03 Aralık 2020 Perşembe
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
3 Aralık 17:41
Yorum Yok
1291
İskenderun ve Antakya’da Şok Gözaltılar!

İskenderun ve Antakya’da Şok Gözaltılar!

Hatay’da bu sabah ev baskınları ve gözaltılar oldu. Demokrat kimlikleriyle bilinen, Alevi kurumlarında çalışmalar yürüten ve Suriye konusunda savaş karşıtı duruşları olan insanların hedef alındığını gelen ilk bilgiler arasında. Polisin gözaltı işlemini faaliyeti olmayan bir sol örgüt adına yürüttüğü ifade ediliyor. Emniyetin gözaltılarla ilgili ilk açıklaması; ”Suriye olaylarıyla bağlantılı” demek oldu.

Şu ana kadar gözaltında olduğu netleşen isimler: Ferit Meynioğlu, Gülnaz Muhammed, Mehmet Güzel, Nesrin Rihani, Hafız Kelahmetoğlu, Celal Nihadoğlu

GÖZALTINA ALINMA NEDENİ: “SURİYE’DEKİ OLAYLAR”

Bu sabah gözaltına alınan Gülnaz Muhammed’in ailesinin anlattığına göre; sabah saat: 05.20′de evlerine baskın gerçekleşti. Terörle Mücadele Şubesine bağlı polisler beraberinde mahalle muhtarını da baskına getirdi. Baskın yapan polislerin tamamı sivil giyimli ve içlerinde bayan polisler de vardı. Evdeki diğer aile bireylerini de sorgular tarza dayatmalar da bulunan polis 40 dakika boyunca evi didik didik aramış. Baskın ve gözaltı işlemi hakkında aile bireylerinin ısrarlı sorularına kısaca şu cevabı vermiş polis: ”Suriye’deki olaylarla ilgili. Emniyet daha sonra açıklamasını yapar.”

”Antakya Samandağ gözaltılarına alınanlardan biri de devrimci demokratik alanda yürüttüğü çalışmalarla tanınan aktivist Mehmet Güzel. Gerekçe aynı; Suriye meselesine duyarlılık. TMŞ polisleri Samandağ’da komplo uğraşı içinde. Faaliyeti bulunmayan ‘THKP-C/ Acilciler’ adına soruşturma yürütülüyor. Olmayan örgütten dolayı Samandağ’lı insanların evleri basılıyor ve gözaltılar yaşanıyor.”

”Bu sabah erken saatler de Antakya Samandağ’ındaki evi TMŞ polisleri tarafından basılan ve gözaltına alınan Ferit Meynioğlu’nun ailesiyle biraz önce telefonla iletişim kurabildik. Suriye’ye insani yardım çalışmalarına gönüllü katılan, savaş karşıtı düşünceleriyle ilçe de tanınan Ferit Meynioğlu’nun ailesine polis gerekçe olarak yürüttükleri ‘THKP-C’ soruşturmasını göstermiş . Ailesi ev içinde uzun süren arama yapıldığı, Meynioğlu’na ait kitap, dergi vb. materyallere de el konulduğunu belirtti. Avukatları bilgilendirdiklerini ancak henüz gözaltılarla ile ilgili gelişmelerden habersiz olduklarını açıkladılar. Aile bireyleri kaygılarını paylaşarak, yaşanan hukuksuzluğa dikkat çekiyor.”

Gazeteci Nesrin Rihani Suriye sorununa duyarlılığıyla bilinen ve bu minvalde yazılar kaleme alan bir gazeteci. Gazeteci Rihani’nin kızı gözaltıyla ilgili şu kısa bilgiyi geçti: “Merhaba ben Nesrin Rihani nin kızıyım.Az önce terörle mücadele ekibi Adana Başsavcılığından izinli arama belgesiyle evi aradılar ve sonrada annemi gözaltına aldılar Hatay a götürüyorlar, belki daha sonra Adana ya götürebilirlermiş…”

EHDAV ÜYELERİ DE GÖZALTINDA

Antakya Ehl-i Beyt Kültür Ve Dayanışma Vakfı Merkezi (EHDAV)’ın iki üyesinin de gözaltına alındığı bildirildi.

EHDAV Başkanı Ali Yeral konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

BUGÜN GÖZALTINA ALINAN 8 VATANDAŞIMIZ HAKKINDA…

Bize ulaşan bilgilere göre bu sabah şafak vaktinde göz altına alınan 8 vatandaşımızdan isimleri belli olanlar şunlardır; 2 EHDAV fahri üyeleri Sn. Hafız KELAHMETOĞLU / Sn. Celal NİHADİOĞLU, Sn. Mehmet GÖZEL, Sn. Nesrin REYHANİ (İskenderunlu Gazeteci), Sn. Gülnaz Muhammed, Sn. Ferit MEYNİOĞLU (Samandağlı Hıristiyan vatandaşımız). Ayrıca gözaltına alınanların, Adana’dan özel mahkemeyle terör suçundan ve gizlilik kararıyla yargılanacakları bildirildi. Olayı an be an çok yakından takip etmekteyiz, kamuoyunun ilgi ve bilgisine…

HATAYDA-SOK-GOZALTıLAR

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Bağışıklığınızı Güçlü Tutun

KIŞ MEVSİMİNDE METABOLİZMA VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÖNERİLERArtan duygusal yeme atakları, kendini sürekli yorgun hissetme durumu, azalan hareketsizlik ve beraberinde gelen... Devamı..

BAŞKAN SAVAŞ’A BİR ÖDÜL DAHA

BAŞKAN SAVAŞ “YILIN BÜYÜKŞEHIR BELEDİYE BAŞKANI” SEÇİLDİ“HATAY’IN NERESİNE DOKUNURSANIZ TARİH FIŞKIRIR”Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Özelkalem Dergisi tarafından bu... Devamı..

Güven’den “Dünya Engelliler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, engellilerin haklarını elde etmeleri, sosyal hayata iştirak... Devamı..

Sokağa Çıkma Yasağı

Hafta içi sokağa çıkma yasağı var mı? 30 Kasım sokağa çıkma yasağı var mı? Sorularının yanıtlarını sıklıkla araştırmaya başladı. Günlük corona vaka... Devamı..

FLAŞ!DÜNYA BU VİRÜSÜ KONUŞUYOR

Dünya bu son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs yine mutasyona uğradı, 17 milyon vizon öldürülecek…Dünya Danimarka’dan gelen son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs salgını... Devamı..

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: