Pilates Topu İle Öğrenciler Daha Başarılı

İstanbul Beyoğlu Ahmet Emin Yalman İlkokulu’nda sınıf öğretmenliği yapan Başak Uysal, daha önce benzerini görmediğimiz bir uygulamayla karşımıza çıktı. Onu sınıfında sıralarda oturan çocuklar yerine pilates topları üzerinde oturan çocuklar var.

Başak öğretmen, öğrencilerden sınıf içinde uzun süre hareketsiz durup ders dinlemeleri istendiği için, öğrencilerin hareketsiz kalmaya odaklanıp derse konsantre olamadıklarını söylüyor. Buna çözüm için de pilates topuyla sınıf içi eğitim projesini hayata geçiriyor. Başak Uysal “Özellikle DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) olan çocuklar için önerilen ‘sınıfta pilates topunda oturma’ uygulamasını hareketli bir sınıfım olduğu için bütün sınıfa uyguladım.” diyerek projesini anlatıyor.

Başak öğretmen sınıfındaki sıraları çıkarıp yerine pilates toplarını yerleştirdikten sonra çocukların derse dikkatlerinin arttığını, yazılarının düzeldiğini ve tüm bunların yanında duruşlarının da düzeldiğini gözlemlemiş.

“Oturdukları halde enerji harcamalarını sağladığı için obeziteyi de azalttığını gözlemledim. Daha mutlu okula geliyor ve dinledikleri şeyi hemen kavrıyorlar. İstediklerinde sandalyeyle değiştirebiliyorlar ve kurallara uyuyorlar.”

Başak Öğretmen, başka bir okulda çalışırken; sınıfındaki öğrencilerinden biri DEHB teşhisi alan ve sınıfta sürekli oturmaktan rahatsız olan bir çocukmuş. O da bu yüzden, onun aldığı özel duyu bütünleme derslerine katılarak özel gereksinimli çocuklar için pilates topunda oturmanın dikkat arttırıcı olduğunu öğrenmiş. Başak öğretmenin sırasız sınıfında, pilates topları üzerinde ders yapan çocuklar artık çok daha mutlu ve başarılı!

Kaynak: Hürriyet