İsmail Kimyeci’ den HBB Meclisinde Açıklamalar

BAŞKAN KİMYECİ, HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİS TOPLANTISI’NDA

 ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

         Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı olağan toplantısında şehrin genel durumu, HBB’nin hizmetlerini yerine getirememesi ve kaynakların heba edilmesi konuları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi

Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi ile ilgili beton asfalt yapma konusu ile ilgili komisyonumuzla değerlendirme yaptık. Söz konusu alan inşa ediliyor. Şu anda kanalizasyonla ilgili bir çalışma var, o da henüz tamamlanmadı. Beton asfalt çalışmasına geçmeden önce yağmur hatlarının döşenmesi, içme suyu hatlarının döşenmesi, yangın sistemiyle ilgili yapılacak düzenlemelerin yapılması, elektrik hatlarının yer altına alınması, doğalgaz ve internet şebekelerinin yerin altından geçmesi gibi altyapı faaliyetlerinin tamamının bitirilmesinin ardından beton asfalt uygulamasına geçilmesi daha uygun olur. Şu ana kadar Hatay Büyükşehir Belediyesi birçok yerde AYKOME çerçevesinde kazı sistemini yeterince tekniğine uygun bir şekilde yapılmamasından kaynaklı birçok kaynak israfına sebep oldu. Yapılan beton asfalt kısa bir süreden sonra tekrar kazılıyor, aynı hatanın yapılmaması konusunda gerekli altyapı çalışmasının bitmesini müteakip sıcak beton asfalt çalışması yapılması daha uygun olacaktır.

Mevcut Bütçenin Etkin Bir Şekilde Kullanılmasını ve Daha Detaylı Bir Çalışma Yapılmasını Bekliyoruz

2018 yılı bütçesi 1.038.500,00 TL olarak, geliri de 958.500,00 TL olarak geçtiğimiz süreçte meclis gündeminde kabul edildi. Bu konuyla ilgili aradaki açığı kapatmak için de 80.000.00 TL borçlanmayı öngördünüz. Bunu bile bile geçtiğimiz süreçte önce 250.000.00 TL borçlanmaya kalktınız kanunları hiçe sayarak. Nihayetinde Meclis heyetimiz bu konuda 10.000.00 TL borçlanma izni verdi. Geriye 70.000.00 TL borçlanma kapasiteniz kaldı. Ardından yaklaşık 115 bin TL ardından 20 milyon TL, 10 milyon TL ve 20 milyon TL toplam 165 milyon TL ilave borçlanmayı meclis gündemine getirdiniz. Yasaları hiçe sayarak finansman borçlanma konusunda Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılını bir bütün olarak düşündüğümüzde toplam borçlanma kapasitesi 80 milyon TL. Bunları “hizmet yapacaktık ancak AK Parti Grubu Meclis’te oy vermedikleri ve bu borçlanmayı bize vermedikleri için bu hizmeti yapamadık.” diyerek Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin başta başkanı olmak üzere kamuoyunu yanlış bilgilerle sürekli meşgul ediyor. Oysaki burada meclisin para bulma gibi bir derdi yok. Gelen bütçeyi onaylama, inceleme ve uygun gördüğü noktalarda düzeltme yapma yetkisi kullanma yetkisi var. Sizden daha önce Hatay Büyükşehir Belediye Meclis Heyeti’nin uygun gördüğü planı, programı, bütçeyi ve her türlü finansmanı önceden planlanan işleri yapmadığı için Hatay Büyükşehir Belediyesi şu anda iflas etmiş durumda. Bunun sorumlusu olarak da AK Parti Hatay Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi ve diğer meclis üyelerimizi itham altında bırakan sözler söylemeye hakkınız yok. Burada kamuoyunu yalan ve yanlış bilgilerle bilgilendirmeyi kamuoyuna saygısızlık olarak görüyorum. Aynı zamanda bu borçlanma kapasitesi içerisinde Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda olan bağlı kuruluş HATSU ve şirketlerden aynı şekilde borç yükü de Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin borç stoğu içinde gözüküyor. Bu konuda gerek meclis üyelerimize gerekse Hatay Büyükşehir Meclisi heyetine defaatle sorulmasına rağmen detaylı şekilde bugüne kadar alınan borçlar ve bundan sonraki süreçteki borç yükünü gösteren bir rapor sunulamadı. Gerekli bilgiyi meclis heyetine veremezseniz Meclis heyeti değerlendiremez, kaldı ki yasa ve mevzuata aykırı bir şekilde kapasitesinin üzerinde borçlanma talebiyle meclisi meşgul etmeniz ve kamuoyunu gereksiz bilgilerle yakışıksız bulduğumu ifade ediyorum. Mevcut bütçenin etkin bir şekilde kullanılmasını ve daha detaylı bir çalışma yapılmasını bekliyoruz.

Hatay Büyükşehir Belediyesi İflas Etti. Bunu Kabul Edin, Büyükşehir Belediye Başkanı Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni Yönetemiyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi iflas etti. Bunu kabul edin, Büyükşehir Belediye Başkanı Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni yönetemiyor. Antakya Belediyesi’nin yaptığı 630 sokakla ilgili raporlar var. Tüm bu raporları vermemize rağmen yapılan işin parasını da yetkili kuruluşlardan almasına rağmen adeta Antakya halkının hizmetine ayrılan 12 trilyonu gasp ediyor. İflas etmediyse bu paranın ödenmesi gerekiyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi işini düzgün yaparsa bütün ilçelerde işler düzene girer. Hatay’ın her yerinde hizmete ihtiyaç var ama eldeki kaynakları randımanlı kullanıp, israftan kaçınmak lazım. Tüm olumsuzluklara baktığımızda sadece bizim elimizdeki 2017 denetim raporundaki resmi rakamlarda Büyükşehir Belediyesi’nin borcu 744.140.994, 93 TL, Hatsu’nun borçları 752.607.342,93 TL. Toplam 1.496.748.338,86 TL. Bu sadece bilinen rakamlar. Bildiğiniz gibi borçlanma kapasitesi bir önceki yılın gelir gerçekleşmesi dikkate alınarak hesap ediliyor. Dolayısıyla sanki büyük bir borçlanma kapasitesi varmış da meclis bunu vermiyormuş gibi tribünlere oynamak yakışıksız bir durum. Hatay bunu hak etmiyor, Hatay hizmet bekliyor.

1/5000 Nazım İmar Planı Düzenlemeleri Hatay Genelinde Gündeme Gelecekti, Ancak Gelmedi

Geçtiğimiz aydaki meclis toplantısında 1/5000 nazım imar planlarını Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclisi gündemine getirme konusunda söz verilmişti. Şu anda 1/5000 nazım imar planı düzenlemeleri Hatay genelinde gündeme gelecekti, ancak gelmedi. Ayrıca ilçe belediyelerine konuyla alakalı bilgiler teknik düzeyde önceden verilirse biz o konuyla ilgili çalışmalar yaparak meclis gündeminde tüm belediye başkanlarımızın hazırlıklı bir şekilde gelmesini sağlarız.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden Personel Sayısı ile İlgili Sorduğumuz Sorunun Cevabını Bekliyoruz

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatsu’nun 2014’teki personel sayısı neydi, şimdi ne oldu diye sormuştuk ancak 2 ay geçti hala yanıt alamadık. Örnek olması açısından 345 tane memur, işçi, sözleşmeli, 915 tane şirket personelimiz var. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden bu basit sorunun cevabını bekliyoruz.