29 Şubat 2020 Cumartesi
  • ISKENDERUN
    ISKENDERUN Hava Durumu
20 Ağustos 10:19
Yorum Yok
787
Obezite’de Mide Balonu

Obezite’de Mide Balonu

OBEZİTE İLE MÜCADELEDE MİDE BALONU UYGULAMASI
Obeziteyle mücadelede uygulanan yöntemlerden ‘mide balonu’ hakkında bilgiler veren İskenderun Gelişim Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Pişkinpaşa, mide balonu işlemi sonucu, diyetisyen takibiyle 20 ile 25 kadar kilo verilebildiğini ve obezitenin sebep olduğu sağlık sorunlarının önüne geçilebildiğini belirtti.
“Mide balonu uygulaması bir ameliyat değildir”
Mide balonu uygulaması hakkında bilgiler veren Op. Dr. Metin Pişkinpaşa, “Mide balonu, midenin fundus denilen üst bölgesine endoskopi ile yerleştirilir. Bu balonun hacimsel varlığı, tokluk hissi yaratır. Mide balonu, doğal olarak acıkmadan, az yiyerek, rahat kilo vermeyi sağlar. Mide balonunun mideye yerleştirilmesi, bir ameliyat değildir. Bilinçli sedasyonla, yaklaşık 10 ile 15 dakikada mide balonu mideye yerleştirilir. Bu işlem, hastanede yatış gerektirmediğinden, kişi günlük hayatına kaldığı yerden devam eder. Mide balonunun, mideye yerleştirildikten sonraki hali, yaklaşık 30 gramdır. Bu hafifliğin en önemli avantajı, kişinin midesindeki balonun varlığını hissetmeden, mevcut yaşantısını devam ettirebilmesidir” açıklamasında bulundu.
“Obeziteyi yok ederek, hastalıklarla savaşabilirsiniz”
Mide balonunu, vücut kitle indeksi 25 ve üzeri olan bireylere uyguladıklarını ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Pişkinpaşa, “Mide balonu uygulaması, diyet ve egzersiz uygulamaları sonucunda kilo verememiş olan 18 – 65 yaş arasındaki yetişkinlere geçici süreli uygulanır. Uygulama süresi, 6 – 12 aydır. Ameliyata gerek duyulmayan bir tedavi seçeneği olan mide balonu, aşırı kilolu hastalarda ameliyat esnasında oluşabilecek komplikasyonları azaltmaktadır. Balon, istenildiği zaman çıkarılmaktadır” dedi.

Yorum Kapalıdır.

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

TGK Genel Başkanı’ndan Savaş’ Ziyaret

TGK Genel Başkanı Kasım BAĞDU HBB Başkanı Lütfü SAVAŞ ile Görüştü Türkiye Gençlik Konseyi Genel Başkanı Kasım BAĞDU Hatay Büyük Şehir Belediye... Devamı..

İTSO ve Lise Ortaklığı Projesi

İskenderun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığıyla ‘Benim Okulum Benim Sanayim” projesi hayata geçiriliyor. İskenderun Mesleki... Devamı..

Başkan Tosyalı Çınarlı’da

BAŞKAN FATİH TOSYALI: ÇINARLI’YA ÇOK AMAÇLI SALON YAPILACAK -BAŞKAN FATİH TOSYALI’DAN ÇINARLI’YA ÇOK AMAÇLI SALON MÜJDESİ İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı,” İskenderun... Devamı..

Başkan Savaş’a Ödül

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Arsuz Turizm ve Kültür Derneğinin düzenlediği “2019 Yılının En”leri ödül törenine katıldı. Her yıl... Devamı..

Hatay Masa Tenisinde Başarı

Hatay Gençlik ve Spor masa tenisi antrenörü Özlem Sevinçli Şahin Hatay adına masa tenisi yarışmasında derece elde edildiğini açıkladı. Antrenör Şahin; “22-23... Devamı..

Trafik Üzerine İstişare Toplantısı

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden’ in Başkanlığı’ nda “Trafik Kural İhlali ve Kazaların Önlenmesi” temalı istişare toplantısı icra edildi. 21 Şubat 2020 Cuma... Devamı..

Tosyalı: Tesis Açılıyor

BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI: “1’NOLU SOSYAL TESİS YENİLENEN YÜZÜYLE KISA BİR SÜRE SONRA HİZMETE AÇILACAK” İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, 1 No’... Devamı..

İTSO’da Kent Konseyi Çalışması

İskenderun Belediye Meclisi, Kent Konseyi kurulmasıyla ilgili çalışmalar kapsamında İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Haber Tarihi:... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: