İsmail Kimyeci HD MEDYA’nın Konuğu

BAŞKAN KİMYECİ ANTAKYA BELEDİYE TV’NİN VE HD MEDYA RADYOLARININ

CANLI YAYIN KONUĞU OLDU 

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci Antakya Belediyesi internet televizyonu olan www.antakyabelediye.tv’nin ve HD Medya Grubu radyolarının canlı yayın konuğu olarak gündeme dair önemli açıklamalarda bulunmanın yanı sıra belediye hizmetleri hakkında bilgilendirmeler yaptı.

Başkan Kimyeci 24 Haziran’da gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkındaki görüşlerini ifade ederek başladığı programda şu görüşlere yer verdi; “ Milletimiz 24 Haziran günü Cumhurbaşkanını seçmiş olacak. Sayın Cumhurbaşkanımız son 16 yılda gerek kendilerinin nezdinde gerek AK Parti hükümeti olarak ülkemizde yapmış oldukları değişimle dönüşümle hayatın her alanında ülkemizi reformdan reforma taşımak suretiyle çok önemli bir mesafe kat ettirdiler. Şu anda ülkemiz dünyanın en gelişmiş 16. ülkesi halinde. Ben tüm bu kazanımları ülkemize katan, vizyonuyla, bakışıyla, geçmişten aldığı güçle, ülkemizi geleceğe taşıyan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsında milletimizin dualar ve en güzel oy desteklerini vereceklerine inanıyorum.”

Başkan Kimyeci konuşmalarının devamında 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde ev ev kapı kapı dolaşarak seçim süreci hakkında yaptığı bilgilendirmelerden de bahsederek şunları kaydetti; “Ev ev, kapı kapı dolaşarak yaptığımız anlatımlarımız çok önemli. Halkımız zaten televizyondan Sayın Cumhurbaşkanımızın anlatımlarını takip ediyor. Bizlerin de Antakya’da görev alanımız içerisinde halkımıza anlatma, yerelde yapılan hizmetlere ilişkin detaylı bilgiler verme imkânımız oluyor. Gittiğimiz her yerde bizlere hüsnü kabul gösteren, sıcak ilgi gösteren halkımıza çok teşekkür ediyorum. Bu ziyaretlerimizde biz son 16 yılda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Liderliğinde özellikle Hatay’ımızda ve ülkemizde ne hizmetler yapıldığını, cumhuriyet tarihi boyunca yapılmayan hizmetlerin son 16 yılda Hatay’ımıza ulaşmasını anlatıyorum. Bütün bu gelişmelerin ülkemizin dünyadaki hakkı ve layığı olduğu güzel noktalara nasıl geldiğini anlatıyoruz.

Örneklemek gerekirse Hatay’ımızda dev bir havaalanı yapıldı. Bu Hatay ekonomisine müspet katkı sağlıyor. Sağlık konusunda da ülke genelinde olduğu gibi pek çok yatırım yapıldı. Son süreçte 1200 yatak kapasiteli büyük bir şehir hastanesi yapıldı. Son teknolojik tıbbi cihazları barındıran, modern, aynı anda farklı operasyonların yapılabildiği, 1200 odasıyla vatandaşlarımıza otel konforunda sağlık hizmeti veren modern bir hastane. Bununla beraber 13 ilçemizin büyük bir çoğunluğunda ilçe devlet hastaneleri yapıldı. Bu konuda Hatay’ımız büyük bir çağ atladı.

Adliye sarayı, modern sağlıklı, aynı anda birçok duruşmanın bir arada yapılabildiği bu bağlamda ihtiyaç duyulan her açıdan teknik ve elektronik donanımları ile milli yazılım sistemleri ile modern adliye binaları yapıldı. Şehrimizde aynı anda üç tane barajın yapıldığı bir süreç yaşıyoruz. Büyük Karaçay barajı tamamlandı. Bunun yanı sıra Reyhanlı Barajımız, Arsuz ilçesindeki Görençay barajı, Tahtaköprü Barajının 12 metre yükseltilmesi ile sulanabilir tarım alanlarımız %98 seviyesine kadar genişleyecek. Bu da çiftçimizin yüzünün gülmesini sağlayacak.

30 bin kişilik dev Stadyum şehir merkezimizde inşa ediliyor. Bu çok önemli, beraberindeki spor kompleksleri de 1500 kişilik kapalı yüzme havuzu, 5000 kişilik modern kapalı spor salonları, salon sporları mekânları, açık alanlarda antrenman sahaları inşa ediliyor.

Bu güzel hizmetlerin ötesinde eğitim konusunda başlangıçta 931 tane okulumuz varken, 1853 okul sayısı sayesinde sınıflarımızda öğrenci sayımız 50 kişilerden 25 kişilere düştü.

Bunların yanı sıra çevre şehircilik, TOKİ, ulaştırma, haberleşme konusunda da çok önemli yatırımlar ilimize yapıldı.

Ayrıca nakit hibe desteği olarak 1.7 milyarlık bir yatırım şehrimize yapıldı. Sosyal yardımlar kapsamında, sosyal devlet olmanın tüm alt şartları yapıldı. Kültür Turizm konusunda 111 milyonluk bir yatırım ilimize yapıldı.

Ayrıca Afrin bölgesinde Zeytin dalı harekâtı ile güvenli bölge oluşturulmasının ardından şehrimizde bulunan 150 bin Suriyeli kendi ülkelerine, kendi şehirlerine dönmeye başladılar.

Sadece şehrimizde değil, ülke genelinde de çok önemli yatırımlar yapıldı. Yollar, tüneller, havaalanları, adliye sarayları, tersaneler, TOKİ konutları, organize sanayi bölgeleri, sanayi siteleri Cumhuriyet tarihi boyunca yapılandan kat be kat fazla olmak suretiyle inşa edildi. Bunlar yapılırken Enerji de ihmal edilmeyerek enerji santralleri 7 kat arttırılarak 2321 tane yeni enerji santrali yapıldı. Enerji çeşitliliği sağlanarak yenilenebilir enerji imkânları sağlanarak, enerji konusunda dışa bağımlılık minimize edildi. Bu sayede şu anda enerji kaynaklarımızın %70’ini milli olarak elde ediyoruz.

Ülke genelinde spor tesisleri, hastaneler, üniversiteler, okullar ülkemizi geleceğe taşıma noktasında kat be kat arttırılarak gençlerimizi aydınlık bir geleceğe hazırlamak üzere önemli yatırımlar yapıldı.

2023 hedeflerimiz içerisinde milli otomobilimizi üretmek, iki nükleer enerji santralimizi aktif hale getirerek çalışır duruma getirmek, Kanal İstanbul projesi ile bağımsızlığımız konusunda önemli bir sayfayı daha açmak, Türk Uzay Kurumu’nun tamamlanması bu süreçte en önemli projelerden.

Tabi en ve ilkler olarak Avrasya Projesi, Çanakkale Köprüsü, Üçüncü Köprü Osmangazi Köprüsü gerçekleştirildi. Dünyanın en büyük havaalanı olarak İstanbul’un 3. Havaalanı kısa bir süre sonra açılmış olacak.

Tüm bunlar ile beraber gelişmişlik olarak 26. Sıradan son 16 yılda 16. Sıraya yükseltilmiş olan ülkemiz 2023 yılında Dünyanın en güçlü ilk 10 ülkesi içerisinde yer alacak olması çok önemli.

Gücünü milletten alan, milletin adamı olan değerli Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türk Milletinin şan ve şerefi Dünyanın her noktasında mevcut konumundan çok üst noktalara geldi. Davos’ta oneminute, birleşmiş milletler genel kurulunda dünya 5’ten büyüktür diyerek, dünyada sadece silahı ve parayı elinde bulunduranın güç kurmaya çalışmanın yanlış olduğunu, daha adil bir şekilde hakkın hakim olacağı bir yönetimin birleşmiş milletlerde tesis edilmesinin zaruretini, ancak bu ortaya konursa huzurun, barışın ve güvenliğin bir çok ülke açısından ancak mümkün olacağını anlatması çok önemli.

Millet olarak 15 Temmuzda göstermiş olduğumuz birlik ve beraberliği aynı heyecanla demokrasimiz için, bütün bu bahsettiğim güzelliklerin devamı için, Sayın Cumhurbaşkanımıza dualar ve gönül dolusu oy destekleri ile hem şahsında hem de milletvekillerine AK Parti ailesine gereken desteği milletimiz gösterecektir. Aynı zamanda bu konuda hem AK Parti hem Milliyetçi Hareket Partisi hem de Büyük Birlik Partisi destekçileri, ülkemizin gururu Sayın Cumhurbaşkanımıza sonsuz destek ve teveccühlerinden dolayı şimdiden şükranlarımı sunuyorum.”

Başkan Kimyeci programın devamında Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin şehri yönetemediğine ilişkin açıklamalar yaptı. Başkan Kimyeci konuşmasında şu görüşlere yer verdi; “1 Nisan 2014 yılında şehrimiz Büyükşehir yasası ile yönetilmeye başlandı. Aynı süreçte yasa gereği şehrin genelinde içme suyu kanalları, bakımı, ıslahı, derelerin temizliği, bakımı, ıslahı, ulaşım sistemlerinin bir ve bütün olarak yapılması, büyük yeşil alanların yapılması gibi pek çok temel unsurlar büyükşehrin görev alanı içerisinde. Tabi bunu yaparken de kaynak konusunda gerek hükümetimiz, gerekse iller bankası kapsamında tüm belediyelere nüfus kriteri dikkate alınarak görev verilerek kaynaklar aktarıyor. Ayrıca her ilçe belediyesi yasa gereği büyükşehre kendi kaynaklarından aktarıyor. Biz kendi kaynağımız olan her 100 liranın 30 lirasını, her 100 liranın 10 lirasını HATSU’ya ve otopark bedellerini büyükşehre aktarıyoruz. Bu şekilde 15 ilçeden kaynak aktarılıyor. Büyükşehir bu kaynakları genel bütçesine ekleyerek görevlerini eksiksiz bir şekilde yapması gerekiyor. Ancak Hatay Büyükşehir Belediyesi, iflas etmiş durumda. Büyükşehir Belediye Başkanı bu durumda aciz içerisinde. Şu anda bir plan, program yok. İhale sistemleri yasanın öngördüğü üzere hizmetlerin daha ucuza, daha kaliteli ve daha etkin yapılması gözetilmiyor. Yalnızca afet durumunda kullanılması gereken ihale yöntemleri, normal zamanda kullanılarak, işler belirlenen kişilere verilerek daha yüksek maliyetlerle yaptırılıyor ve bir kamu zararı doğmasına neden oluyor. Kısaca kaynaklar etkin ve verimli kullanılmıyor. Temel ihtiyaçlar çözülmeden diğer işlere öncelik verilerek kaynaklar savruluyor. Bunun yanı sıra 1407 olan personeli şu an itibariyle 5407 adete çıkartmış olmak, Büyükşehrin personel giderlerinin azami ölçüde arttığını gösteriyor. Demirbaşları satın almak yerine fahiş fiyatlarla kiralama yöntemi de kaynak savurganlığına neden oluyor. Kısa anlatmak gerekirse Büyükşehir Belediyesi ayağını yorganına göre uzatmak yerine savurganlık yaparak mal ve hizmet veren firmalarda iflaslara neden oldu. Hatay Büyükşehir Belediyesi şu anda iflas etmiş durumda. Şu anda HBB’nin borç miktarı HATSU ile birlikte 1.5 katrilyon bir borç kamburu ile sıkıntıda. Biz Antakya Belediyesi olarak sorumluluğumuz olan ödenek aktarımı kapsamında 135 milyon TL ödenek aktardık. HATSU’ya ise 45 milyon TL, otopark bedeli olarak 9 milyon 206 TL aktardık. Toplamda 190 milyon TL bir ödenek aktardık. Ancak biz yasal olarak almamız gereken hizmeti almıyoruz. HATSU’nun Antakya’da 600 sokakta kazıları oldu. Bu kazılar ile sokaklarımızı alt üst eden HATSU’nun kazıları sonrası bu sokaklarımızın tamirini yaptık. Bunun karşılığında HBB’nin belediyemize 11 milyon TL yatırması gerekirken şu ana kadar yatırılmadı. Nasıl ki alacaklarını bizlerden düzenli bir şekilde alıyorlarsa, biz de aynı şekilde borçlarını ödemelerini bekliyoruz.”

Başkan KimyeciHBB’nin sivrisinek ve haşere ile mücadele hizmetini de etkin bir şekilde yerine getirmediğini ifade ederek, vatandaşların sağlığını tehdit edecek unsurların meydana çıkmasını önlemek amacıyla, HBB’yi bir an evvel ilaçlama çalışmalarını yapmak üzere göreve davet etti.

Başkan Kimyeci konuşmalarının devamında Mübarek Ramazan ayı ve Antakya Belediyesi’nin Ramazan hazırlıkları konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Başkan Kimyeci konuşmasında; “ Ramazan hazırlıklarımızı tamamladık. Mübarek Ramazan’ı en güzel şekilde karşılamak için tüm çalışmalarımızı bitirdik. Bu yıl 40 bin gıda yardım kartı dağıtmayı planladık. İhtiyaç halinde arttıracağız. Şu ana kadar 10 bin tanesi mahallelerimizde dağıtıldı. Bunun yanı sıra her gün aynı anda iki iftar sofrası kuruyoruz. Bunun biri Çorba evinde ortalama 1000 vatandaşımıza tabldot şeklinde 4 çeşit yemek ikram ediyoruz. Aynı zamanda her akşam bir mahallemizde olacak şekilde mahalle sakinlerimize yine ortalama 1000 kişilik iftar sofrası kuruyor, kuran-ı kerim tilaveti eşliğinde vatandaşlarımıza Ramazan ayına yakışır bir program düzenliyoruz. Keza her hafta cumartesi akşamı Ramazana yakışır bir şekilde teravih namazı sonrasında 15 Temmuz Milli İrade Parkımızda ramazan etkinlikleri düzenliyoruz.” dedi.

Başkan Kimyeci programın sonunda Antakya Belediyesi’nin vizyon projesi olan Kentsel Dönüşüm hakkında bilgilendirmelerde bulunarak çok önemli bir mesafe kat ettiklerini, Türkiye’nin en zor ve en hızlı işleyen projesi olarak devam ettiğini, bu kapsamda %55 ıslak imza sürecine geldiklerini belirtti. Başkan Kimyeci kamulaştırma süreci tamamlanan riskli yapıların yıkım çalışmalarının da devam ettiğini belirterek, bugüne dek 50 binanın yıkıldığını, 30 binanın programa alınarak en kısa sürede yıkım işleminin gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.

Başkan Kimyeci programın sonunda 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı da kutlayarak, Antakya Belediyesi olarak geleceğin teminatı gençlere yönelik yapılan hizmetler hakkında bilgiler verdi.