Medeniyetler Korosu’ndan Barış Rüzgarı

“BARIŞIN RENKLERİ” ETKİNLİĞİNDE MEDENİYETLER KOROSU RÜZGARI

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Yenimahalle Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen “Barışın Renkleri” etkinliği 2 Kasım Çarşamba günü Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen etkinliğe, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve eşi Azize Yaşar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, CHP Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, şair- yazar Sunay Akın ile çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

MEDENİYETLER KOROSU YENİMAHALLE’DE MUHTEŞEM GECE YAŞATTI

Şair-Yazar Sunay Akın’ın sunduğu barış temalı programda, Musevi, Hristiyan ve Müslüman din adamları ile farklı meslek ve mezheplere mensup kişilerin gönüllü olarak oluşturduğu koro, gecede 6 farklı medeniyete ait birbirinden güzel ezgileri seslendirdi.

“BÜTÜN MEZHEPLER VE MESLEK GRUPLARINDAKİ KİŞİLERİN SESLENDİRDİKLERİ ESERLER OLAĞANÜSTÜ NİTELİKTE”

Salonu dolduran binlerce Yenimahalleli'yi selamlayan Kılıçdaroğlu, “Türkülerin dili ezgilerindedir. Bütün mezhepler ve meslek gruplarındaki kişilerin seslendirdikleri eserler olağanüstü nitelikte. Türküler ve espriler muhteşem. Bu koroyu Türkiye’ ye kazandıran Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve bu güzel buluşmayı bize sağlayan Yenimahalle Belediye Başkanımıza yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

“BİRBİRİMİZDE ORTAK PAYDALARIMIZI GELİŞTİRİP, ORTAK AMAÇLAR ETRAFINDA BİR ARAYA GELDİĞİMİZDE HER TÜRLÜ ZORLUĞUN ÜSTESİNDEN GELEBİLİRİZ”

Farklı mezheplerin birlik ve beraberlik içerisinde kardeşçe yaşanmasının örnek alınması gerektiğini vurgulayan Başkan Yaşar, “Dini inançlar kalbi ve kişisel tercihlerdir. Herkesin inancı kendisine ait ve özeldir. Birbirimizde ortak paydalarımızı geliştirip, ortak amaçlar etrafında bir araya geldiğimizde her türlü zorluğun üstesinden gelebiliriz. Her inanç iyi insan olmayı emreder, barışı emreder. Hatay’da barışın ve hoşgörünün temelini sağlam temeller üzerine kuran Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a ve eşsiz eserleri ile bizlere muhteşem bir gece yaşatan Medeniyetler Korosu’na teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“YÖNÜ ANKARA’YA DÖNÜK OLAN VE YÜREĞİNDE BAYRAK SEVGİSİ OLAN HERKES BİZİM MAKBULÜMÜZDÜR”

Türk Bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti ve Gazi Mustafa Atatürk’ün kazanımlarının önemine değinen Başkan Savaş, “Yönü Ankara’ya dönük olan ve yüreğinde bayrak sevgisi olan herkes bizim makbulümüzdür. Ayrışmak, ayrı tonlardan bahsetmek ve ayrı tonları ön plana çıkartmak bayrağımıza da, bütünlüğümüze de, cumhuriyetimize ve bizlerin birlikteliğini sağlayan bağımsızlığı ve cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ruhuna da gerçekten ihanettir” dedi.

“MEDENİYETLER KOROSU, DIŞARIDA OLUŞTURULMAYA ÇALIŞAN ALGININ AKSİNE HATAY’DA SEVGİ, BARIŞ, HUZUR VE HOŞGÖRÜ VE KARDEŞLİĞİN OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA HALKA GÖSTERMİŞ OLDU”

Hatay’ın renkli mozaiğini seslendirilen ezgiler ile Başkentlilerin beğenisine sunulduğunu dile getiren Başkan Savaş, “Hatay’ın kalbini, nefesini, kardeşliğini ve barış zihniyetini Ankara’ya taşıyarak, içerisinde her türlü din, mezhep ve etnik unsuru barındıran sözleri ile hazırlanmış ilahileri, ezgileri ve halk türkülerini seslendiren Medeniyetler Korosu bizlere muhteşem bir gece yaşattı. Medeniyetler Korosu seslendirdiği ilahilerle, dışarıda oluşturulmaya çalışan algının aksine Hatay’da sevgi, barış, huzur, hoşgörü ve kardeşliğin olduğunu bir kez daha burada halka göstermiş oldu. Bu güzel gecemizde bizleri onurlandıran Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na, Medeniyetler Korosu’na ve Sunay Akın’a teşekkür ederim.

Şef Yılmaz Özfırat yönetimindeki muhteşem koro, salonu hınca hınç dolduran konuklarla birlikte 10. Yıl Marşı’nı söyleyerek konserine son verdi. Program sonunda Kılıçdaroğlu ve Yaşar, Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran’a, Sunay Akın’a, Başkan Lütfü Savaş’a ve Şef Yılmaz Özfırat’a plaket ve çiçek takdim etti.