18 Eylül 2020 Cuma
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
10 Aralık 19:33
Yorum Yok
723
İskenderun’un Bilinmeyen Tarihi PrimeMall’de!

İskenderun’un Bilinmeyen Tarihi PrimeMall’de!

İskenderun PrimeMALL, ses getirecek bir sergi’ye imza atıyor. Daha önce hiç bir yerde görmediğimiz fotoğraf ve bilgileri gün ışığına çıkarıyor…

 

Bir kürek kömür,

Bir avuç buhar,

Üç karış arası raylar…

İskenderun şehrinin altyapısının inşası için gerekli taşların nakliyesini sağlayan dekoviller ve dekovil hatları, araştırmacı yazar Mert Sandalcı’ nın yıllardır biriktirdiği 34 adet kartpostal ve fotoğrafla, 12 Aralık Perşembe günü saat 16.00’da Prime Mall İskenderun’da açılışı yapılacak olan sergiyle gün ışığına çıkıyor. Sergide 1910-1930 yıllarına ait kartpostalların dışında, 1911 yılına ait dev bir İskenderun panoraması ve haritalar yer alıyor.

İskenderunluların, geçmişte şehirlerinin kurulması için çalışan bu minik trenlere olan vefa borcunun ödenmesi için yapılan tüm çalışmaların sponsorluğunu üstlenen Prime Mall tüm İskenderunluları 12-31 Aralık tarihleri arasında yapılacak sergide ağırlayacak.

Serginin açılışı sırasında konu ile ilgili sınırlı sayıda basılan “Bir Zamanlar İskenderun’da Küçük Bir Tren Varmış” adlı kitabın tanıtımı da yapılacak.

 

Araştırmacı-Yazar Mert Sandalcı Kimdir?

1958 İstanbul doğumlu yazar, asıl mesleği olan İnşaat Mühendisliğini şantiye şefi olduğu II. Boğaz Köprüsü İnşaatının bitiminden sonra bırakmış, bilimsel koleksiyonculuk ve araştırmacı yazarlıkla uğraşmaya başlamıştır. Türkiye’nin en ciddi eczacılık tarihi arşivine sahip Sandalcı, Eczacılık Mesleği Onur Ödülü, Hacı Hamdi Bey Ödülü ve Altın Havan ödlü sahibidir.

9 Ciltlik “Belgelerle Türk Eczacılığı” adlı anıtsal eserin dışında farklı konularda çalışmaları da bulunmaktadır. Max Fruchtermann Kartpostalları, Feyz-i Sıbyan’dan Işık’a Feyziye Mektepleri, Sana’nın 60. Yılı, Novartis’in 10. Yılı, Eskişehir Eczacılık Tarihi, Biraya Dair, Kağıthane- Kemerburgaz- Ağaçlı-Çiftalan Demiryolu, eserlerinden bazılarıdır.

Yazar halen 3 ayrı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve farklı konularda eserler vermeye devam etmektedir.

 

iskenderun-un-bilinmeyen-tarihi

Bir Yorum Yazın

Diğer “KÜÇÜK MANŞETLER ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: