27 Kasım 2020 Cuma
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
2 Aralık 16:03
Yorum Yok
2189
“Mete Aslan CHP Adayı!”

“Mete Aslan CHP Adayı!”

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer, CHP’nin Washington gezisine eşlik ederek izlenimlerini ve edindiği bilgileri aktardı. CHP’nin Hatay ve Adana’da büyük sürprize hazırlandığını iddia eden Utku Çakırözer, İskenderun’da Mete Aslan’ın aday gösterileceğini iddia etti!

 

İŞTE UTKU ÇAKIRÖZER’İN O YAZISI:

 

Hatay’da Sağcı aday
Dün arkadaşımız Ayşe Sayın’ın da ortaya koyduğu gibi, CHP kazanma şansını artıracağına inandığı yerlerde yelpazenin ‘sağındaki’ isimlere kapılarını açmada tereddüt göstermeyecek. Bunun kamuoyunda çok ses getirecek iki örneğini bu yolculukta öğrendim: Hatay ve Adana.
CHP’nin geleneksel olarak Alevi kökenli seçmenlerden aldığı oy Hatay’da seçim kazanmasına yetmiyor. Kılıçdaroğlu bu kez AKP’nin karşısına Sünni kökenli ve geçmişte DP’den belediye başkanlığı yapan bir ismi çıkaracak. CHP’nin Hatay adayının eski İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan olmasına kesin gözüyle bakılıyor.
CHP benzer bir hamleyi de Alevi kesimlerin desteğini aldığı Sivas’ta yaparak Sünni bir adayla oylarını daha da artırmaya çalışacak. Adayı Prof. Gülümser Heper olacak.
Bursa’da ise tercih, geçmişte DYP’de siyaset yapan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Necati Şahin olacak.

 

Durak’a ‘koşullu’ adaylık
Kılıçdaroğlu’nun “kazanacak isim” arayışı nedeniyle “ince taktik” izlediği bir büyük il de Adana. Yıllardır hep sağ partilerden (AKP, MHP, ANAP) belediye başkanı seçilen Aytaç Durak hâlâ güçlü bir isim. Anketlere göre CHP aday adaylarının hiçbirinin kişisel popülaritesi Durak’a erişemiyor. Ancak hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle CHP örgütü Durak’a çok soğuk bakıyor.
Kılıçdaroğlu seçimi kazanmak için Durak’ı istiyor, diğer yandan ise kamuoyu ve tabanda olumsuz bir algı oluşmaması çabasında. Bunun için bir “hibrid çözüm” yaratmışlar.
Durak CHP’den aday gösterilecek. Seçilmesi halinde ise yardımcıları CHP yönetimi tarafından belirlenecek ve tüm icraatları çok sıkı parti denetimi altında tutulacak. CHP lideri ilk kez Adana’da uygulayacağı bu modeli merkez ya da sağdan aday göstereceği başka seçim bölgelerini de kullanmayı düşünüyor.

 

mete-aslan-chp-adayi

Bir Yorum Yazın

Diğer “KÜÇÜK MANŞETLER ” Haberleri

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

Nevzat Güneş’ ten Özçelik-İş’e Ziyaret

Halkın Huzur ve Güvenliği Ortak Paydamız İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, Özçelik İş Sendikası’nı ziyaret ederek yeni binayı gezdi, hayırlı olsun... Devamı..

HBB’den Fidan Dikimi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Arsuz’da fidan dikimi yaptı. Arsuz ilçesinde meydana gelen son yangınlar nedeniyle Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın talimatlarıyla Belediye... Devamı..

Savaş’tan Yılmaz’ a Ziyaret

HATAY BŞB BAŞKANI LÜFTÜ SAVAŞ’TAN,   ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ’A ZİYARET  BAŞKAN YILMAZ; “ HATAY İÇİN, ANTAKYA İÇİN BİRLİK BERABERLİĞE   SİYASET ÜSTÜ... Devamı..

Başkan Güngör’den Açıklama

Hak iş Hatay il başkanı veÖzçelik iş İskenderun şube başkanı Mehmet Güngör açıklamalarda bulundu. Başkan Güngör; “Torba yasa teklifinde bulunan belirli iş... Devamı..

Kara Gün Dostu Abdülkerim Güven

AK Parti İskenderun ilçe başkanı Abdülkerim Güven yangından zarar gören bölge vatandaşlara destek çıktı. Başkan Güven yaptığı açıklamada; “AZGANLIK, SARISEKİ VE AKARCA’... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: