27 Kasım 2020 Cuma
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
19 Kasım 10:26
Yorum Yok
923
İskenderun’da Dershane Protestosu!

İskenderun’da Dershane Protestosu!

Dershanecilik sektörünün kalbi olan İskenderun’da bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, dershanelerin kapatılmasının öğrenciler ve velilerle birlikte girişimcileri de mağdur edeceğini belirtti. 

 

Körfez İskenderun Sanayici ve İşadamları Derneği (KİSİAD), Dörtyol Sanayici ve İşadamları Derneği (DÖGİAD) Erzin ve Payas Sanayici ve İşadamları Derneği (EPSİD), Çalışanlar Eğitim ve Kalkınma Derneği (ÇAYED) ile Çağlayan Eğitim Kurumları ortak basın açıklamasında bulundu.

STK’lar adına açıklama yapan KİSİAD Başkanı Tamer Eker, dershane ve okuma salonlarının eğitimde karşılık geldiği ihtiyaçların yanı sıra Türk ekonomisinde önemli bir boyut ifade ettiğini vurguladı.
Bu kurumların kapatılması halinde kayıt dışı sistemlerin ortaya çıkacağını anlatan Eker, “Dershanelerin ve okuma salonlarının kapatılması, girişimcilerini mağdur edeceği gibi başta öğretmenler olmak üzere bu sektöre bağlı ticarethaneler ve yüz binleri aşan insanımıza yönelik bir istihdam sorunu da ortaya çıkaracaktır. Türk eğitim sisteminin taşıyacağı kaotik ortam bir yana, dershane işletmecileri nezdinde de iş dünyasının cesaretini kıracak, tedirgin edecek niteliktedir.” dedi.

Türkiye’nin her yerinde özel müteşebbisler tarafından açılan dershanelerin, derslik ve öğretmen açığının çok fazla olduğu okulların eksiklerini tamamladığına dikkat çeken Eker “Dershaneler özellikle batı illeri ile Güneydoğulu gençlerimiz arasındaki eğitim açığını azaltmıştır. Bölgemizin en büyük eksiklerinden olan yetişmiş ve kalifiye insan problemleri de dershaneler sayesinde azalmıştır.” diye konuştu.

Bölgede bin 500 civarında sanayici ve işadamını temsil eden bir kurum olarak ülkenin ekonomisine katma değer üretecek her projeyi desteklediklerini aktaran Eker, “İş dünyası olarak, sadece üretmenin ve pazarlamanın yeterli olmadığı, bunun yanında ülkenin tüm dinamiklerinin iş dünyasının önünü açma çabası içerisinde olması gerektiğinin bilincindeyiz. Eğitim sistemimiz eğer dershane ve okuma salonu ihtiyacını ortadan kaldıracak bir hale gelirse zaten doğal olarak bu kurumlara talep olmayacaktır.” açıklamasında bulundu.

iskenderunda-dershane-protestosu

Bir Yorum Yazın

Diğer “EĞİTİM ” Haberleri

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

Nevzat Güneş’ ten Özçelik-İş’e Ziyaret

Halkın Huzur ve Güvenliği Ortak Paydamız İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, Özçelik İş Sendikası’nı ziyaret ederek yeni binayı gezdi, hayırlı olsun... Devamı..

HBB’den Fidan Dikimi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Arsuz’da fidan dikimi yaptı. Arsuz ilçesinde meydana gelen son yangınlar nedeniyle Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın talimatlarıyla Belediye... Devamı..

Savaş’tan Yılmaz’ a Ziyaret

HATAY BŞB BAŞKANI LÜFTÜ SAVAŞ’TAN,   ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ’A ZİYARET  BAŞKAN YILMAZ; “ HATAY İÇİN, ANTAKYA İÇİN BİRLİK BERABERLİĞE   SİYASET ÜSTÜ... Devamı..

Başkan Güngör’den Açıklama

Hak iş Hatay il başkanı veÖzçelik iş İskenderun şube başkanı Mehmet Güngör açıklamalarda bulundu. Başkan Güngör; “Torba yasa teklifinde bulunan belirli iş... Devamı..

Kara Gün Dostu Abdülkerim Güven

AK Parti İskenderun ilçe başkanı Abdülkerim Güven yangından zarar gören bölge vatandaşlara destek çıktı. Başkan Güven yaptığı açıklamada; “AZGANLIK, SARISEKİ VE AKARCA’... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: