Mardin – Diyarbakır Karayolunda Facianın Eşiğinden Dönüldü

Mardin’de güvenlik güçleri tarafından durdurulan kamyondaki şahıslar ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı.

Mardin’den Diyarbakır istikametine bombalı yüklü araçla giden PKK’lı teröristler, jandarma ekiplerinin durdurmak istemesi üzerine, başka bir otomobille kaçtı.

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde girdikleri köyde 4 kişiyi rehin alan PKK’lılar güvenlik güçleriyle çatışmaya girdi. Çatışmada biri ölü 2 terörist etkisiz hale getirildi. Rehineler kurtarılırken, köyde operasyon sürüyor. Terk edilen araçta, patlatılmaya hazır 150 kilo bomba bulundu.

Mardin’den Diyarbakır yönüne giden bir otomobilin bomba yüklü olduğunu belirleyen güvenlik güçleri, aracı takibe aldı. Mardin-Diyarbakır karayolunun 20’inci kilometresindeki Seyhan Jandarma Karakolu kontrol noktasında önlem alan güvenlik güçleri, bugün saat 15.00 sıralarında araca ‘dur’ ihtarında bulundu. Bunun üzerine otomobilde bulunan 2 terörist araçtan inerek, arkalarından gelen ve kendilerine takip başka bir araca binerek, hızla Diyarbakır yönüne doğru kaçtı.

KAÇTIKLARI KÖYDE 4 KİŞİYİ REHİN ALDILAR

Güvenlik güçleri alarma geçerek takibe aldığı otomobil, karayolunda kıstırılınca, Diyarbakır’ın Çınar İlçesi Aktepe Köyü’ne girdi. Burada araçtan inen teröristlere güvenlik güçleri yeniden ‘teslim ol’ çağrısında bulundu. Çağrıya ateşle karşılık verilmesi üzerine çatışma çıktı. Çatışma sırasında teröristler girdikleri bir evde 4 köylüyü rehin aldı.

HELİKOPTERLE ÖZEL HAREKAT TİMLERİ İNDİRİLDİ

PKK’lı teröristlerin çatışmaya girip 4 kişiyi rehin alması üzerine, köye Diyarbakır’dan helikopterle Jandarma ve polis Özel Harekat Timleri indirildi. Güvenlik güçleri burada girdikleri çatışmada 1 PKK’lıyı ölü, 1’ini de de yaralı olarak etkisiz hale getirirken, rehin alınan köylüler kurtarıldı. Etkisiz hale getirilen PKK’lılarla birlikte 3 Kalaşnikof tüfek ve 1 tabanca ile bombalar ele geçirildi.

Akçatepe Köyü’nde diğer teröristleri etkisiz hale getirmek için operasyonlar sürdürülürken, köye giriş ve çıkışlar durduruldu. Köye ayrıca çok sayıda ambulans sevkedildi.

TERKEDİLEN ARAÇTA 150 KİLO BOMBA

PKK’lıların Mardin’in Seyhan Jandarma Karakolu kontrol noktasına yakın yerde terk ettikleri araçta bomba uzmanları arama yaptı. Karayolu her iki yönde trafiğe kapatılarak yapılan aramada, araçta tüplere bağlanmış ve patlatılmaya hazır durumda 150 kilo bomba bulundu. Bölgede bomba imha ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.