Lütfü Savaş ve Ak Parti

Antakyalı’lar akıllı adamlardır. Siyaseti, stratejiyi, ileri görüşlülükte ustadır. Her kentte olduğu kadar Antakya’ da da yarınını düşünmeden hareket eden insanlar vardır. İskenderun gibi “Bugün olsun yarın Allah büyük” diyecek kadar aceleci de değildir.
İskenderun’ da 3 parti değiştirip 4.cü’ ye göz kırpanları alkışlayanlar zamanında Sergen’ in BJK’ den FB’ ye gitmesini karaktersizlik olarak yorumlayanları da görmedik değil.
Hulasa gelelim Lütfü Savaş’ a…
Lütfü Savaş Ak Parti’ ye ilk geldiğinde, Antakya Merkez Belediye Başkanı olduğunda, HBB Başkanı olduğunda ve şu an bile Ak Parti ile pek bir sorunu yoktu. Sorun Ak Parti’ de Hatay’ da o zamanlar ve şu zamanlarda başı çekenlerle anlaşmazlıklardı.
Ya şimdi? Birinin aktif siyasi hayatı bitti, diğerinin de herhalde bir daha ki seçimlerde sıralamalarda olmayacağı iddia ediliyor.
Peki Lütfü Savaş Ak Parti’ ye döner mi?
İşte buradaki en büyük rol Antakya’ nın önde gelen sağduyulu isimlerinde. Zamanında iktidar CHP iken, Ak Parti iken yine yerelde iktidarla buluşan Antakyalılar koalisyon döneminde bile neredeyse Belediye’yi üçlü koalisyonla koltuğa oturabilir mantığıyla hareket edebilirdi. Tabi işin şakası.
Ama 2002′ den 2009′ a kadar Antakya’ da kalmış biri olarak söyleyebileceğim en kesin analiz Antakyalıların partiye değil, kente hizmet edebilecek, yatırım yapabilecek ve iktidarın meyvesinden faydalanabilecek stratejiler belirlediğidir.
Yani Lütfü Savaş partili partisiz her geçen gün sevgisini arttırırken Cumhurbakşanı ve Başbakan’ ın bunu duymadığı, bilgisinin gitmediği sanılmasın!
Lütfü Savaş yuvaya döndü, dönecek gibi kesin bilgi olmamasına rağmen, böyle bir şeyin katiyen olmadığını söylemek yalan olur.
Tabi Lütfü Savaş’ ın Ak Parti’ ye dönmesi Hatay’ da Ak Parti’ yi tekelinde bulunduranların rahatını da kaçıracaktır. Çünkü iyi niyetiyle gelen bir Lütfü Savaş Ankara’ nın güvenini kazanan bir Lütfü Savaş bir çok ilçede ve vekil sıralamasında söz sahibi olacaktır. O zaman 2014′ teki belediye başkan adaylarını seçenlere göre Lütfü Savaş’ ın referans olacağı isimler daha mı başarılı olur göreceğiz.
Tabi varsayımlar üzerine konuşuyoruz. Lütfü Savaş’ ın gelip gelmemesi sorun değil ama Hataylılar olarak devlet büyüklerini getirmeye, görmeye çok alışmış bir memleket olmuştuk.
Şimdi o eksikliği giderecek yegane isim Lütfü Savaş olur.
Mevcut koltukta oturanların buna ne ortamları, ne güçleri ne de ağırlıkları var.
Herkes şapkasını önüne koymalı x,y,z veya saplantı haline gelmiş ideolojik basireti için kentin geleceğini egosuna ezdirmemelidir.
NOT: Hatay’ da Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanamayan Ak Parti’ nin Hatay kurmaylarına dünkü Cumhurbaşkanlığı kupasını hediye ediyor, HBB Basketbol takımını ve desteğini esirgemeyen Lütfü Savaş’ a teşekkür ediyorum.