03 Aralık 2020 Perşembe
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
7 Kasım 15:08
Yorum Yok
1095
Menfaatler mi? Değerler mi?

Menfaatler mi? Değerler mi?

İnsanların yaşamlarını şekillendiren değerleri vardır. Bu değerler, inanç, gelenek, örf ve adet gibi unsurlardan oluşur. Bunlar içinde en önemli olanı inançtır. İster ilahi ister beşeri dinler olsun, her dinin var olan kuralları müntesiplerinin huzurlu ve mutlu bir hayat yaşamaları içindir.

 

Deneme yanılma yöntemiyle oluşturulmuş olan gelenek, örf ve adetler de inanılan dinin kurallarına ters düşmedikçe yaşam alanı bulur ve o toplumun hayatının şekillenmesine katkı sağlar.
Bir toplumun alimleri, amirleri ve tacirleri ahlaklı ve iyi olursa, o toplum uzun süre ayakta kalır. Belirtilen guruptaki insanların iyi ve ahlaklı olmaları inançlarından ve buna bağlı olan değerlerinden beslenmeleriyle olur. Alimleri ahlaklı olan bir toplum, ilim, irfan ve güzellikler sahibi olur. Amirleri iyi olan bir toplumda adalet bulunur ve insanlar güven içerisinde yaşadıklarına inanırlar. Tacirleri imanlı olan bir toplum da helal rızıkla beslendiğine inanır.
Bir toplumun şekillenmesini değerler sağlıyorsa, o toplumda dostluklar oluşur. Ama toplumların hayat akışı menfaatlere göre şekilleniyorsa, o toplumlarda da düşmanlıklar çoğalır. Menfaatlerin başladığı yerde dostluklar biter, değerler buharlaşır, ahlak zayıflar. İnsanların birbirlerini sevmesi ve sayması, bunları yaparken de hiç bir menfaat beklentisi içinde olmaması çok önemlidir.
Günümüzde, insanların maddi menfaatler için birbirleriyle ilişki kurdukları ve çıkarları doğrultusunda dostluklar inşa ettikleri görülmektedir. Bu yaklaşımın hakim olduğu toplumlarda hırsızlık, yolsuzluk ve diğer olumsuzluklar eksik olmaz. Herkes birbirinden şikayetçi ve çoluk çocuğundan da rahatsız olur. Böyle bir toplumsal yapı manevi gıdadan yoksun insanlardan oluşmuştur.
Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde, “yapamadıklarınızı neden söylüyorsunuz” uyarısında bulunmuştur. İnsanların söylemleri ile eylemleri örtüşmüyorsa, o toplumda ilişkiler menfaatler ve çıkarlar üzerine kurulmuştur. Bu anlayış üzerine kurulmuş dostluklar zamanla düşmanlıklara dönüşecektir. Menfaatleri bittiği, çıkarların sona erdiği noktadan itibaren dostlukların yerini düşmanlıklar alacaktır. Menfaatler söz konusu olunca, çok küçük çıkarlar için bile insanlar birbirlerinin kalplerini kırmakta, birbirlerini incitmekten de rahatsız olmamaktadır.
Geçmişte inancının gereklerini yaşamak için aynı dava etrafından buluşan ve bütünleşen, bunu ideal haline getiren dostların, düşüncelerini oluşturan zihniyet belirleyici olma mevkiine geldiğinde birbirlerine küs hale gelebilmektedirler. Geçmişteki dostluklar, elde etmeyi düşündükleri menfaatlerden dolayı küslüğe, hatta düşmanlığa dönüşebiliyor. Menfaatler ve çıkarlar söz konusu olduğunda değerler buharlaşabiliyor, ahlaki anlayışlar zayıflayabiliyor, böylece de ihlaslı dostluklar ya takiyyeci bir dostluk ya da düşmanlık meydana getiren davranışlara neden olabiliyor.
Hiçbir zaman dünyalık menfaatler inançlı insanların yaşam değerlerini bozmamalı, dostlukları düşmanlıklara dönüştürmelidir.

İbrahim Gül

 

ibrahim-gul

Bir Yorum Yazın

İbrahim Gül

  • Yazar Email: ibrahim@iskenderunpost.com

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Bağışıklığınızı Güçlü Tutun

KIŞ MEVSİMİNDE METABOLİZMA VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÖNERİLERArtan duygusal yeme atakları, kendini sürekli yorgun hissetme durumu, azalan hareketsizlik ve beraberinde gelen... Devamı..

BAŞKAN SAVAŞ’A BİR ÖDÜL DAHA

BAŞKAN SAVAŞ “YILIN BÜYÜKŞEHIR BELEDİYE BAŞKANI” SEÇİLDİ“HATAY’IN NERESİNE DOKUNURSANIZ TARİH FIŞKIRIR”Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Özelkalem Dergisi tarafından bu... Devamı..

Güven’den “Dünya Engelliler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, engellilerin haklarını elde etmeleri, sosyal hayata iştirak... Devamı..

Sokağa Çıkma Yasağı

Hafta içi sokağa çıkma yasağı var mı? 30 Kasım sokağa çıkma yasağı var mı? Sorularının yanıtlarını sıklıkla araştırmaya başladı. Günlük corona vaka... Devamı..

FLAŞ!DÜNYA BU VİRÜSÜ KONUŞUYOR

Dünya bu son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs yine mutasyona uğradı, 17 milyon vizon öldürülecek…Dünya Danimarka’dan gelen son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs salgını... Devamı..

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: