KANSER=SİGARA!

KANSERİN EN ÖNEMLİ SEBEBİ “SİGARA”
Sigaranın; akciğer kanseri başta olmak üzere, gırtlak, mide, bağırsak, böbrek, meme ve rahim gibi birçok kanser türüne neden olduğunu belirten İskenderun Gelişim Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. S. Ezgi Oymak, sigaradan uzak durarak kanserden korunmanın mümkün olduğunun altını çizdi.
Akciğer kanserinin meydana gelmesinde en önemli risk faktörünün sigara olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Ezgi Oymak, “ Ülkemizde; erkek ve kadınlarda kansere bağlı ölümlerin en önemli sebebi, akciğer kanseridir. Yılda 4000 kişi bu sebeple hayatını kaybetmektedir.
Akciğer kanseri, tedavisi en güç olan kanserlerin başında gelmektedir. Sigara içenlerde akciğer kanserine yakalanma riski, içmeyenlere oranla 13 kat daha fazladır. İçilen sigara miktarı arttıkça, bu risk daha da artmaktadır. Günde iki paketten fazla içen her 7 kişiden biri akciğer kanserine yakalanacaktır. Bununla birlikte sigara içenin yakınında bulunan ve dumanı soluyan sigara içmeyenlerin de kansere yakalanma riski vardır. Sigara dumanı anne karnındaki bebeği dahi etkilemektedir. Bu nedenle sigara içmeden önce ailenizi ve çevrenizi düşünmelisiniz” açıklamasında bulundu.