20 Eylül 2020 Pazar
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
4 Ekim 02:19
Yorum Yok
611
M.Kemal Üniversitesi’nden Müze

M.Kemal Üniversitesi’nden Müze

 “MKÜ Bilim ve Doğa Varlıkları Müzesi” 

 Mustafa Kemal Üniversitesi’ne kurulması düşünülen “MKÜ Bilim ve Doğa Varlıkları Müzesi” için çalışmalar başladı. Bu kapsamda Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder’in başkanlığında tüm Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokul yöneticilerinin de yer aldığı ilk toplantı Rektörlük Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

 Toplantıda MKÜ Bilim ve Doğa Varlıkları Müzesi’nin bilime ve kültüre karşı ilgiyi arttırılmasının hedeflendiği ve müzede nelerin yer alması gerektiğiyle ilgili görüşler üzerinde duruldu.

Yapmış olduğu bilimsel ve kültürel faaliyetlerle belirlemiş olduğu hedeflere süratle yükselen Mustafa Kemal Üniversitesi’ne kurulacak müze için ilki gerçekleşen toplantıdan ise şu sonuç çıktı: “Üniversitemiz bünyesinde kuruluştan günümüze kadar yürütülen akademik ve bilimsel çalışmalarda ortaya çıkarılan eserler, toplanan tarihi koleksiyonlar, geçmişten günümüze eğitim ve araştırma amaçlı olarak kullanılmış olan alet ve ekipmanlar ile bilgisayar, yazıcı, manyetik kayıt ortamı gibi elektronik cihazların,mkutarımsal alet ve ekipmanların, laboratuvar araç ve gereçlerinin ve bağış yolu ile edinilebilecek benzer nitelikteki donanımlar ile sergilenebilecek özellikteki müzik aleti, çeşitli türlerdeki bitki, hayvan, kayaç, fosil, fotoğraf, kitap, geleneksel el sanatları ürünleri, başarı ve ödüllere yönelik madalya, şilt, bera, kupa vb. türden objelerin belirlenerek gerek yükseköğretim için üniversitede bulunan öğrencilerin istifadesine sunmak, gerekse oluşturulabilecek randevu sistemleriyle bilime karşı ilgi ve sevgiyi artırmak üzere ilk ve orta dereceli okul öğrencilerinin ziyaretlerine açık olacak şekilde küçük boyutlu müzeler, koleksiyonlar ve süreli sergiler oluşturulması düşünülmektedir.”dedi.

“MKÜ Bilim ve Doğa Varlıkları Müzesi” toplantısının ikincisi 23 Ekim’de gerçekleşecek ve toplantıda üniversitenin tüm birimleri görüş ve önerilerini hazırlayacakları dosyalarla birlikte üniversite yönetimine sunabilecekler.

Bir Yorum Yazın

Diğer “KÜÇÜK MANŞETLER ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: