Lütfü Savaş’tan Önemli Açıklamalar

BAŞKAN SAVAŞ: LİSTE HAZIRLAMAK BENİM HADDİM DEĞİLDİR AMA FİKRİMİ SÖYLEMEKTEN DE ÇEKİNMEM”

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş önceki gün katıldığı bir radyo programında birbirinden önemli konulara değindi ve özellikle de CHP’nin vekil aday listesinin değişmesiyle ilgili ilk defa konuşarak bu tartışmalara da son noktayı koymuş oldu.

Katıldığı radyo programında soruları yanıtlayan başkan Savaş, yaptığı konuşmada CHP’nin Türkiye Cumhuriyetini kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri olduğunu ve CHP’nin Atatürk’ün Türk Milletine bir hediyesi olduğunu da ifade ederek; “CHP şuan ki siyasi partilerden çok daha köklü bir partidir.
Ve bu parti bugün ana muhalefet partisidir. Kendi içerisinde kurallar silsilesi ve bir de tüzüğü var.

Hatırlarsanız CHP’nin vekil aday listesi açıklandığında belediye binası önünde bir protesto yapılmıştı. Sonuç itibariyle çok üzücü bir tabloydu. Protesto edenlere de kırgınım.
İnanıyorum ki bu tüzük çerçevesinde CHP Genel Merkezi yapılan hareketleri ve hakaretleri değerlendirecektir.” Dedi.

“VAR OLDUĞUNDAN EMİN OLMADIĞIMIZ LİSTE NASIL SIZDI?”

Başkan Savaş, Servet Mullaoğlu’nun da yer aldığı söylenen vekil aday listesinin dışarıya sızmasına da bir anlam veremediğini vurguladı ve bunu enteresan bir gelişme olarak değerlendirdi.

Yaptığı konuşmada mahremiyetin önemine de değinen Savaş, “Bir tüzel kişiliğe mensubiyet demek mahremiyeti gerektirir. O mahremiyet çerçevesinde de masumiyeti beklersiniz.
Diğer siyasi partilerin hiç birinde bu mahremiyet bozulmamıştır.

Taki listeler Pazartesi günü saat 17.30 da Yüksek Seçim Kuruluna verilene kadar.
Gazi M. Kemal Atatürk’ün kurup da bizlere hediye ettiği ve Türkiye Cumhuriyetini yönetmek üzere kurulan bu partide var olduğundan emin olmadığımız vekil aday listesi 1 gün önceden nasıl açığa çıkıyor?
Sosyal medya, Whatsaap aracılığı ile bu liste nasıl basına bile yayıldı?
Bir defa bu sorumluluk bana ait değildir. Bir insan ‘hakkım yendi’ diyebilmesi için listeler Yüksek Seçim Kuruluna verildikten 24 saat sonra hak arayabilir.
Yanı Milletvekili listesinde geçerli olabilmeniz için YSK’na verilen listenin üzerinden 24 saat geçmesi gerekir.

CHP’de 70 e yakın aday adayı vardı. Bu arkadaşların da kendince Ankara’ya rahatlıkla ulaşacak mercileri vardı.
Bu arkadaşlar CHP genel merkezinde bulunan 6 veya 7 ilgili kişileri aramışlardır, ziyaret etmişlerdir.
Belediye binası önünde benimle ilgili o cümleleri kuran arkadaşlar da Ankara’daydılar. Anlayacağınız, Ankara’daki havayı benden daha iyi biliyorlardır. Tekrar ifade ediyorum; bu işin sorumlusu ben değilim.
Ben bu şehrin belediye başkanıyım. Cumhuriyet Halk Partisine mensup bir insanım. Bu konuda bana da fikrimin sorulması kadar doğal bir şey yoktur. Bu nedenle bende fikrimi söylerim ve bundan da çekinmem.
CHP genel merkezimizin bu konuda önlem alması lazım. Ya bu liste doğru değildi ya da bu liste dogruysa da neden dışarıya sızdığı araştırılmalıdır. Bu arkadaşların düşmüş olduğu durum da gerçekten üzücüdür.”

“MULLAOĞLU’NA İL BAŞKANLIĞI SÜRESİNCE YARDIMCI OLDUK”

Servet Mullaoğlu’nun istifasına da bir anlam veremediğini söyleyen başkan Savaş; “Servet Mullaoğlu 3 ay önce il başkanı oldu ve tek aday olarak çıktı. Hiç birimiz buna karşı gelmedik. Mullaoğlu istediği listeyi de çıkardı. Hatta biz kendisine yardımcı bile olduk. Amacımız partinin bölünmemesiydi. Parti bir vücut olarak girsin bir vücut olarak çıksın istedik. Aynı zamanda seçimlerde Hatay’a sıkıntı yaşanmaması için elimizden geleni de yaptık. Haklı olarak tek isteğimiz buydu.

3 ay önce parti iyi yönetilmiyor diye siz kalkıp il başkanı oluyorsunuz ve istediğiniz şekilde de yönetimi kuruyorsunuz, 3 ay sonra da istifa ediyorsunuz ve milletvekili olacağım diyorsunuz!
Kendisiyle birlikte 6 ilçe başkanı daha istifa ediyor.
Seçim sürecinde kim çalışacak? Hatay’ın her tarafında çalışacak insan lazım.
Mevcut il başkanı ile belediye önünde protesto yapanları sahalarda görmek istiyoruz.
Kimse kimseyi karalamaya veya suçlamaya çalışmasın. Şunu herkes çok iyi bilmeli ki; bu liste CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun listesidir. Liste hazırlamak benim ne haddime? Ben sadece bana sorulduğunda fikrimi söylemişimdir.

Bu kadar şey yaşanmasına rağmen bugün ilk kez konuşuyorum. Bugüne kadar susmamın nedeni hem şehre hem partime zarar vermemektir.”

“CHP KİMSENİN TEKELİNDE OLAMAZ”

Cumhuriyet Halk Partisini bir kaç kişinin tekeline almaya çalıştıklarına da dikkat çeken başkan Savaş, CHP’nin kimsenin tekelinde olmadığını kaydetti.

Atatürk’ün kurduğu partinin bir kaç kişinin tekelinde olamayacağını ifade eden Savaş; “Vekil listesine en az 500 kişi karışmıştır. Muhtemelen mevcut il başkanımız da müdahil olmuştur. Ancak buna da kimsenin bir şey dediği yok. Yukarıda da bahsettiğim gibi herkes fikrini söylemek de özgürdür. Bunların hepsi geride kaldı. Ancak bu saatten sonra hep birlikte çalışıp CHP’nin en az 5 vekil çıkarabilmesi için mücadele etmemiz lazım.

Servet Mullaoğlu düne kadar sosyal medya hesabı üzerinden her gün beni övüyordu. Aramızda herhangi bir sıkıntı yoktu. Ama listeyi benim hazırladığıma inanıyor ve bunda yanılıyor. Tüm samimiyetimle söylüyorum bunun sorumlusu ben değilim.
Listeyi değiştiren Lütfü Savaş havası yaratılmaya çalışılıyor. Bu tür söylentilere kimsenin inanmaması gerekiyor.
Seçim üzeri bunların bir kenara bırakılması ve herkesin sahaya inerek çalışması lazım. Çünkü önümüzde çok önemli bir seçim var. Benim kimseyle bir derdim yok. Servet Mullaoğlu için siyaset bitmiş değildir. Hem yaşı genç hem de önü açık bir siyasetçidir.
CHP’nin Hatay’da bölündüğü söylentilerine de hep birlikte sandıklarda cevap vereceğiz.
İl, ilçe, kadın kolları, gençlik kolları, vekil aday adayları ve vekil adayları olmak üzere gece-gündüz demeden hep birlikte çalışmalarımıza devam edeceğiz ve Hatay’da CHP’yi birinci parti yapacağız.
Gün birlik günüdür, gün aydınlık geleceğe katkıda bulunma günüdür.