20 Eylül 2020 Pazar
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
7 Kasım 15:08
Yorum Yok
1026
Menfaatler mi? Değerler mi?

Menfaatler mi? Değerler mi?

İnsanların yaşamlarını şekillendiren değerleri vardır. Bu değerler, inanç, gelenek, örf ve adet gibi unsurlardan oluşur. Bunlar içinde en önemli olanı inançtır. İster ilahi ister beşeri dinler olsun, her dinin var olan kuralları müntesiplerinin huzurlu ve mutlu bir hayat yaşamaları içindir.

 

Deneme yanılma yöntemiyle oluşturulmuş olan gelenek, örf ve adetler de inanılan dinin kurallarına ters düşmedikçe yaşam alanı bulur ve o toplumun hayatının şekillenmesine katkı sağlar.
Bir toplumun alimleri, amirleri ve tacirleri ahlaklı ve iyi olursa, o toplum uzun süre ayakta kalır. Belirtilen guruptaki insanların iyi ve ahlaklı olmaları inançlarından ve buna bağlı olan değerlerinden beslenmeleriyle olur. Alimleri ahlaklı olan bir toplum, ilim, irfan ve güzellikler sahibi olur. Amirleri iyi olan bir toplumda adalet bulunur ve insanlar güven içerisinde yaşadıklarına inanırlar. Tacirleri imanlı olan bir toplum da helal rızıkla beslendiğine inanır.
Bir toplumun şekillenmesini değerler sağlıyorsa, o toplumda dostluklar oluşur. Ama toplumların hayat akışı menfaatlere göre şekilleniyorsa, o toplumlarda da düşmanlıklar çoğalır. Menfaatlerin başladığı yerde dostluklar biter, değerler buharlaşır, ahlak zayıflar. İnsanların birbirlerini sevmesi ve sayması, bunları yaparken de hiç bir menfaat beklentisi içinde olmaması çok önemlidir.
Günümüzde, insanların maddi menfaatler için birbirleriyle ilişki kurdukları ve çıkarları doğrultusunda dostluklar inşa ettikleri görülmektedir. Bu yaklaşımın hakim olduğu toplumlarda hırsızlık, yolsuzluk ve diğer olumsuzluklar eksik olmaz. Herkes birbirinden şikayetçi ve çoluk çocuğundan da rahatsız olur. Böyle bir toplumsal yapı manevi gıdadan yoksun insanlardan oluşmuştur.
Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde, “yapamadıklarınızı neden söylüyorsunuz” uyarısında bulunmuştur. İnsanların söylemleri ile eylemleri örtüşmüyorsa, o toplumda ilişkiler menfaatler ve çıkarlar üzerine kurulmuştur. Bu anlayış üzerine kurulmuş dostluklar zamanla düşmanlıklara dönüşecektir. Menfaatleri bittiği, çıkarların sona erdiği noktadan itibaren dostlukların yerini düşmanlıklar alacaktır. Menfaatler söz konusu olunca, çok küçük çıkarlar için bile insanlar birbirlerinin kalplerini kırmakta, birbirlerini incitmekten de rahatsız olmamaktadır.
Geçmişte inancının gereklerini yaşamak için aynı dava etrafından buluşan ve bütünleşen, bunu ideal haline getiren dostların, düşüncelerini oluşturan zihniyet belirleyici olma mevkiine geldiğinde birbirlerine küs hale gelebilmektedirler. Geçmişteki dostluklar, elde etmeyi düşündükleri menfaatlerden dolayı küslüğe, hatta düşmanlığa dönüşebiliyor. Menfaatler ve çıkarlar söz konusu olduğunda değerler buharlaşabiliyor, ahlaki anlayışlar zayıflayabiliyor, böylece de ihlaslı dostluklar ya takiyyeci bir dostluk ya da düşmanlık meydana getiren davranışlara neden olabiliyor.
Hiçbir zaman dünyalık menfaatler inançlı insanların yaşam değerlerini bozmamalı, dostlukları düşmanlıklara dönüştürmelidir.

İbrahim Gül

 

ibrahim-gul

Bir Yorum Yazın

İbrahim Gül

  • Yazar Email: ibrahim@iskenderunpost.com

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: