29 Şubat 2020 Cumartesi
  • ISKENDERUN
    ISKENDERUN Hava Durumu
7 Kasım 15:08
Yorum Yok
940
Menfaatler mi? Değerler mi?

Menfaatler mi? Değerler mi?

İnsanların yaşamlarını şekillendiren değerleri vardır. Bu değerler, inanç, gelenek, örf ve adet gibi unsurlardan oluşur. Bunlar içinde en önemli olanı inançtır. İster ilahi ister beşeri dinler olsun, her dinin var olan kuralları müntesiplerinin huzurlu ve mutlu bir hayat yaşamaları içindir.

 

Deneme yanılma yöntemiyle oluşturulmuş olan gelenek, örf ve adetler de inanılan dinin kurallarına ters düşmedikçe yaşam alanı bulur ve o toplumun hayatının şekillenmesine katkı sağlar.
Bir toplumun alimleri, amirleri ve tacirleri ahlaklı ve iyi olursa, o toplum uzun süre ayakta kalır. Belirtilen guruptaki insanların iyi ve ahlaklı olmaları inançlarından ve buna bağlı olan değerlerinden beslenmeleriyle olur. Alimleri ahlaklı olan bir toplum, ilim, irfan ve güzellikler sahibi olur. Amirleri iyi olan bir toplumda adalet bulunur ve insanlar güven içerisinde yaşadıklarına inanırlar. Tacirleri imanlı olan bir toplum da helal rızıkla beslendiğine inanır.
Bir toplumun şekillenmesini değerler sağlıyorsa, o toplumda dostluklar oluşur. Ama toplumların hayat akışı menfaatlere göre şekilleniyorsa, o toplumlarda da düşmanlıklar çoğalır. Menfaatlerin başladığı yerde dostluklar biter, değerler buharlaşır, ahlak zayıflar. İnsanların birbirlerini sevmesi ve sayması, bunları yaparken de hiç bir menfaat beklentisi içinde olmaması çok önemlidir.
Günümüzde, insanların maddi menfaatler için birbirleriyle ilişki kurdukları ve çıkarları doğrultusunda dostluklar inşa ettikleri görülmektedir. Bu yaklaşımın hakim olduğu toplumlarda hırsızlık, yolsuzluk ve diğer olumsuzluklar eksik olmaz. Herkes birbirinden şikayetçi ve çoluk çocuğundan da rahatsız olur. Böyle bir toplumsal yapı manevi gıdadan yoksun insanlardan oluşmuştur.
Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde, “yapamadıklarınızı neden söylüyorsunuz” uyarısında bulunmuştur. İnsanların söylemleri ile eylemleri örtüşmüyorsa, o toplumda ilişkiler menfaatler ve çıkarlar üzerine kurulmuştur. Bu anlayış üzerine kurulmuş dostluklar zamanla düşmanlıklara dönüşecektir. Menfaatleri bittiği, çıkarların sona erdiği noktadan itibaren dostlukların yerini düşmanlıklar alacaktır. Menfaatler söz konusu olunca, çok küçük çıkarlar için bile insanlar birbirlerinin kalplerini kırmakta, birbirlerini incitmekten de rahatsız olmamaktadır.
Geçmişte inancının gereklerini yaşamak için aynı dava etrafından buluşan ve bütünleşen, bunu ideal haline getiren dostların, düşüncelerini oluşturan zihniyet belirleyici olma mevkiine geldiğinde birbirlerine küs hale gelebilmektedirler. Geçmişteki dostluklar, elde etmeyi düşündükleri menfaatlerden dolayı küslüğe, hatta düşmanlığa dönüşebiliyor. Menfaatler ve çıkarlar söz konusu olduğunda değerler buharlaşabiliyor, ahlaki anlayışlar zayıflayabiliyor, böylece de ihlaslı dostluklar ya takiyyeci bir dostluk ya da düşmanlık meydana getiren davranışlara neden olabiliyor.
Hiçbir zaman dünyalık menfaatler inançlı insanların yaşam değerlerini bozmamalı, dostlukları düşmanlıklara dönüştürmelidir.

İbrahim Gül

 

ibrahim-gul

Bir Yorum Yazın

İbrahim Gül

  • Yazar Email: ibrahim@iskenderunpost.com

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

TGK Genel Başkanı’ndan Savaş’ Ziyaret

TGK Genel Başkanı Kasım BAĞDU HBB Başkanı Lütfü SAVAŞ ile Görüştü Türkiye Gençlik Konseyi Genel Başkanı Kasım BAĞDU Hatay Büyük Şehir Belediye... Devamı..

İTSO ve Lise Ortaklığı Projesi

İskenderun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığıyla ‘Benim Okulum Benim Sanayim” projesi hayata geçiriliyor. İskenderun Mesleki... Devamı..

Başkan Tosyalı Çınarlı’da

BAŞKAN FATİH TOSYALI: ÇINARLI’YA ÇOK AMAÇLI SALON YAPILACAK -BAŞKAN FATİH TOSYALI’DAN ÇINARLI’YA ÇOK AMAÇLI SALON MÜJDESİ İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı,” İskenderun... Devamı..

Başkan Savaş’a Ödül

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Arsuz Turizm ve Kültür Derneğinin düzenlediği “2019 Yılının En”leri ödül törenine katıldı. Her yıl... Devamı..

Hatay Masa Tenisinde Başarı

Hatay Gençlik ve Spor masa tenisi antrenörü Özlem Sevinçli Şahin Hatay adına masa tenisi yarışmasında derece elde edildiğini açıkladı. Antrenör Şahin; “22-23... Devamı..

Trafik Üzerine İstişare Toplantısı

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden’ in Başkanlığı’ nda “Trafik Kural İhlali ve Kazaların Önlenmesi” temalı istişare toplantısı icra edildi. 21 Şubat 2020 Cuma... Devamı..

Tosyalı: Tesis Açılıyor

BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI: “1’NOLU SOSYAL TESİS YENİLENEN YÜZÜYLE KISA BİR SÜRE SONRA HİZMETE AÇILACAK” İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, 1 No’... Devamı..

İTSO’da Kent Konseyi Çalışması

İskenderun Belediye Meclisi, Kent Konseyi kurulmasıyla ilgili çalışmalar kapsamında İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Haber Tarihi:... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: