MİT ALARMDA! Hatay’a gelen 25 araç kayıp!

MİT’in, İstanbul ve farklı şehirlerden alınarak benzer plakalarla Hatay’a götürülen 25 kamyonet ve panelvanın peşine düştü. İddiaya göre, araçlar bombalama eyleminde kullanılacak


Suriye’de iç savaş devam ederken, bölgede faaliyet gösteren grupların Türkiye’ye yönelik muhtemel eylem planlarını mercek altına alan istihbarat ve güvenlik birimleri ‘klonlanmış plaka takan şüpheli çalıntı kamyonetlerin peşine düştü.

Milliyet’in kaynak belirtmediği iddiasına göre, jandarma birimleri, İstanbul’dan çalınan birbirine benzer kamyonet ve panelvan tipi araçların klonlanmış plakalar takılayarak Bolu-Ankara-Aksaray-Adana üzerinden Hatay’a götürüldüğünü tespit etti.

Kamera kayıtlarındaki incelemelerde, Konya Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şubesi’ne kayıtlı bir açık kasa kamyonete ait plakayı taşıyan 6 farklı aracın görüntülerine ulaşıldı. Bu durum üzerine MİT devreye girdi.

Jandarma ve MİT’in ortak çalışmaları sonrasında, İstanbul Emniyeti Trafik Tescil Şubesi’ne kayıtlı 4 farklı plakayı kullanan 14 farklı kamyonetin, Ankara Emniyeti Trafik Tescil Şubesi’ne kayıtlı iki ayrı araca ait plakayı kullanan 5 aracın, ‘klonlanmış’ olarak aynı güzergâhı kullanarak Hatay’a gittiği belirlendi.

Yapılan araştırmalarda, plakaları klonlanmış toplam 25 kamyonet ve panelvan tipi aracın hiçbirininHatay’dan geri dönüş yapmadığını tespit eden güvenlik birimleri alarma geçti.

 

Bu gelişmeler sonrasında MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı kısa süre önce yurt genelindeki ünitelerine uyarı yazısı gönderip gelişmeler hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Bu gelişmelerin MİT tarafından başta Başbakanlık olmak üzere Genelkurmay Başkanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’na da bildirildiği öğrenildi. Yapılan tespitler sonrasında uyarı yazısı gönderilen 81 kentteki tüm güvenlik birimleri kendi sorumluluk bölgelerindeki önlemlerini artırıp kayıp kamyonetlerin peşine düştü.

 

hataya-gelen-25-arac-kayip