Nuri Üysen Ortaokulu Youth in Action Etkinliği

Avrupa Birliği ve Türk Ulusal Ajansı tarafından Erasmus+ Gençlik Projeleri kapsamında desteklenen, gençlere ve yerel halktan insanlara gönüllülük bilincini aşılayarak, gönüllü çalışan kişi sayısını artırarak paylaşımcılığı desteklemek ve sosyal yaşamı iyileştirmek konulu, “Youth in Action” (Gençlik Harekette) isimli Gençlik Değişimi projesi 24 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Hatay ili İskenderun İlçesinde gerçekleştirilmiştir.

Türkiye başta olmak üzere Bulgaristan, Letonya, İtalya ve Hırvatistan’dan toplam 42 katılımcının yer aldığı Projede gençlerin ve yerel halkın sorumluluk bilincini, empati duygularını ve çevreye olan duyarlılıklarını geliştirerek gönüllülük bilincini arttırmayı hedefleyen Program süresince yerel halkta ve diğer gençlerde bu hedefler üzerine farkındalık yaratmak isteyen katılımcılar bu tarz çalışmaların Avrupa’nın her yerinde yaygınlaştırılması konusuna dikkat çektiler.

Proje etkinlikleri kapsamında İskenderun Nuri Üysen Ortaokulunu ziyaret eden katılımcı gençler öğrencilerle sanatsal ve sportif aktiviteler gerçekleştirerek öğrencilerin gönüllülük bilincini geliştirmelerinde ve onları gönüllü olmaya teşvik konusunda yardımcı oldular Okul Aile Birliğinin hazırlamış olduğu yöresel yiyecekleri tadarak kültürümüz ve mutfağımız hakkında bilgi sahibi olan misafir gençler hazırlanan programda halk oyunları kulübünün geleneksel dans gösterisine katılımcılarımız da dahil olarak eğlenceli vakit geçirdiler.

Bunun yanı sıra okul müdürü Zeyid Doğan misafirlere hitaben yapmış olduğu kısa konuşma da: ‘ Türkiye’nin yönü her zaman Batı’ya dönük olmuştur. Avrupa ile tarihi derin ve zengin tecrübeye dayanan ilişkilerimiz mevcut. Bu ilişkilerin derinleşerek sürmesini istiyoruz. Bu projede bu amaca hizmet ettiği için severek kabul ettik. Bu tür projelerin devam etmesini diliyorum.’ Diyerek katılımcıları selamladı.

Proje boyunca kültürel geceler ve yapılan etkinler sayesinde farklı kültürleri de yaşayarak öğrenme imkanı bulan gençler ön yargılarını kırarak ulus ötesi arkadaşlıklar kurmaktadırlar. Katılımcılar proje bitiminde kazanımlarını belgeleyen Youthpass sertifikası alacaklardır.