Kentsel Dönüşüm Antakya’ da Devam Ediyor

KENTSEL DÖNÜŞÜM ANTAKYA’NIN YÜZ AKI OLACAK

Antakya Belediyesi’nin şehrin geleceğine yönelik hazırladığı Antakya’nın en büyük projesi Kentsel Dönüşüm süreci tüm hızıyla sürüyor. 

Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada Emek ve Aksaray Mahallelerinde 35 hektarlık bir alanı kapsayan Kentsel Dönüşüm projesinde 4. Aşama olan hak sahipleri ile ıslak imza sürecinin hızla devam ettiği ve % 40’lar seviyesine gelindiği belirtildi.

Hak sahipleriyle ıslak imzada % 67 seviyesine yakın süreçte ulaşıldığında ülke genelinden dileyen tüm üst düzey ve köklü firmaların katılım gösterebileceği açık ihale yöntemiyle yapılacak yapım ihalesi sürecinin start alacağı vurgulandı.
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci sözleşme imza töreninde proje hakkında ayrıntılı bilgilere yer verdiği konuşmasında şunları kaydetti; “Antakya Belediyesi olarak şehrimizi geleceğe taşıma noktasında hayata geçirme çalışmaları devam eden en önemli ve en büyük projemiz Kentsel Dönüşüm. Bu proje ile Emek ve Aksaray Mahallelerinde 350 bin hektarlık bir alan üzerinde yepyeni bir şehir inşa etmek üzere çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Kentsel Dönüşüm projemiz ile şehrimizde yepyeni bir yaşam alanı, sosyal alanlar, cami, okul ve yeni meydanlar hayat bulacak.


Kentsel Dönüşüm projemizin içerisinde öncelikli olarak vatandaşlarımızın daha ferah bir ortamda ibadetlerini yapabileceği büyük bir cami inşa edeceğiz. Vatandaşlarımızın aileleri ile rahatlıkla dolaşabileceği alanlar ile % 50’si yeşil alan olan bir sosyal donatı alanı oluşturacağız. Mahallemizi boydan boya çevreleyen yürüyüş yollarımız olacak. Geniş araç yolları inşa edeceğimiz mahallemizde bu araç yollarının her iki tarafında gençlerimizin rahatça dolaşabilecekleri bisiklet yolları yapacağız.
Şu an mahallemizin ihtiyaçlarını tam kapasiteli olarak karşılayamayan Şeyhoğlu ilkokulunu göz önünde bulundurarak, bunun yerine iki tane büyük okul inşa edeceğiz. Şu anda mahallemizde mevcut bulunan kapalı semt pazarını daha modern, daha kullanışlı bir hale getireceğiz. Ayrıca bir sağlık tesisi inşa edecek, ilgili makamlara tahsis edeceğiz. Bununla da kalmayarak bir sosyal tesis, bir karakol binası, bol park ve yeşil alan ile spor alanları inşa edeceğiz.


Antakya Kalesi gibi yüksek bir merkezden baktığımızda şehrimizin en büyük yeşil alanı Asri Mezarlık olarak görünüyor. Kentsel Dönüşüm Projemiz hayata geçtiğinde bu görüntü değişecek, Emek ve Aksaray Mahallelerimizi kapsayan alanımız şehrimizin en yeşil bölgesi olacak. Kentsel Dönüşüm projemiz şehrimizin yüz akı olarak hayat bulacak. Bu projenin hayata geçirilmesi sürecinde bizlere kapılarını açan tüm hak sahibi vatandaşlarımıza şükranlarımı iletiyorum. Islak imza sürecimiz tamamlanır tamamlanmaz ihale sürecini başlatarak yapım aşamasına geçeceğiz, yepyeni bir Antakya için Kentsel Dönüşüm şart. Bu kapsamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.