18 Eylül 2020 Cuma
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
19 Kasım 10:26
Yorum Yok
859
İskenderun’da Dershane Protestosu!

İskenderun’da Dershane Protestosu!

Dershanecilik sektörünün kalbi olan İskenderun’da bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, dershanelerin kapatılmasının öğrenciler ve velilerle birlikte girişimcileri de mağdur edeceğini belirtti. 

 

Körfez İskenderun Sanayici ve İşadamları Derneği (KİSİAD), Dörtyol Sanayici ve İşadamları Derneği (DÖGİAD) Erzin ve Payas Sanayici ve İşadamları Derneği (EPSİD), Çalışanlar Eğitim ve Kalkınma Derneği (ÇAYED) ile Çağlayan Eğitim Kurumları ortak basın açıklamasında bulundu.

STK’lar adına açıklama yapan KİSİAD Başkanı Tamer Eker, dershane ve okuma salonlarının eğitimde karşılık geldiği ihtiyaçların yanı sıra Türk ekonomisinde önemli bir boyut ifade ettiğini vurguladı.
Bu kurumların kapatılması halinde kayıt dışı sistemlerin ortaya çıkacağını anlatan Eker, “Dershanelerin ve okuma salonlarının kapatılması, girişimcilerini mağdur edeceği gibi başta öğretmenler olmak üzere bu sektöre bağlı ticarethaneler ve yüz binleri aşan insanımıza yönelik bir istihdam sorunu da ortaya çıkaracaktır. Türk eğitim sisteminin taşıyacağı kaotik ortam bir yana, dershane işletmecileri nezdinde de iş dünyasının cesaretini kıracak, tedirgin edecek niteliktedir.” dedi.

Türkiye’nin her yerinde özel müteşebbisler tarafından açılan dershanelerin, derslik ve öğretmen açığının çok fazla olduğu okulların eksiklerini tamamladığına dikkat çeken Eker “Dershaneler özellikle batı illeri ile Güneydoğulu gençlerimiz arasındaki eğitim açığını azaltmıştır. Bölgemizin en büyük eksiklerinden olan yetişmiş ve kalifiye insan problemleri de dershaneler sayesinde azalmıştır.” diye konuştu.

Bölgede bin 500 civarında sanayici ve işadamını temsil eden bir kurum olarak ülkenin ekonomisine katma değer üretecek her projeyi desteklediklerini aktaran Eker, “İş dünyası olarak, sadece üretmenin ve pazarlamanın yeterli olmadığı, bunun yanında ülkenin tüm dinamiklerinin iş dünyasının önünü açma çabası içerisinde olması gerektiğinin bilincindeyiz. Eğitim sistemimiz eğer dershane ve okuma salonu ihtiyacını ortadan kaldıracak bir hale gelirse zaten doğal olarak bu kurumlara talep olmayacaktır.” açıklamasında bulundu.

iskenderunda-dershane-protestosu

Bir Yorum Yazın

Diğer “EĞİTİM ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: