29 Kasım 2020 Pazar
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
10 Aralık 19:33
Yorum Yok
789
İskenderun’un Bilinmeyen Tarihi PrimeMall’de!

İskenderun’un Bilinmeyen Tarihi PrimeMall’de!

İskenderun PrimeMALL, ses getirecek bir sergi’ye imza atıyor. Daha önce hiç bir yerde görmediğimiz fotoğraf ve bilgileri gün ışığına çıkarıyor…

 

Bir kürek kömür,

Bir avuç buhar,

Üç karış arası raylar…

İskenderun şehrinin altyapısının inşası için gerekli taşların nakliyesini sağlayan dekoviller ve dekovil hatları, araştırmacı yazar Mert Sandalcı’ nın yıllardır biriktirdiği 34 adet kartpostal ve fotoğrafla, 12 Aralık Perşembe günü saat 16.00’da Prime Mall İskenderun’da açılışı yapılacak olan sergiyle gün ışığına çıkıyor. Sergide 1910-1930 yıllarına ait kartpostalların dışında, 1911 yılına ait dev bir İskenderun panoraması ve haritalar yer alıyor.

İskenderunluların, geçmişte şehirlerinin kurulması için çalışan bu minik trenlere olan vefa borcunun ödenmesi için yapılan tüm çalışmaların sponsorluğunu üstlenen Prime Mall tüm İskenderunluları 12-31 Aralık tarihleri arasında yapılacak sergide ağırlayacak.

Serginin açılışı sırasında konu ile ilgili sınırlı sayıda basılan “Bir Zamanlar İskenderun’da Küçük Bir Tren Varmış” adlı kitabın tanıtımı da yapılacak.

 

Araştırmacı-Yazar Mert Sandalcı Kimdir?

1958 İstanbul doğumlu yazar, asıl mesleği olan İnşaat Mühendisliğini şantiye şefi olduğu II. Boğaz Köprüsü İnşaatının bitiminden sonra bırakmış, bilimsel koleksiyonculuk ve araştırmacı yazarlıkla uğraşmaya başlamıştır. Türkiye’nin en ciddi eczacılık tarihi arşivine sahip Sandalcı, Eczacılık Mesleği Onur Ödülü, Hacı Hamdi Bey Ödülü ve Altın Havan ödlü sahibidir.

9 Ciltlik “Belgelerle Türk Eczacılığı” adlı anıtsal eserin dışında farklı konularda çalışmaları da bulunmaktadır. Max Fruchtermann Kartpostalları, Feyz-i Sıbyan’dan Işık’a Feyziye Mektepleri, Sana’nın 60. Yılı, Novartis’in 10. Yılı, Eskişehir Eczacılık Tarihi, Biraya Dair, Kağıthane- Kemerburgaz- Ağaçlı-Çiftalan Demiryolu, eserlerinden bazılarıdır.

Yazar halen 3 ayrı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve farklı konularda eserler vermeye devam etmektedir.

 

iskenderun-un-bilinmeyen-tarihi

Bir Yorum Yazın

Diğer “KÜÇÜK MANŞETLER ” Haberleri

FLAŞ!DÜNYA BU VİRÜSÜ KONUŞUYOR

Dünya bu son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs yine mutasyona uğradı, 17 milyon vizon öldürülecek…Dünya Danimarka’dan gelen son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs salgını... Devamı..

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

Nevzat Güneş’ ten Özçelik-İş’e Ziyaret

Halkın Huzur ve Güvenliği Ortak Paydamız İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, Özçelik İş Sendikası’nı ziyaret ederek yeni binayı gezdi, hayırlı olsun... Devamı..

HBB’den Fidan Dikimi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Arsuz’da fidan dikimi yaptı. Arsuz ilçesinde meydana gelen son yangınlar nedeniyle Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın talimatlarıyla Belediye... Devamı..

Savaş’tan Yılmaz’ a Ziyaret

HATAY BŞB BAŞKANI LÜFTÜ SAVAŞ’TAN,   ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ’A ZİYARET  BAŞKAN YILMAZ; “ HATAY İÇİN, ANTAKYA İÇİN BİRLİK BERABERLİĞE   SİYASET ÜSTÜ... Devamı..

Başkan Güngör’den Açıklama

Hak iş Hatay il başkanı veÖzçelik iş İskenderun şube başkanı Mehmet Güngör açıklamalarda bulundu. Başkan Güngör; “Torba yasa teklifinde bulunan belirli iş... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: