Kapat

O ARTIK BAŞKAN

Türkiye Halkoylamasında EVET Verdi

“Millet liderini ‘Başkan’lığa taşıdı. Prangalar kırıldı, yükseliş devri başladı. 10 büyük ekonomiden biri olmak için emin adımlarla ilerliyoruz.”

Millet kararını istikrardan yana kullandı, liderini ‘Başkan’lığa taşıdı. 55 milyon seçmen, 15 yıldır ülkeyi yöneten AK Parti’ye ve ‘Başkanlık’ sistemine güvenini ortaya koydu.
Evet’in oranı yüzde 51,4 olurken ‘Hayır’ın ise yüzde 48,6’da kaldı. Sandıktan çıkan sonuç Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasındaki bir engeli daha kaldırdı.
15 Temmuz ‘diriliş’ti; 16 Nisan ise vesayet odaklarının tarihe gömüldüğü, yükselişin başladığı gün oldu. Türkiye, aydınlık yarınlara artık çok daha güvenli bir şekilde ilerliyor.
7 Haziran seçiminde harekete geçen ancak sonuç alamayan şer cephesi yine hezimete uğradı. “Erdoğan’ı başkan yaptırmayacağız” sloganı atan PKK’nın siyasi kolu olan HDP’nin başındaki Selahattin Demirtaş sonuçları cezaevinden izlerken, ‘Hayır’ın sahadaki görünen yüzü olan CHP ve onun lideri Kemal Kılıçdaroğlu 8. yenilgisini aldı.
Referandumda İstanbul başta olmak üzere, birçok ilde kıran kırana yarış yaşandı. İstanbul’da ve Ankara’da evet ve hayır oranları dakika dakika değişkenlik gösterdi.
Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi için en yüksek evet oyu yüzde 81 ile Bayburt’tan çıktı. Tunceli ise yüzde 80 ile en yüksek ‘Hayır’ oyunun verildiği il oldu.
DOĞU’DA EVET PATLAMASI
Güneydoğu illerinden Diyarbakır’da hayır oyları yüzde 67.4, evet oyları ise yüzde 32.5 olarak gerçekleşti. 1 Kasım seçimlerinde AK Parti Diyarbakır’da yüzde 22.3 oy almıştı.  Diyarbakır’da Evet oylarının AK Parti’nin 1 Kasım’da aldığı oy oranının 10 puan üzerinde çıkması dikkat çekti.
Batman, Bitlis, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van gibi illerde de evet oylarının oranı AK Parti’nin 1 Kasım’da aldığı oy oranının üzerinde gerçekleşti. MHP’nin oy oranının çok düşük olduğu bölge illerinde HDP’li seçmenden en az yüzde 10 civarında evet oyu geldiği tahmini yapılıyor.
İZMİR YÜZDE 68 HAYIR
Genel ve yerel seçimlerde hep konuşulan sahiller ise tercihini “hayır”dan yana kullandı. İzmir, Aydın, Muğla, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Antalya, Mersin’de hayır oyları yarışı önde bitirdi. CHP’nin kalesi konumundaki İzmir’de ‘hayır’ oyları yüzde 68,37 oldu.  Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi konusunda Evet yönünde kampanya yürüten AK Parti ile MHP’nin 1 Kasım’da aldığı toplam oy yüzde 61.5 olmuştu. Evet cephesi, bu orandan yola çıkıldığında yaklaşık 10 puanlık bir fire vermiş durumda. Siyasi uzmanlar, kaybın büyük bölümünün MHP tabanından kaynaklandığını dile getiriyor.

REKLAM

Yorumlar
Yorumlar kapalı.

POPÜLER HABERLER

G-53F57T8SKC