02 Aralık 2020 Çarsamba
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
4 Ekim 02:19
Yorum Yok
671
M.Kemal Üniversitesi’nden Müze

M.Kemal Üniversitesi’nden Müze

 “MKÜ Bilim ve Doğa Varlıkları Müzesi” 

 Mustafa Kemal Üniversitesi’ne kurulması düşünülen “MKÜ Bilim ve Doğa Varlıkları Müzesi” için çalışmalar başladı. Bu kapsamda Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder’in başkanlığında tüm Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokul yöneticilerinin de yer aldığı ilk toplantı Rektörlük Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

 Toplantıda MKÜ Bilim ve Doğa Varlıkları Müzesi’nin bilime ve kültüre karşı ilgiyi arttırılmasının hedeflendiği ve müzede nelerin yer alması gerektiğiyle ilgili görüşler üzerinde duruldu.

Yapmış olduğu bilimsel ve kültürel faaliyetlerle belirlemiş olduğu hedeflere süratle yükselen Mustafa Kemal Üniversitesi’ne kurulacak müze için ilki gerçekleşen toplantıdan ise şu sonuç çıktı: “Üniversitemiz bünyesinde kuruluştan günümüze kadar yürütülen akademik ve bilimsel çalışmalarda ortaya çıkarılan eserler, toplanan tarihi koleksiyonlar, geçmişten günümüze eğitim ve araştırma amaçlı olarak kullanılmış olan alet ve ekipmanlar ile bilgisayar, yazıcı, manyetik kayıt ortamı gibi elektronik cihazların,mkutarımsal alet ve ekipmanların, laboratuvar araç ve gereçlerinin ve bağış yolu ile edinilebilecek benzer nitelikteki donanımlar ile sergilenebilecek özellikteki müzik aleti, çeşitli türlerdeki bitki, hayvan, kayaç, fosil, fotoğraf, kitap, geleneksel el sanatları ürünleri, başarı ve ödüllere yönelik madalya, şilt, bera, kupa vb. türden objelerin belirlenerek gerek yükseköğretim için üniversitede bulunan öğrencilerin istifadesine sunmak, gerekse oluşturulabilecek randevu sistemleriyle bilime karşı ilgi ve sevgiyi artırmak üzere ilk ve orta dereceli okul öğrencilerinin ziyaretlerine açık olacak şekilde küçük boyutlu müzeler, koleksiyonlar ve süreli sergiler oluşturulması düşünülmektedir.”dedi.

“MKÜ Bilim ve Doğa Varlıkları Müzesi” toplantısının ikincisi 23 Ekim’de gerçekleşecek ve toplantıda üniversitenin tüm birimleri görüş ve önerilerini hazırlayacakları dosyalarla birlikte üniversite yönetimine sunabilecekler.

Bir Yorum Yazın

Diğer “KÜÇÜK MANŞETLER ” Haberleri

Sokağa Çıkma Yasağı

Hafta içi sokağa çıkma yasağı var mı? 30 Kasım sokağa çıkma yasağı var mı? Sorularının yanıtlarını sıklıkla araştırmaya başladı. Günlük corona vaka... Devamı..

FLAŞ!DÜNYA BU VİRÜSÜ KONUŞUYOR

Dünya bu son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs yine mutasyona uğradı, 17 milyon vizon öldürülecek…Dünya Danimarka’dan gelen son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs salgını... Devamı..

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

Nevzat Güneş’ ten Özçelik-İş’e Ziyaret

Halkın Huzur ve Güvenliği Ortak Paydamız İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, Özçelik İş Sendikası’nı ziyaret ederek yeni binayı gezdi, hayırlı olsun... Devamı..

HBB’den Fidan Dikimi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Arsuz’da fidan dikimi yaptı. Arsuz ilçesinde meydana gelen son yangınlar nedeniyle Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın talimatlarıyla Belediye... Devamı..

Savaş’tan Yılmaz’ a Ziyaret

HATAY BŞB BAŞKANI LÜFTÜ SAVAŞ’TAN,   ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ’A ZİYARET  BAŞKAN YILMAZ; “ HATAY İÇİN, ANTAKYA İÇİN BİRLİK BERABERLİĞE   SİYASET ÜSTÜ... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: