Putin: “Özellikle İskenderun’da ki…”

Türkiye-Rusya 4’üncü Üst Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısı Erdoğan ile Putin başkanlığında yapıldı. Toplantının ardından iki lider baş başa görüştü. Erdoğan ve Putin’İn ikili görüşme sonrası düzenlediği ortak basın toplantısından satır başları:

PUTİN:

– Toplantı çok yapıcı şekilde gerçekleşti. Özellikle sayın Başbakan ile çok kapsamlı bir ikili görüşmede bulunduk. Tabi ki bizim ikili ilişkilerimizin bugünkü durumunu ele aldık. Özellikle şunu vurgulamak isterim, işbirliğimizin esasında karşılıklı yarar ilkesi mevcuttur. Geçen sene ticaret hacmimiz 34 milyar dolara ulaşmıştır. Bu sene küçük bir düşüş söz konusu oldu, bunu aşabiliriz.

– Geçen sene ulaştığımız seviyeye yine ulaşacağız ve 100 milyar dolara ulaşabiliriz. Karşılıklı yatırımlar hacmi de artmaktadır.

– Bizim işbirliğimizin altyapısını geliştirmeye devam ediyoruz. Rusya’dan Türkiye’ye Karadeniz dibinden konulan Mavi Akım Boru Hattı çok olumlu faaliyet gösteriyor. Yakın zamanda anılan boru hattının deniz kısmında çalışmalara başlayacağız. Rus şirketler Türkiye ekonomisini sadece gaz ile değil petrol ile doldurmak için adım atıyorlar. Nükleer santral inşaatının toplam yatırım hacmi 20 milyar dolar olacaktır ve Rusya bu finansmanı sağlamaktadır.
Ayrıca Türkiye’nin önümüzdeki dönemde olacak nükleer alanı için kadro ve personel eğitimi yapmaktayız. Tabii ki bu projeler en önde en güncel ekoloji ve güvenlik standartlarına uygun olacak. Sanayi ve ileri teknoloji alanlarında işbirliğimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

– Özellikle İskenderun’daki demir çelik fabrikasının yenilenmesine büyük para vermiştir. Bizim şirketimiz, Türkiye’deki enerji alanında projeleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Diğer önemli örnek Türkiye’de Gaz markası otomobillerin üretilmesiyle ilgili işbirliğimiz var. Türk şirketler ise Rusya’nın müteahhit sektöründe büyük faaliyet göstermektedir. Soçi’deki olimpiyat tesislerinin inşaatında da yer almaktadır.

– Çok ilginç bir rakamı sizinle paylaşabilirim. Rusya genelinde Türk müteahhitlerin yaptıkları yatırımların toplam maliyeti 50 milyar doları aşmıştır. Bankalar arası işbirliğine katkı sağlayacağız. 2012 yılında Rusya’dan Türkiye’ye 3,6 milyon turist gelmiştir. Öyle gözüküyor ki bu sene yeni bir seviyeye ulaşacağız. Bu sene Rus turistlerin 4 milyonu aşabilir.

SURİYE

– Başbakan Erdoğan ile Ortadoğu ve Suriye’deki durumu değerlendirdik.

– Bazı farklı noktalarımız olabilir. Ama en güncel sorunların çözülmesi için çalışıyoruz. Sonuçta Sayın Başbakan’a ve tüm Türk dostlarımıza çalışmaları için teşekkür ederim.

ERDOĞAN’IN KONUŞMASI

Başbakan Erdoğan sözlerine kendisine ve tüm türk heyetine gösterilen ilgiye teşükker ederk başladı. Erdoğan Kazan’daki uçak kazasında ölenlere rahmet diledi.Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Türkiye-Rusya ilişkilerinde her alanda büyük gelişmeler kaydediyoruz. Dördüncü üst düzey işbirliği toplantısı için biraradayız.Bir yıl öncesine göre çok daha güçlendiğini tespit etmiş bulunuyoruz.Bunun üzerine neler ilave edebiliriz, bunu değerlendirme fırsatımız oldu.Her iki ülkenin siyasi iradesi 2020’de 100 milyar dolarlık ticaret hacmi rakamını hedeflemiş bulunuyoruz. Bunu yakalamakta önümüzde engel görmüyoruz.

İlk nükleer santral işini Rusya ile yapıyoruz. 20 milyar dolarlık bir proje bu. Enerjide diğer alanlarda neler yapabileceğimizi görüştük. Enerji alanında birinci derece ortağımız Rusya…

Müşterek otomobil üretme konusu başka önemli bir konu.

SURİYE’DEKİ DURUM

Ermenistan ve Azerbeycan arasıdaki sorunu değerlendirdik.Suriye’deki durumu konuştuk. 150 bine yakın insan öldrürüldü Suriye’de. Kimyasal silahlarla öldürülen bin 500 kişinin araştırıldığı bir dünyada konvansiyonel silahlarla öldürülen binlerce kişinin araştırılmaması manidar.Temennimiz kalıcı barışın tesisi için biz siyasilerin üstüne düşeni yapmasıdır.

SORU-CEVAP

EXPO için Rusya’yla nasıl bir rekabet öngörüyorsunuz?

PUTİN: En güzel seçenek Yekaterinburg… Düşünüyorum ki sayın başbakan tersini düşünüyordur. Hem İzmir’de hem Yekaterinburg’da bu fuar olursa güzel olur.

ERDOĞAN: En korktuğum şey ikisi birden çıkarsa… Bir karşılıklı işbirliği göstereceğiz. Ama karşılıklı bir rekabet var.

Suriye’ye insani koridorların kurulmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

PUTİN: Esed’le uzun süredir bir temasın yoktu. Geçinlerde konuştuk. kendisi de insani durumdan endişeli ve dikkat ediyor. Bu trajedinin sorumlusu kim? Farklı değerlendirmeler olabilir. Fakat Suriye’de savaşmakta olan aşırı guruplar var. Tabiki masum insanalrın dramlarını unutmamalıyız. Sayın Başbakan ile detaylı bir şekilde görüştük. Sayın Başbakan’ın bu konuda sorunun bu konuyla ilgili endişelerini paylaşıyorum. Sonuç olarak barışın sağlanması lazım. Şu konuda mutabık kaldık ki bizim için uygun olabilecek çözümleri bulmak için çalışmalarımız devam edecek.

Suriye sorunun siyasi çözüm konusunda perspektifleri görmüyorsunuz? Kimyasal silahların yasaklanması sizin Suriye’deki tutumunuz nasıl değişti? Cenevre 2 toplantısının düzenlenmesi konusuna nasıl bakıyorsunuz?

ERDOĞAN: Suriye konusunda ST. Petersburg’dan bir kez daha seslenmek istiyorum. Kimyasal silahlarla 1500 kişi öldü. Konvansiyonel silahlarla 150 bin kişi öldü. Bana göre, sonucu ölüm olan her işlem her atılan adım suçtur. Uçaklarla, helikopterler, toplarla sivil halk öldürülmüştür. Aşırı grupların elinde uzun menzilli silahlar vardır. Fakat bütün camileri, mabetlerin hepsini ne yazıklı yer ile yeksan etmiştir, yakmıştır, yıkmıştır. Ve bunlar konvansiyonel silahlarla yapılmıştır. Lahey’de yargılanmasını gerektiren bir durum oluşmuştur. BMGK bile bu konuda hemfikir olamamıştır. Ne olduysa 150 bin insana olmuştur. Yanan yıkılan Suriye’ye olmuştur. Suriye’de yaşanan bu dramın birinci dereceden sorumlusu rejimdir. Bu insanlar durup dururken bizim ülkemize kaçmıyorlar, Kendi evlerini bırakarak, ölümden kaçıyorlar.

Biz başından beri Cenevre 2’yi destekldik. Ancak ne yazık ki ilk toplantıdan beklenen karşılığı bulamadık. Kaybolan vakitler Suriye’deki rejime zaman kazandırmaktadır. Suriye halkının önünü açalım, kendileri iradesiyle kendi yöneticilerini seçsinler.

PUTİN: Zaman kaybetmemek konusundaki Başbakan’a katılıyorum. Kendi iradelerini belirlemesi konusuna da katılıyorum. Cenevre2 konferansının bir an önce düzenlemesini istiyoruz. Biz çalışmalarımızı tamamladık. Muhalefetin de Cenevre 2’ye katılınması konusunda ikna etmeye çalışıyoruz.

İran Devlet Başkanı’yla, Beşşar Esad’la bu konuyu görüştüm. Biz bu istikamette ilerliyoruz. En yakın zamanda düzenlenmesini istiyoruz.

Greenpeace eylemcisi Gizem Akhan’ın durumun konuşma fırsatınız oldu mu? Kendisi kefaletle serbest bırakıldı ama diğer dava devam ediyor. Rusya’ya çıkış yasağı yoksa beraberinizde Gizem Akhan’ı da götürür müsünüz Türkiye’ye?

PUTİN: Sayın Başbakan eşiyle buraya geldi. Nasıl götürebilir, nasıl bir soru soruyorsunuz?

ERDOĞAN: Sayın Başkan ile bu konuyu görüştük. Bana göre kefaletle zaten şu an bırakılmış olması önemlidir. Yargı süreci devam etmektedir. Ama demir parmaklıkların arkasından çıkmak çok çok önemlidir. Özgürlüğün tadını bilenlerdenim.

PUTİN: Sayın Başbakan bu konuyu gündeme getirdi. Rusya Federasyonu siyasi yönetiminin bu sürece girmesi söz konusu değil. Fakat bazı yargı prosedürleri de var. Bu işin hukuki yönüne bizim karışmamız söz konusu olmaz. Kimsenin durumunu kötüleştirmek, tutuklamak gibi bir isteğimiz yoktur. Ve herkes ondan sonra da Türkiye’de de devam eden projeler konusunda da çalışacak onlar, yakın zamanda.

 

PUTiN-iSKENDERUN