İSTE’ de Girişimcilik Çalıştayı

“ERASMUS+ and YOUTHPASS” öğrencileri için “Girişimcilik Çalıştayı” Yapıldı

Avrupa Komisyonu ve Türk Ulusal Ajansı tarafından Erasmus+ Gençlik Projeleri kapsamında desteklenen
proje kapsamında, “Bilim ve Teknoloji Topluluğu“ tarafından yürütülen; “Girişimcilik Çalıştayı (Entrepreneurship Workshop)” 20-27 Ekim 2018 tarihleri arasında İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Merkez Kampüs’te gerçekleştirildi.

Uluslararasılaşmaya, girişimciliğe ve girişimcilere önem veren İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE), Bulgaristan, Litvanya, İtalya, Makedonya, Romanya ve Türkiye’den toplam 42 katılımcı öğrencinin yer aldığı Erasmus+ and Youthpass projesi kapsamında düzenlenen Girişimcilik Çalıştayı ile gençlere girişimcilik hakkında detaylı bilgiler sunuldu. Çalıştay’ın başlangıcında; İSTE Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü’nden Öğr. Gör. Murat Türkmenoğlu tarafından “Erasmus+ and Youthpass” konulu bir bilgilendirme sunumu yapıldı.

Katılımcılara, İSTE ve İskenderun hakkında, görsel öğelerle desteklenen kısa bir tanıtım yapıldıktan sonra Erasmus+ programının istatistikleri, ana başlıkları, alt başlıkları, proje türleri, programa kimlerin nasıl başvuru yapabilecekleri, faydaları ve Youthpass Erasmus+ programı dâhilindeki hangi proje türlerinde düzenlenebildiği, kullanım alanları, avantajları ve tanınırlığı hakkında bilgi verildi.
Etkileşimli olarak gerçekleştirilen Çalıştaya, genç girişimciliğe ilgi duyan öğrenci ve öğretim elemanları da katılım sağladı. Toplantı sonrasında gelen misafir öğrenciler ve liderleri, Erasmus+ programının ruhuna uygun olarak; İSTE’li öğrencilerle bir araya geldi ve girişimcilik hakkındaki görüşlerini paylaştı. Kısa sürede kaynaşan
öğrenciler, projelerde işbirliği konusunda görüş birliğine vardılar. Yurtdışından gelen birçok öğrenci,
İskenderun’a ve İSTE’ye hayran kaldıklarını ve Erasmus değişim programları vasıtasıyla en kısa zamanda
burada en azından bir dönem okumak için girişimde bulunacaklarını ifade etti. İSTE, İskenderun ve Hatay
gezileri ile devam eden proje etkinliklerinin sonunda katılımcı öğrencilere “Youthpass Sertifikası” takdim edildi.