İskenderun Yine Ötelendi!

Dün Başkan Seyfi Dingil ve yardımcıları Mehmet Bilgin, Ahmet Çetinkaya ile ortak akıl üzerine basın ile bir araya geldi.
Seyfi Dingil bazı müdürleri, meclis üyeleri ve personelleri ile neredeyse tam takım bizi karşıladı.
Sadece mail’ den gazeteye nakil görevi ile habercilik yapmanın yanı sıra düşünce mekanizmamızı kullandığımız fikir erbapları olduğumuzu hatırlatıcı bir toplantı oldu.
Kentin eksikleri, fazlaları, yanlışları, doğruları ve neler yapıldı veya yapılacak faaliyetlerin durumu hakkında güzel bir sinerji gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum.
Geçen hafta kaleme aldığım Cumhuriyet Meydanı kaldırım genişletmesine başlandığı ve önümüzdeki hafta iki bankanın önü olan kaldırımın 1.2metre genişletileceği bilgisini aldığımda mutlu oldum. Aynı zamanda Ş. Pamir caddesi Pac’ a kadar olan sağ kaldırımlara da Mayıs ve Haziran ayları başlatılacağı müjdesini de buradan size vermek istiyorum.
İşin tek üzücü tarafı aynı tarihlerde HBB Pac Battı-Çıktı’ ya başlıyor olması. Sıcakların, toz dumanın ve tek yağmur damlasının olmadığı o aylarda ciddi bir sabra ihtiyacımız olacak.
Tek sıkıntı o yapılan kaldırımlara apartmanların çıkmaması. Bilindiği üzere 2 gün evvel gazetemde ana manşetten verdiğim o sahildeki malum apartman sadece estetiği bozmakla kalmamış!
“Seyfi Dingil Dinliyor” projesinde vatandaşlar için ciddi anlamda bilgilendirme ve sorun çözme noktasında ciddi atılımlar olduğunu öğrendik. Eğer bu projede amaç şehit ailelerinden, yoksula, sosyal haklardan, evinin önündeki tadilata noktasında destek çıkılıyorsa gurur vericidir.
Değerli okuyucular AYKOME: Büyükşehir belediyesi bünyesinde kurulan Alt Yapı Koordinasyon Merkezinin çalışma usul ve esaslarını düzenleyen yönetmeliktir.
Aykome İskenderun’u BAY geçmiş belli ki…
Hatay Büyükşehir Belediyesi, İskenderun gibi alt yapı sorunu yaşamış 2007′ de ciddi sel görmüş ve hala kısa süreli yoğun yağmurda kaldırımda mahsur kalan vatandaşlar ile caddede rehin kalan araçları hepimiz görmüşüzdür.
Her kış yaşanılan bu olayda HBB’ nin İskenderun’ a sadece iki faaliyet yapacak olması üzücü. Defne ve Samandağı’ na 7 proje üreten HBB İskenderun’ a sadece iki proje hazırlaması ne kadar manidardır!
Eyüp Sultan caddesi yani M. Kemal mahallesi Asri Mezarlık yoluna ve Cırtıman’ a sadece 2km asfalt.
HBB geçen sene İskenderun’ a 97 bin ton asfalt harcadık” derken 2 km asfaltı da döker mi şüpheliyim.
Beterin beteri var. Bekir Altan ne yapsın? Günde binlerce tırlar, kamyonların giriş çıkış yaptığı sanayi kentine HBB’ nin 1 tane bile AYKOME hazırlamaması daha vahim.
Demek ki Lütfü Savaş ile şahsi problemler o kentin hizmetine de yansıyormuş…
HBB’ ye girmişken sahilde asfaltlar yer yer sakız gibi olmuş ve ışıklandırmalar yetersizdir. Biz sizi Antakya’yı nasıl ışıl ışıl yaptığınızı iyi biliriz aynı hassasiyeti Hatay’ ın vitrini olan İskenderun sahiline de göstermenizi temenni ediyorum.