Mursaloğlu’ndan Tayfur Sökmen Açıklaması

Hatay’ ın ilk ve tek Cumhurbaşkanı olan Tayfur Sökmen’ e karşı KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ nın sözlerine karşın açıklama yapan Ailesi tepki gösterdi.

Mehmet Mursaloğlu; “KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, önceki gün bir İngiliz yayın organına verdiği mülakatta kullandığı cümleler, sadece şahsımı değil, tüm Hataylıları ziyadesiyle üzmüştür. Bugün Atatürk’ün en güvendiği isimlerden Tayfur Sökmen’in devlet geleneklerine olan bağlılığı göz önüne alındığında “Tayfur Sökmen gibi olmak” şüphesiz ki bir onurdur. Çünkü O öncelikle Milli bir kahramandır, Atatürk’ün en güvendiği isimlerden biridir, yürekli bir devlet adamıdır, Fransızlara karşı verdiği bağımsızlık mücadelesiyle takdire şayan bir liderdir. En önemlisi de Tayfur Sökmen, Hatay Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanı iken sürekli olarak Atatürk ile irtibatta kalmış, Ulu Önder’in talimatlarını birer birer yerine getirmiş böylelikle Hatay’ın anavatana katılması noktasında oldukça önemli bir görevi onurla ifa etmiştir.
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı verdiği mülakatta ise KKTC’ne yavruvatan denilmesine talihsiz bir şekilde şiddetle karşı çıkmaktadır. Ayrıca “Ben Tayfur Sökmen gibi olmam” diyebilme gafletine düşmüştür.
Bildiğim kadarıyla bu durum KKTC Cumhurbaşkanı için ilk değildir. Daha önce de ülkemizin sınır ötesi operasyonlarıyla ilgili eleştiri dozunu aşıcı söylemlerde bulunmuştur.
Ne tesadüftür ki Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bu açıklamaları yaptığı tarihten hemen hemen iki ay sonra yani 26 Nisan tarihinde KKTC’de seçimler gerçekleştirilecektir.
Çeyrek asırdan fazla bir süredir KKTC’nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün korunması hususunda büyük mücadeleler veren, uluslararası platformlarda şiddetle bu akdi savunan Türkiye’ye ve Türkiye’nin yetiştirdiği bir asil evladına dil uzatmak, karşı çıkmak ya da belli bir amaç için ifade biçimselliği bulunmayan sözler sarfetmek elbette ki yakışıkalmamıştır. Bahse konu olan “Vatandır, vatan toprağıdır.” Bu yüzden büyük bir onur ve gurur ile söylüyorum ki;

BİR DEĞİL BİN, YÜZ BİN TAYFUR SÖKMENİZ…” dedi.