İskenderun için Tsunami uyarısı!

Uzmanlar Akdeniz’de olacak bir depremin, İskenderun Körfezinde Tsunami riski yaratabileceğine dikkat çekti ve ekledi “Tokyo ve İskenderun için aynı Tsunami tehlikesi mevcut!”

 

Yıllardır, Körfezlerde ve Küçük denizlerde tsunami olmaz yalanı ile uyutulduk. Ama tarih öyle söylemiyor. Tsunami, Türkiye için önemli bir risk yaratıyor. 3 bin yıl içinde Türkiye ve çevresinde 90 adet tsunami oldu.

İskenderun’da da tarih boyunca 10 şiddetinden büyük depremler ve tsunamiler yaşandığı biliniyor.

 

MARDİM’in koordinatörü Japon bilim insanı Prof. Yoshiyuki Kaneda, Marmara bir iç deniz olsa da denizin içinde olacak bir depremin tsunami yaratma riski bulunduğuna dikkat çekerek “Tokyo, İskenderun ve İstanbul için aynı tsunami tehlikesi mevcut” dedi.

BÜ’den Doç. Dr. Gülüm Tanırcan, Türkiye’nin şu an dünya standartlarında bir deprem yönetmeliğine sahip olduğunu, ancak bu yönetmelikte “tsunami hesabının” bulunmadığını söyledi. Tsunami riskinin Akdeniz ve Ege için de geçerli olduğunu dile getiren Tanırcan, “Turistik beldelerimiz de tsunami riski altında” bilgisini verdi.

Jet uçağı hızıyla geliyor

1509 ve 1894 İstanbul, 1598 Amasya, 1939 Erzincan 1963 Doğu Marmara, 1968 Bartın depremlerinin tsunami oluşturduğu biliniyor. Tarih boyunca Karadeniz’de de 22 adet tsunami meydana geldi. Tsunamilerin örneğin Pasifik Okyanusu’nda hızı 720 km/saat hıza yani bir jet uçağının hızına ulaşabiliyor. Dalgalar kıyılarda 50 metreye kadar yükselebiliyor. Marmaray projesinde yapılan
çalışmaya göre Marmara’da olası bir depremden sonra beklenen tsunami dalgalarının boyu en kötü senaryoya göre maksimum 5 metre olacak. Dalgaların kıyıdan 500 metre kadar içeriye girebileceği tahmin ediliyor.

2011 JAPONYA TSUNAMİ VİDEOSU

iskenderun-tsunami