İskenderun Devlet Hastanesi Acili Kapandı

İskenderun’ da Doktorlara sözlü saldırı ve tehdit

İskenderun Devlet Hastanesi Acil bölümünde (Eski SSK Hastanesi) yaşanan Doktor-hasta tartışmasında  İskenderun Başhekimi bilgisi doğrultusunda yasal hak olan “Hizmet Durdurma”  uygulandı.

Yaşanan olayda Bay, Bayan Doktor ve Hemşirelere sözlü saldırıda bulunan bir hasta yakını ağza alınmayacak şekilde hakaret ve tehditler savurdu. Olay Salı akşamı 22:45 saatlerinde meydana gelirken polisin olay yerine intikal etmesi sonucu 4 kişi gözaltına alındı. Olay esnasında acil de görevli tüm sağlık personeli odalarına kapanırken polis geniş güvenlik önlemi aldı.

Hastanede acil vaka (Kırmızı Alan) hizmet verirken tüm birimler durduruldu. Mevcut hastalar hastane görevlileri tarafından çevredeki farklı hastanelere yönlendirilirken, olayla ilgili Doktorlar şikayetçi oldu. Şikayetleri sonucunda belirlenen 4 kişi polis tarafından gözaltına alındı.

Sağlık Bakanlığı Yasasına göre Doktorların herhangi bir şiddet, hakaret ve tartışmalardaki yasal hakları şu şekildedir.

Hekimin Saygılı Davranılma ve Güvenilme Hakkı

Hekimin, kendisine saygılı davranılmasını ve güvenilmeyi hastalarından olduğu gibi meslektaşlarından da beklemesi, mesleğini en iyi şekilde ifa edebilmesi için vazgeçilmez bir haktır. Nitekim, Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi’nin 37 ve devamı maddelerine göre “Hekimler birbirlerine mesleki konularda yardım etmeli, birbirlerini küçük düşürücü tavır ve hareketlerden kaçınmalı; üçüncü kişilerin onur kırıcı davranışlarına karşı meslektaşlarını korumalıdırlar.” Diğer taraftan, hekimin tedavi etmek için uğraş verdiği bir hasta tarafından onur kırıcı hakaretlere ya da fiziksel şiddete maruz kalması, olayın Ceza Hukuku sorumluluğu bir kenara,  hekim hakları  bakımından kabul edilmez niteliktedir.

ssk

 

dr