11 Aralık 2018 Salı
    Hava durumu güncelleniyor...
14 Kasım 17:33
Yorum Yok
206
İTSO’ da Dış Ticaret Eğitimi

İTSO’ da Dış Ticaret Eğitimi

İTSO’da Firmalara yönelik Dış Ticaret Eğitimi veriliyor
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile Danimarka Mülteci Konseyi işbirliğiyle düzenlenen Dış Ticaret eğitim programı yoğun ilgi görüyor.

4 gün süre ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen eğitimi Dış Ticaret Eğitmeni Danışman Murat Odacı tarafından veriliyor. Eğitimin açılış konuşmasına yapan İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter; “Dış Ticaret Uluslar adası sınırlar ve bölgeler arasında karşılıklı mal ve hizmet alış verişi olarak tanımlanmaktadır.

İhracatın ve ithalatın dengeli olarak büyümesi ülke ekonomilerini şekillendiren en önemli faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’nin Dış Ticaret geçmişini incelediğimizde rakamların yıllar bazında artma eğiliminde olduğu dikkat çekmektedir. Türkiye İstatistik Kurumundan alınan verilere göre 2007 yılında 107 milyar dolar olarak gerçekleşen ihraç atlarımız 2017 yılında 157 milyar dolara ulaşmıştır. Yine 2007 yılında 170 milyar dolar olan ithalatımız ise 2017 yılında 237 milyar dolar olarak gerçekleştirilmiştir. 2018 yılının ilk 9 aylık döneminde ülkemiz tarafından 123 milyar dolarlık ihraç at yapılırken yılın aynı döneminde 174 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirilmiştir. Bu verilen 2017 yılının aynı döneminde kıyaslandığında ise ihracatta %7 oranında ithalatta ise yüzde 3.5 oranında artış gözlenmektedir. Ülke olarak daha çok çalışarak, katma değer ürün üreterek uluslararası alanda bu rakamlarda artış kaydedilebileceğimize canı gönülden inanıyoruz. İskenderun’da faaliyet gösteren firmalarımıza yönelik düzenlenen bu Dış Ticaret eğitiminin firmalarımıza ve üyelerimize faydalı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Yoğun katılımla gerçekleşen eğitimde Dış Ticaret Eğitmeni Danışman Murat Odacı, Dış Ticaret teslim şekilleri, İhracatta Lojistik operasyon, ihracatta müşteri bulma hedefleri, Dış Ticarette kullanılan evraklar ile ilgili sine vizyon destekli olarak bilgiler verdi. Dış Ticarette Pazar payının öneminde dikkat çeken Odacı, İskenderun’un da ekonomik yapısı itibari ile önemli bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekerek; “Gerek bölgemizden gerekse ülke genelinde pazar araştırması rekabet analizi, ürünlerin ithalat ve ihracatında önemli yer tutmaktadır. Ürünlerin pazarlanmasında Gümrük vergi oranlarının bilinmesinde de etken rol oynar. Hedef Pazar tespit edilmesi ile o pazarlara yönelen firmalar da Dış Ticarette ithalat ve ihracat kapasitelerini arttırabilirler. Doğru zamanda, doğru kişilerle ve doğru pazarlara yönelen firmalarımız cirolarını da bu şekilde arttırmaktadır.” Dedi.
Dış Ticaret Eğitmeni Danışman Murat Odacı, katılımcılara internet yoluyla gerçekleştirilen dış ticaret ile ilgili veriler hakkında da bilgiler verdi. İTSO’da düzenlenen Dış Ticaret eğitimine İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter, İTSO Genel sekreteri Figen Gül Dönmez, İTSO Meclis üyeleri, İTSO üyeleri ve Dış Ticaret faaliyetlerinden bulunan firma temsilcileri katıldılar.
Haber Tarih: 14.11.2018

Yorum Kapalıdır.

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

İSTE, İSDEMİR’e ‘Teknik Gezi’ Düzenledi

Türkiye’ nin önemli bir sanayi şehrinde okumanın, rahatlıkla bilgilerini artırabiliyor ve mesleki kariyerlerini geliştirebiliyor olmanın mutluluğunu yaşayan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik... Devamı..

Habib-i Neccar Cami’ nde Sabah Çorbası

Antakya Belediyesi ve Hatay İl Müftülüğü işbirliği ile her Cumartesi günü Habib-i Neccar Camii’nde sabah namazına müteakip vatandaşlara çorba ikramında bulunmaya devam... Devamı..

HBB’den Hıristiyan Vatandaşlara Noel Hediyesi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, Noel Bayramı öncesinde Hatay’daki kiliselere yüzlerce Noel ağacı hediye etti.Attığı her adımda hemşehrileriyle... Devamı..

Işık Şener’ in Kaleminden Arsuz Üzerine

“ARSUZ’ A “DEĞER” VERİLSİN” Arsuz kentimiz turizmde beklenen sıçramayı bir türlü yapamıyor. Buna vizyon eksikliği, dünya görüşü yetersizliği veya yanlış meşgalelerden ötürü... Devamı..

Böyle Konser Görülmedi

İskenderun’ da Çocuk Konseri Damgasını Vurdu. İskenderun Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvar’ ın da gerçekleşen ilk Çocuk Konseri okul öncesi öğrencilerle doldu taştı.... Devamı..

Karaağaçspor’dan İskenderunspor Açıklaması

Sosyal Medya’da yapılan provokasyonlara Arsuz Karaağaçspor’dan kınama mesajı geldi. Arsuz Karaağaçspor yönetiminden yapılan açıklama şöyle: “Sosyal Medya’da Kulübümüzün adını kullanıp sahte hesap açarak... Devamı..

Özçelik-İş Yeni Binası Yıkıma Başladı

Özçelik-İş Sendikası yeni binasının yapılması için start verdi. Süleymaniye mahallesinde bulunan Özçelik-İş Sendikası merkez şube binası daha modern bir bina yapılması için... Devamı..

Denizciler Spor Kompleksi Tamamlandı

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI SEYFİ DİNGİL: DENİZCİLER SPOR KOMPLEKSİNİN YAPIMI TAMAMLANDI İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Denizciler’de yapılmakta olan spor kompleksinin yapımının tamamlandığını... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: