Kimyeci: Hatay Halkı Hakkını İstiyor

BAŞKAN KİMYECİ: ‘HATAY HALKI LÜTFÜ SAVAŞ’TAN HAKKINI İSTİYOR’

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Kimyeci, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın ‘Hatay Halkı Hakkını İstiyor’ kampanyasının siyasi bir kampanya olduğunu belirterek eleştirilerde bulundu.

3,5 yıllık dönemde Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, Antakyalıların ve Hataylıların hizmet beklentilerine cevap veremediğinin altını çizen Başkan Kimyeci; asıl ‘Hatay Halkı Lütfü Savaş’tan Hakkını İstiyor’ dedi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin bu süreçte rutin hizmetlerinin dışında elle tutulur, gözle görülür, vizyonu olan doğru düzgün hiçbir hizmet ve projeyi gerçekleştiremediğini, buna mükabil 1 katrilyonluk bütçesi olan Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin kaynaklarını heba ettiğini ifade etti.

Milletin vergilerinden toplanan bu bütçe ve kaynakların har vurup harman savrulduğunu, Antakya ve Hatay halkına hizmet olarak dönmediğini ifade eden Başkan Kimyeci, “Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı projeler maalesef batıyor bir türlü çıkamıyor.” dedi.

Sadece Antakya Belediyesi’nin 3,5 yıllık dönemde yasal kesinti ve paylardan Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne yaklaşık 141 trilyon para aktardığını ifade eden Başkan Kimyeci, “Büyükşehir Antakya’ya hangi hizmeti yaptı. Milletimiz adına bu kaynakların Antakya’ya hizmet olarak dönmesini talep ediyoruz.” dedi.

Lütfü Savaş’ın teşvik ve yatırımda Hatay’ın 5.bölgeye alınmasına yönelik başlattığı kampanyayı da eleştiren ve bu konuya yönelik aydınlatıcı bilgiler veren Başkan Kimyeci;

  • Yatırım teşvik programıyla ilgili yalan yanlış şeylerle algı oluşturmaya çalışılıyor.
  • Teşvik yasası ve kriterler zaten belirli.
  • Kriterlerin başında da o İlin vergi gelirleri ve fert başına düşen Gayri safi milli hasılası geliyor.
  • Gerçek şu ki, eğer yapılan yatırım öncelikli bir yatırım ise bölgeler arasında farklılık göstermez.
  • Eğer yapılan yatırım ilgili ilin Organize Sanayi Bölgesi sınırları dâhilinde yapılıyorsa, bir alt bölgenin imkânlarından zaten yararlanılabilir.
  • Örneğin Hatay 4.bölgede, ancak eğer yatırım Hatay Organize Sanayi bölgesinde yapılacak olursa, zaten 5.bölgenin teşvik ve yatırımlarından yararlandırılır.
  • Vergi muafiyeti % 35 değil, % 40 olarak yatırımcıya fayda sağlar.
  • Piyasanın ihtiyacı olan ürünü yaptığınızda, OSB´lerde yatırımcı şu anda Hatay’da teşvikten zaten en üst seviyede yararlanıyor.

 

Başkan Kimyeci, “Hal böyle iken Büyükşehir Başkanı çıkıyor, kendi beceriksizliklerini, hizmet ve yatırım yapmadaki eksikliklerini, Hatay halkının gerçek gündemini, hizmet beklentilerini bir tarafa bırakıyor, ‘Hatay Halkı Hakkını İstiyor’ kampanyası başlatıyor. Asıl olan ‘Hatay Halkı Lütfü Savaş’tan kaynakları akılcı kullanmasını, iflasın eşiğinde olan Büyükşehir Belediyesi’ni akılcı idare etmesini, delik deşik tozdan topraktan geçilmeyenyolunun asfaltlanmasını, çeşmeden suyunu akıtmasını, memlekete devasa parklar, yeşil alanlar kazandırmasını, metrobüsler, travmaylar yapmasını bekliyor. Özetle ‘Hatay Halkı Lütfü Savaş’tan Hakkını İstiyor.” dedi