21 Eylül 2020 Pazartesi
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
3 Aralık 17:41
Yorum Yok
1201
İskenderun ve Antakya’da Şok Gözaltılar!

İskenderun ve Antakya’da Şok Gözaltılar!

Hatay’da bu sabah ev baskınları ve gözaltılar oldu. Demokrat kimlikleriyle bilinen, Alevi kurumlarında çalışmalar yürüten ve Suriye konusunda savaş karşıtı duruşları olan insanların hedef alındığını gelen ilk bilgiler arasında. Polisin gözaltı işlemini faaliyeti olmayan bir sol örgüt adına yürüttüğü ifade ediliyor. Emniyetin gözaltılarla ilgili ilk açıklaması; ”Suriye olaylarıyla bağlantılı” demek oldu.

Şu ana kadar gözaltında olduğu netleşen isimler: Ferit Meynioğlu, Gülnaz Muhammed, Mehmet Güzel, Nesrin Rihani, Hafız Kelahmetoğlu, Celal Nihadoğlu

GÖZALTINA ALINMA NEDENİ: “SURİYE’DEKİ OLAYLAR”

Bu sabah gözaltına alınan Gülnaz Muhammed’in ailesinin anlattığına göre; sabah saat: 05.20′de evlerine baskın gerçekleşti. Terörle Mücadele Şubesine bağlı polisler beraberinde mahalle muhtarını da baskına getirdi. Baskın yapan polislerin tamamı sivil giyimli ve içlerinde bayan polisler de vardı. Evdeki diğer aile bireylerini de sorgular tarza dayatmalar da bulunan polis 40 dakika boyunca evi didik didik aramış. Baskın ve gözaltı işlemi hakkında aile bireylerinin ısrarlı sorularına kısaca şu cevabı vermiş polis: ”Suriye’deki olaylarla ilgili. Emniyet daha sonra açıklamasını yapar.”

”Antakya Samandağ gözaltılarına alınanlardan biri de devrimci demokratik alanda yürüttüğü çalışmalarla tanınan aktivist Mehmet Güzel. Gerekçe aynı; Suriye meselesine duyarlılık. TMŞ polisleri Samandağ’da komplo uğraşı içinde. Faaliyeti bulunmayan ‘THKP-C/ Acilciler’ adına soruşturma yürütülüyor. Olmayan örgütten dolayı Samandağ’lı insanların evleri basılıyor ve gözaltılar yaşanıyor.”

”Bu sabah erken saatler de Antakya Samandağ’ındaki evi TMŞ polisleri tarafından basılan ve gözaltına alınan Ferit Meynioğlu’nun ailesiyle biraz önce telefonla iletişim kurabildik. Suriye’ye insani yardım çalışmalarına gönüllü katılan, savaş karşıtı düşünceleriyle ilçe de tanınan Ferit Meynioğlu’nun ailesine polis gerekçe olarak yürüttükleri ‘THKP-C’ soruşturmasını göstermiş . Ailesi ev içinde uzun süren arama yapıldığı, Meynioğlu’na ait kitap, dergi vb. materyallere de el konulduğunu belirtti. Avukatları bilgilendirdiklerini ancak henüz gözaltılarla ile ilgili gelişmelerden habersiz olduklarını açıkladılar. Aile bireyleri kaygılarını paylaşarak, yaşanan hukuksuzluğa dikkat çekiyor.”

Gazeteci Nesrin Rihani Suriye sorununa duyarlılığıyla bilinen ve bu minvalde yazılar kaleme alan bir gazeteci. Gazeteci Rihani’nin kızı gözaltıyla ilgili şu kısa bilgiyi geçti: “Merhaba ben Nesrin Rihani nin kızıyım.Az önce terörle mücadele ekibi Adana Başsavcılığından izinli arama belgesiyle evi aradılar ve sonrada annemi gözaltına aldılar Hatay a götürüyorlar, belki daha sonra Adana ya götürebilirlermiş…”

EHDAV ÜYELERİ DE GÖZALTINDA

Antakya Ehl-i Beyt Kültür Ve Dayanışma Vakfı Merkezi (EHDAV)’ın iki üyesinin de gözaltına alındığı bildirildi.

EHDAV Başkanı Ali Yeral konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

BUGÜN GÖZALTINA ALINAN 8 VATANDAŞIMIZ HAKKINDA…

Bize ulaşan bilgilere göre bu sabah şafak vaktinde göz altına alınan 8 vatandaşımızdan isimleri belli olanlar şunlardır; 2 EHDAV fahri üyeleri Sn. Hafız KELAHMETOĞLU / Sn. Celal NİHADİOĞLU, Sn. Mehmet GÖZEL, Sn. Nesrin REYHANİ (İskenderunlu Gazeteci), Sn. Gülnaz Muhammed, Sn. Ferit MEYNİOĞLU (Samandağlı Hıristiyan vatandaşımız). Ayrıca gözaltına alınanların, Adana’dan özel mahkemeyle terör suçundan ve gizlilik kararıyla yargılanacakları bildirildi. Olayı an be an çok yakından takip etmekteyiz, kamuoyunun ilgi ve bilgisine…

HATAYDA-SOK-GOZALTıLAR

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: