Karaçay Barajı Açıldı

BÜYÜK KARAÇAY BARAJI’NIN AÇILIŞ TÖRENİ CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN HİMAYELERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ 

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Samandağ, Defne ve Antakya ilçelerine içme ve sulama suyu kaynağı olarak kullanılacak Büyük Karaçay Barajı’nın açılış törenine katıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülkemiz genelinde 7.7 milyon TL bedelle inşa edilen 375 tesisin toplu açılış töreni, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdogan, Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’nun Ankara’dan videokonferans yöntemi ile iştiraki ve Hatay Valisi Erdal Ata, DSİ 6. Bölge Müdürü Mevlüt Aydın, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ve beraberindekilerin canlı bağlantısı ile gerçekleştirildi.

Samandağ ilçesi’nde düzenlenen Programa Hatay Valisi Erdal Ata, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, DSİ 6. Bölge Müdürü Mevlüt Aydın, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Samandağ Kaymakamı Cahit Çelik, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, AK Parti Hatay İl Başkan Vekili Hicret Kumru, AK Parti Antakya İlçe Başkanı Ramazan Alpaslan, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

            Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Ankara’da düzenlenen toplu açılış töreninde, Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu eşliğinde, Hatay’daki törene videokonferans yöntemi ile iştirak ederek Büyük Karaçay Barajı’nın açılışını gerçekleştirdi.

            Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi; “Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz ilk eserimiz, Hatay’da. Ankara’dan sizlere selamlar sevgiler. Hatay’a içme suyu ve sulama suyu temin edecek olan Büyük Karaçay Barajı, hayırlı uğurlu olsun. Sayın Hatay Valisi Erdal Bey, butonlar önünüzde, Ya Allah Bismillah, butonlara basalım. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Canlı bağlantının sonunda Hatay Valisi Erdal Ata ve beraberindekilerin butona hep birlikte basması ile açılış gerçekleştirildi.

Başkan Kimyeci Büyük Karaçay Barajı’nın açılışı hakkında yaptığı açıklamada; “Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Antakya, Defne ve Samandağ İlçelerimizin içme suyu ve tarımsal sulama sorununu kökten çözümleyecek olan Büyük Karaçay Barajının açılışını gerçekleştirdik. Memleketimize ve milletimize hayırlı olsun.

Büyük Karaçay Barajı’nın hizmete sunulmasından dolayı başta Dünya Lideri Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımıza, Hükümetimize, Milletvekillerimize ve tüm emeği geçenlere Hatay halkı adına şükranlarımızı arz ediyoruz.” dedi.