Karaçay Barajında Su Tutuluyor

Büyük Karaçay Barajı Antakya, Defne Ve Samandağ İlçelerinin İçme Suyu Ve Tarımsal Sulama İhtiyacına Kökten Çözüm Sağlayacak

BAŞKAN KİMYECİ: “BÜYÜK KARAÇAY BARAJI’NDA SU TUTULMAYA BAŞLANDI, HAYIRLI OLSUN. EMEĞİ GEÇENLERE ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ.”

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay’ın en büyük projelerinden biri olan Büyük Karaçay Barajı’nda su tutulmaya başlandığını müjdeledi.
Başkan Kimyeci, başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, Bakanlarımıza, Milletvekillerimize, teşkilatımıza ve tüm emeği geçenlere teşekkür ettiğini ve bu dev projenin memleketimize, milletimize hayırlı uğurlu olmasını dilediğini belirtti. Hatay’a hayat verecek Antakya, Defne ve Samandağ ilçelerinin içme suyu ve tarımsal sulama ihtiyacını karşılayacak olan devasa barajın, temelden 105 metre yüksekliğinde ve 53,67 hm3 depolama hacmine sahip olduğunu vurgulayan Başkan Kimyeci, İkmal inşaatı tamamlanan Büyük Karaçay Barajı’nda su tutulmaya başlandığını müjdeledi. Başkan Kimyeci “Yaklaşık 42 milyon 910 bin liraya mal olan Karaçay Barajı sayesinde 35 bin 550 dekar zirai arazi suya kavuşuyor, 127,54 hm3 içme suyu temin ediliyor. 10 MW kurulu gücündeki HES ile yılda 17,456 Gwh enerji elde edilecek. Ayrıca Antakya, Defne ve Samandağ ilçesi içme suyu ihtiyacı kökten çözüme kavuşacak ve arazileri taşkın zararlarından korunacak, bu sayede yıllık 39 milyon 497 bin 508 lira tarımsal gelir artışı ile 3 bin 195 kişiye ilave istihdam sağlanacak.
Tüm emeği geçenlere memleketimiz ve milletimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz. Hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.