın huzuru için olduğunu akıllı olanlar şimdi, akli sorunlar yaşayanlarda ileride mutlaka anlayacaktır.
Hatay’ ın sınırları, deniz kıyıları, iç huzuru, operasyonları, kontrolleri yani tüm güvenlik güçlerinin daha katı ve sıkı denetimlerle Hatay’ ı daha da güvende tutmalıdır.
Çünkü Suriye’ de başarılı olmak isteyenlerin son durağı Hatay’ dır…
Allah ülkemizi diri, bizi bir, ordumuzu muzaffer eylesin.
Işık Şener / Büyükşehir Gazetesi